ירי רקטה מצפון רצועת עזה במהלך מבצע צוק איתן. צילום: רויטרס
ירי רקטה מצפון רצועת עזה במהלך מבצע צוק איתן. צילום: רויטרס

יותר משבוע חלף מאז הכריז נשיא ארצות הברית דונאלד טראמפ על ירושלים כבירת ישראל ומאז הירי מהרצועה לעבר הדרום לא נפסק. למעט מוצאי שבת האחרונה בכל ערב בוצעו שיגורים לשטח ישראל כשביום שישי הרקטה ששוגרה נפלה על בית בבית חאנון. ישראל הגיבה לכל הירי שחצה את הגדר ונפל בשטח ישראל אולם במבט לשבוע החולף אפשר להגיד בקול רם שני דברים. האחד, תמה תקופת ההרתעה ברצועת עזה. את שילוב המילים ״הצד השני מורתע״ אפשר למחוק מהלקסיקון. ו

הדבר השני – לצה״ל אין אסטרטגיה סדורה מול הרצועה. בעוד ארגונים סוררים יורים טילים על תושבי הדרום, צה״ל ממשיך לתקוף מטרות חמאס, מעניש את ארגון הטרור ונותן פרס לארגונים הסלפים שכל מטרתם זה לסכסך בין ישראל לחמאס. אלה מצד אחד זוכים לתהילה על ירי לעבר הישראלים, ומצד שני רואים איך מפקדי החמאס בורחים מן המפקדות וממתינים לתגובת צה״ל שחוזרת על עצמה כמעט כל לילה.

מבלי לשים לב ישראל יצאה לסבב מול חמאס שנמשך כבר יותר משבוע. נכון העוצמה לא מזכירה את ״צוק איתן״ אולם העובדה כי נכנסנו ללופ מול הרצועה שכולל ירי טנקים וכלי טייס מוכיח שלצה״ל אין כרגע כלים בארגז להתמודד עם הרצועה. במערכת הביטחון לא אוהבים את טורי הדעות הללו כי הם יודעים שבצד השני ברצועה קוראים אותם, מקשיבים לנו במהדורות הערב וזה מציג את צה״ל כחלש, כרופס מול מתקפות שנמשכות ערב-ערב. אבל צריך להגיד את האמת: בכל ערב בשבוע החולף, סמוך לשעה שמונה, טרוריסטים יורים טילים על תושבי הדרום והמענה של צה״ל למתקפות לא עובד! התגובה הצבאית על אתרי חמאס לא עוצרת את הירי, לא גורמת לחמאס להילחם במשגרי הרקטות.

חמאס לא יכול לעצור את הירי משתי סיבות, האחת: אי אפשר למנוע את הירי באופן פיזי בשטח, וגם ישראל לא יודעת לעשות זאת לא בדרום ולא בצפון. הסיבה השנייה, חמאס לא רוצה בשלב זה להצטייר כמי ששובר ידיים ורגליים ברצועה למי שיורה על הישראלים. שגרת המציאות החדשה של תושבי הדרום תסתיים כשהצד השני יחליט שהגיע הזמן לסיים, דבר שמוכיח שוב פעם שלא רק שלצה״ל אין אסטרטגיה סדורה מול הרצועה, אלא גם שהשליטה על ההסלמה בדרום לא נמצאת בצד שלנו.

 

חלקי הרקטה שנורתה אתמול לעוטף עזה. צילום: משטרה
חלקי הרקטה שנורתה אתמול לעוטף עזה. צילום: משטרהמערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20