לפני כשבוע חסיד חב"ד קיבל דו"ח בהרצליה, זאת לאחר שהציע לעוברים והשבים להניח תפילין, במה שנראה כהתגשמות של קמפיין ה'הדתה'. הקנס אמנם בוטל מאז, אך נדמה שהקמפיין תפס אחיזה בתודעת חלק נרחב מהציבור. השבוע מפרסם ארגון 'חותם' דו"ח חדש על פעילותם ומטרותיהם של שני ארגונים העומדים מאחורי הטענות על 'הדתה'. מאחורי הקלעים, ניתן למצוא שיתוף פעולה מעורר חשד עם מפלגת השמאל הקיצוני מרצ, הסתה נגד הציבור הדתי והחרדי ומאמץ לקעקע את זהותה הדתית של המדינה.

במחקר, שזכה לכותרת "זהות במשבר – פעילות '' ו'הפורום החילוני' לפגיעה בזהותה היהודית של מדינת ישראל", חושף ארגון 'חותם' את המתרחש מאחורי הקלעים של תנועת ''. לפי 'חותם', מטרת '' היא "לחלן לחלוטין את המרחב הציבורי בישראל".

לקריאת הדו"ח המלא
לקריאת הדו"ח המלא – לחצו כאן

תחקיר בארבעה חלקים: מה שלא גילו לכם על קמפיין ההדתה

עמותת השמאל הזו מקדמת רפורמות ביחסי דת ומדינה, כשחלק מהקמפיינים שלה לא יורדים מסדר היום הציבורי, למשל: תחבורה ציבורית בשבת, שילוב בנות בתפקידי לחימה והמאבק למען נישואים אזרחיים. נזכיר כי באחרונה מיקי גיצין, מנכ"ל התנועה עד לאחרונה, מונה למנכ"ל הקרן לישראל חדשה, מינוי שאולי מסמן מטרות החדשות עבור ארגון הגג של עמותות השמאל הקיצוני.

שיתופי פעולה ענפים עם מרצ

הדו"ח מציג קשר הדוק בין העמותה ובין מפלגת מרצ, זאת בניסיון לרמוז כי ההתנהלות נוגדת את חוקי ההטבות במס לניכוי תרומות. אמנם גם במרצ וגם ב'ישראל חופשית' דוחים זאת, ומציגים כראייה את המנכ"ל החדש אורי קידר, עד לאחרונה יו"ר צעירי מפלגת העבודה, אך דו"ח 'חותם' חושף כי לא פחות מעשרה מחברי הוועד המנהל של התנועה מכהנים או כיהנו בעבר בתפקידים שונים במפלגת של גלאון. בין חברי הוועד ניתן למצוא חברי מועצה מטעם המפלגה, מזכ"ל, יו"ר מטה צעירים, חברי הנהלת המפלגה וחברי ועידת המפלגה.

הורביץ מוחה נגד סגירת חניון בירושלים, 2009. צילום: אורי לנץ, פלאש 90
הורביץ מוחה נגד סגירת חניון בירושלים, 2009. צילום: אורי לנץ, פלאש 90

שניים ממייסדי התנועה, שי אבן ומיקי גיצין, כיהנו כחברי מועצה מטעם המפלגה בערים רעננה ותל אביב. אבן שימש גם כיו"ר ההנהגה הצעירה במפלגה. ח"כ לשעבר מטעם המפלגה, ניצן הורוביץ (כיום כתב חוץ בחדשות 2 – ע"ל), נחשב להוגה ואבי התנועה, וישנן עדויות לכך שהמשיך להדריך ולכוון אותה גם בעת כהונתו כח"כ.

הוא זה שהעביר את המושכות לגיצין לאחר החל לכהן בכנסת ישראל, כשב-2012 מיזג הורביץ בין פעילות מפלגתו ובין העמותה שהקים ויזם את 'אוטובוס השבת של מרצ'. לאחר שהצעת חברת מועצת העיר ת"א דאז, תמר זנדברג נדחתה ע"י משרד התחבורה להקים קווי תחבורה ציבורית בשבת בעיר, עתרו הורביץ וחברי מרצ לבג"ץ. אגב, אותה זנדברג סגרה השבוע מעגל, כאשר ישבה באולם בית המשפט בעודה מאזינה לשופטי העליון דוחים עתירה דומה שלה בנוגע לתחבורה ציבורית בשבת.

אוטובוס השבת של מרצ. צילום: אורן נחשון, פלאש 90
אוטובוס השבת של מרצ. צילום: אורן נחשון, פלאש 90

תנועת 'ישראל חופשית' ומפלגת מרצ קוראות ככל הנראה מאותו דף מסרים. כזכור, אחרי התבוסה בבחירות קראה ח"כ זהבה גלאון להכניס ארגונים פלורליסטיים למערכת החינוך כדי להגיע דרכה אל שולחן הממשלה. גיצין, מנכ"ל התנועה עד לאחרונה, שיבח הוצאת חומרי לימוד יהודיים מתכנית הלימודים, במה שנראה כמו מימוש יעד שהציבה יו"ר מרצ, והדגיש: "השלב הבא – להחליף את הממשלה".

סניפי המפלגה פועלים כשלוחה של העמותה

קשר נוסף למפלגת מרצ ניתן לראות במערך המוקדים של התנועה המוקמים בערים שונות, בהם 'רעננה חופשית', 'גבעתיים חופשית' ו'חדרה חופשית'. סניפים אלו מקבלים גב מנציגי מרצ במועצות השונות אשר מקדמים את נושאי הסניפים המקומיים, כשבמקרים רבים חברי מועצות אלו הינם מהנהגת עמותת 'ישראל חופשית'.

פעם אחת זה מקרה, פעם שנייה זה צירוף מקרים ופעם שלישית – זו כבר תופעה. את פעילותו של סניף 'רעננה חופשית' מקדם חבר מועצת רעננה מטעם סיעת מרצ – שי אבן; את פעילות 'כפר סבא חופשית' מקדמים – עילאי הרסגור הנדין שהיה סגן ראש העיר כפר סבא מטעם מרצ. חברתו במועצת כפר סבא מטעם סיעת מרצ – פליאה קטנר גם מנהלת תוכן ופרויקטים של עמותת ישראל חופשית. את פעילות 'גבעתיים חופשית' מקדמת ויוי וולפסון – גם היא חברת מועצת העיר וחברת ועד בעמותת 'ישראל חופשית', הדבר חוזר בערים נוספות.


הדבר בא לידי ביטוי בהודעות תמיכה שמפרסמים סניפי העמותה בנציגי המפלגה. כך לדוגמה, לקראת הבחירות שנערכו בגבעתיים באוקטובר 'ישראל חופשית' בגבעתיים הנקרא 'גבעתיים חופשית', פרסמה הודעות תמיכה חוזרות ונשנות בסיעת מרצ. חודש לפני הבחירות, בספטמבר באותה שנה פרסם סניף 'גבעתיים חופשית' בדף הפייסבוק של מודעת תמיכה במרצ. סניפים אלו מוקמים באצטלה של אזרחים שאכפת להם מהעיר בה הם מתגוררים, ולמעשה מודרכים ומממומנים על ידי תנועת 'ישראל חופשית'.

הסתה נגד הציבור הדתי והרבנים

נתון נוסף שעולה מהדו"ח, מפריך גם הוא את החזות העממית-ספונטנית שמנסה התנועה לשוות לעצמה, הוא המימון הנדיב לו היא זוכה מהקרן לישראל חדשה. מנתונים המופיעים בדו"ח עולה כי בין השנים 2011-2015 העבירה הקרן לישראל חדשה למעלה מחצי מיליון דולרים כאשר הסכום הולך ועולה עם השנים. התנועה זוכה לתרומות מקרנות נוספות הפועלות בחו"ל, בעוד הכנסותיה מתרומות שהיא מקבלת מאזרחי מדינת ישראל עומדות על 2.5% בלבד בשנת 2015.

לכתבות נוספות בנושא ה"הדתה"

בנוסף סוקר הדו"ח של חותם שורה ארוכה של התבטאויות כנגד רבנים ואישים מהציבור הדתי והחרדי. בדו"ח מוזכרים גם שורה של קמפיינים אותם הובילה ישראל חופשית כנגד הרבנות הראשית, בהם קמפיין לקידום ועידוד נישואים אזרחיים, קמפיין שהושק התנועה בשיתוף פעולה עם הקרן לישראל חדשה. במסגרת הקמפיין הופץ ברשת סרטון הנותן לגיטימציה לנישואים בין יהודים וערבים ודרבן קהילות יהודיות בחו"ל לתקוף את הרבנות הראשית.

תגובות: "המנכ"ל החדש – איש תנועת 'העבודה'"

מזכ"ל מרצ, מוסי רז, מסר בתגובה: "יש בהחלט קרבה רעיונית בן מרצ לבין ישראל חופשית אך אין כל חיבור ארגוני. לטענה לגבי המזכ"ל- אני מזכ"ל מרצ בשנתיים האחרונות. איני חבר ואיני פעיל בישראל חופשית וגם לא הייתי. המנכ"ל החדש של 'ישראל חופשית' הוא בכלל בכיר במפלגת העבודה. מותר ואף רצוי לחברי מרצ להיות פעילים בארגוני חברה אזרחית המקדמים חופש, מותר ואף רצוי לאנשים בכלל ולאנשים המקדמים חופש בפרט לתמוך במרצ ובישראל חופשית".

מטעם 'ישראל חופשית' נמסר: "תנועת ישראל חופשית כוללת בתוכה נציגים בעלי השתייכויות פוליטיות שונות. מאז ומתמיד התנועה עבדה ועובדת עם שותפים מכל המפלגות וזאת על בסיס אג'נדה משותפת ולא על בסיס מפלגתי. כמו כן, המנכ"ל החדש של התנועה אורי קידר אינו איש מרצ, ולישראל חופשית אין נציגים או סניפים מקומיים. גם אם חלק מחבריה משתייכים למרצ, כמו גם למפלגות דוגמת הליכוד, יש עתיד, כולנו והעבודה. אנו גאים במעורבות של אנשינו בזירה הציבורית והפוליטית בישראל ומעודדים כמה שיותר עשיה חברתית."


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.