מועצת נגד ישראל: הנציב העליון של האו"ם לזכויות אדם, , קורא לישראל "לסיים את הכיבוש שנמשך כבר 50 שנה". את הדברים אמר בכינוס של מועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נבה. אל-חוסיין הוסיף כי העם הפלסטיני "מציין חצי מאה של חיים תחת סבל כבד של הכוח הצבאי של הכיבוש, ששולל רבות מהחירויות הבסיסיות שלהם".

זייד ראאד אל-חוסיין, הנציב העליון של מועצת זכויות האדם. צילום: רויטרס
זייד ראאד אל-חוסיין, הנציב העליון של מועצת זכויות האדם. צילום: רויטרס

עוד אמר הנציב כי גם ישראל וגם הרשות ירוויחו מסיום הכיבוש: "גם הישראלים ראויים לחיים חופשיים מאלימות. שימור הכיבוש רק יאריך את הסבל". יש להדגיש כי לא כל נאום הפתיחה של הנציב הוקדש לישראל, וכי במהלכו הוא גם דיבר על המצב החמור בעיראק, שם לפי דו"ח של צוות האו"ם, 163 אזרחים נרצחו בידי דאעש בעיר מוסול – רק בשבוע שעבר.

ארה"ב תעזוב את מועצת זכויות האדם של האו"ם?

יש לציין כי מעל לכינוס מועצת זכויות האדם בז'נבה מרחף האיום האמריקאי להוביל שינויים משמעותיים בארגון. על פי דיווח של סוכנות הידיעות רויטרס, ארה"ב שוקלת לפרוש מהמועצה – זאת בשל הטייה אנטי-ישראלית.

ארה"ב תאיים בפרישה? שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי. צילום: רויטרס
ארה"ב תאיים בפרישה? שגרירת ארה"ב באו"ם, . צילום: רויטרס

לחילופין, תציע היילי הצבעה תחרותית לפי גושים אזוריים על מקום במועצה, זאת כדי להקטין את סיכוייהם של מדינות המפרות זכויות אדם לזכות במושב.

כזכור, בסוף השבוע תקפה היילי במאמר ב"וושינגטון פוסט" את צביעותה של מועצת זכויות האדם של  האו"ם, בין היתר כלפי ישראל. "המועצה חייבת להפסיק בנוהג הפסול להפלות את ישראל בביקורת רבה. כאשר המועצה מעבירה למעלה מ-70 החלטות נגד ישראל, מדינה המקפידה על שמירת זכויות אדם, ורק 7 החלטות נגד איראן, מדינה עם עבר בעייתי בנושא, אתה יודע שמשהו לחלוטין לא תקין", כתבה היילי.

גוטרש: "הפלסטינים חיים בעוני מחפיר ללא תקווה"

דברי הנציב מצטרפים להצהרת מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש לציון 50 שנים למלחמת ששת הימים, אותה פרסם אמש. גוטרש כתב כי "כיבוש הגדה המערבית, מזרח ירושלים, רצועת עזה והגולן הסורי – גירש מאות אלפי פלסטינים וסורים, וגזר תנאים הומניטריים קשים על הפלסטינים".

אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם. צילום: רויטרס
אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם. צילום: רויטרס

לדברי מזכ"ל האו"ם, "בקרב הפלסטינים צמחו דורות על גבי דורות שנולדו במחנות פליטים צפופים, וחיים בעוני מחפיר ללא כל תקווה לחיים טובים יותר עבור ילדיהם".

"עכשיו זה לא הזמן לוותר על המטרה – יש לפתור את כל הסכסוכים על בסיס החלטות האו"ם והחוקים הבינלאומיים", הדגיש גוטרש, כשלדבריו, הפתרון המדיני היחיד הוא פתרון שתי המדינות. בנוסף, הזכיר מזכ"ל כי "ב-14 במאי 1948 נולדה מדינת ישראל – אך כמעט שבעה עשורים לאחר מכן העולם עדיין מחכה להולדתה של המדינה הפלסטינית".

"במקום לדבוק בשקרים, מוטב שהאו"ם ידבק בעובדות"

סגנית שר החוץ הגיבה לדבריו של גוטרש בחריפות. "ביום שבו האו"ם ידע לעמוד על עובדות ויפסיק את השימוש המוטעה והמטעה במילה "כיבוש", אז הוא יחזיר לעצמו את האמינות כארגון שנוסד כדי לדבוק בצדק ובאמת", אמרה חוטובלי.

"מוטב שידבקו בעובדות". סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90
"מוטב שידבקו בעובדות". סגנית השר ציפי חוטובלי. צילום: פלאש 90

חוטובלי הדגישה כי "ישראל איננה כובשת בארצה. השנה אנחנו חוגגים יובל שנים לשחרור ירושלים ויהודה ושומרון ואלה הן העובדות. הנרטיב של הכיבוש נוצר על ידי התעמולה הפלשתינית ומאוד מצער שהאו"ם נגרר להוביל אותה. לאחרונה, ארה"ב ובראשה השגרירה ניקי היילי שמגיעה לביקור בישראל השבוע, התחילה תהליך מבורך של ניסיון לשקם את אמינותו של מוסד שפעם נחשב כארגון חשוב ומשפיע".

גם שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, תקף את גוטרש ואמר: "במקום להפיץ שקרים מוטב שהאו"ם ידבק בעובדות. שכנותיה של ישראל לא התחילו לתקוף אותה ב-1967, והאו"ם מנסה להשוות בין טרור ורצח של חפים מפה לבין בניית בתים".

דנון הוסיף: "עוד יותר הזוי להאשים את הדמוקרטיה היחידה באזור באלימות ובטרור ששורר במזרח התיכון. ביום שבו ההנהגה הפלסטינית תיטוש את ההסתה והטרור – אז נוכל להתקדם לעבר השלום".:עוד באותו נושא