אמש (ב’) עברה בקריאות שנייה ושלישית הצעת החוק של ח”כ זהבה גלאון שעיקרו סל שיקום מקיף לנשים יוצאות מקלטים ונשים מוכות.

נשים מוכות. אילוסטריציה. צילום: הדס פרוש
נשים מוכות. אילוסטרציה. צילום: הדס פרוש

מעיקרי הצעת החוק עולה כי אישה זכאית בסמוך ליציאתה ממקלט לנשים מוכות או מדירת מעבר לסל שירותים שיותאם עבורה ע”י עובד סוציאלי. כמו כן, הסל יכלול בין השאר ליווי, זיהוי צרכים וסיוע במיצוי זכויות על ידי עובד סוציאלי או על ידי מלווה משפחתי מטעם המשרד, ליווי תעסוקתי וליווי וסיוע בתחומים נוספים. בנוסף תזכה האישה לקבלת שיקום במסגרת חוץ ביתית, כולל בדירת מעבר. אישה שתתגורר בדירת מעבר תהיה זכאית גם לליווי שלה ושל ילדיה ולטיפול תמיכה וסיוע וייעוץ משפטי אישי והכל על מנת לעזור לה במעבר לניהול חיים עצמאיים.

יו"ר מרצ זהבה גלאון. צילום: יונתן סינדל
יו”ר מרצ זהבה גלאון. צילום: יונתן סינדל

ח”כ גלאון אמרה: “הצעת החוק שיזמתי ביחד עם ח”כ מרב בן ארי וח”כ שלי יחימוביץ’, ושנכתבה  בליווי  עמותת ‘אישה לאישה’ ובסיוע עמותת ‘רוח נשית’, מציעה לראשונה סל שיקום רחב וגמיש בתקציב של כ-10 מיליון שקלים בשנה, שכוללים בנייה של שמונה דירות מעבר חדשות, ושמותאם אישית לצרכים של הנשים”.

“תהליך השיקום על כל היבטיו, לרבות סיוע נפשי לאישה ולילדים, הכשרה מקצועית, השמה בעבודה ורכישת מיומנויות יומיומיות שנדרשות לניהול חיים עצמאיים, ותקציב היסטורי להקמת שמונה דירות מעבר נוספות, על העשר הקיימות היום”.

עוד הוסיפה גלאון: “ב-14 מקלטים לנשים מוכות שפעילים היום בארץ, שוהות מדי שנה כ-700 נשים. כ-350 מהן חוזרות הביתה אל הגבר האלים, בעיקר בגלל שלא מצליחות למצוא את הכוח הכלכלי והמנטלי כדי להחזיק את עצמן. הנשים האלה מדירות מעיני שינה. החוק שם את הצרכים של הנשים והילדים שיוצאים ממקלטים בראש סדר העדיפויות, ובונה עבורם תכנית שיקום שתסייע להם לבנות חיים עצמאיים רחוק מהמפגע. אחריותנו לדאוג שכל אישה שיוצאת ממקלט תשתלב בחיים מחוץ למעגל האלימות”.

מרב לרנר

מרב לרנר


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.