הוריו של הצעיר האתיופי סלומון טקה שנורה אמש (א') למוות על ידי שוטר מפגינים הבוקר מול תחנת משטרת זבולון בקריית חיים. אביו, וורקה טקה סיפר בבכי על בנו: "סלומון היה ילד חייכן, שמכבד את ההורים שלו, ילד שבא לעזור כל הזמן, ילד שתומך, ילד שעוזר, ילד שבא ומשחק עם כולם, ילד עם יחסים כל כך טובים. לא חזר".

השוטר שירה למוות בטקה נעצר הבוקר בחשד להריגה והובא הבוקר להארכת מעצר בבית משפט השלום בחיפה. בית המשפט שחרר את הקצין למעצר בית של 14 ימים.

סנגורו של השוטר, עו"ד יאיר נדשי אמר היום מחוץ לבית המשפט כי לטענתו של השוטר "הוא נאלץ להשתמש בנשק האישי שלו לצורך הגנה עצמית וזאת רק לאחר שהוא כילה את כל האפשרויות האחרות, בין היתר התקשר למשטרה במהלך האירוע. היה חשש ממשי, אמיתי, מידי ומוחשי לחיים שלו.

"התוצאה טרגית ביותר, אף אחד לא שמח על התוצאה הזאת, כולנו מצרים על התוצאה הזאת", הדגיש עו"ד נדשי. "זה אירוע פלילי פר אקסלנס. אין שום קשר לצבע העור של מי מהמעורבים באירוע או לשיוך העדתי של מי מהמעורבים באירוע".

הילדים העידו: הוא ירה לו בלב

מפגינים שהגיעו הבוקר לתחנת המשטרה חסמו את צומת זבולון בשכונת שבחיפה, סמוך למקום האירוע.

אמש תועדו ילדים נוספים, בני 15 ו-14 שהיו מעורבים בתקרית וסיפרו את גרסתם. לדבריהם, השוטר ניגש אליהם לאחר שהגיעו תלונות על סכסוך בין ילדים ששהו במרכז לנוער הסמוך, לאחר שילד טען כי אלו שדדו אותו: "השוטר ניגש אלינו אחרי שילד אמר שגנבנו ממנו משהו, אמרנו לו שלא היה דבר כזה, הוא הוציא את האקדח, דרך אותו והתחלנו לרוץ. הוא התחיל לירות לכיווננו, אותי הוא פספס ואז הוא ירה על הבחור האתיופי".

ילד נוסף שנכח באירוע הוסיף כי השוטר שלף את האקדח לאחר שאחד הילדים הרים אבן במטרה להשליך אותה על השוטר: "חבר שלי פחד מהשוטר, הרים אבן, השוטר אמר לו אם אתה לא זורק את האבן אתה מקבל אחד ברגליים. החבר שלי זרק את האבן והשוטר אמר לנו להוציא כל מה שיש לנו בכיסים. סלומון אמר לו למה שאני אוציא, אחרי זה הוציא סלומון הכל וחבר שלי ברח, התכופף מאחורי האוטו פתאום השוטר ירה על חבר שלי ופספס ואז ירה על סלומון זה פגע לו בלב".

החל משעות הלילה מפגינים צעירים רבים סמוך למקום האירוע ובשעה זו נחסמים צירים נוספים בין קריית מוצקין לקריית חיים.

אמיר אלבז, אביו של נער בן 15 ששהה במקום האירוע סיפר כי השוטר שירה למוות בטקה כיוון לפני כן את האקדח לעבר בנו. לדבריו, השוטר שלא היה במדים, דרש מהנערים לרוקן את תכולת כיסיהם – אך הם דרשו מהשוטר להזדהות  ו"התחצפו" אליו.

"הוא קודם כל אמר להם 'בואו הצידה, תתנו לי את כל מה שיש לכם בכיסים'. הם לא הבינו בהתחלה. ואז הוא הוציא להם את תעודת השוטר, והם חשבו שמדובר במתחזה. הוא אמר להם 'הנה יש לי אקדח, אני שוטר'. הם הבינו שכנראה באמת מדובר בשוטר, ואז כל אחד ברח לאיזשהו כיוון והתחילו לקלל אותו. תוך כדי הקללות, השוטר הוציא את האקדח וכיוון לבן שלי. הבן שלי ראה את זה והתכופף מתחת לאוטו שהיה שם, ומי שנכנס לזווית היה אותו נער מסכן שנרצח".

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "בשעות הערב התקבל במשטרה דיווח על אירוע מצער בקריית חיים במהלכו נהרג צעיר כתוצאה מירי. כוחות משטרה הגיעו למקום ובבדיקה ראשונית של נסיבות הארוע, עולה כי שוטר שלא היה בתפקיד ושהה עם אשתו ושלושת ילדיו הקטנים בגן שעשועים סמוך למקום, הבחין בקטטה ברחוב בין מספר צעירים וניסה להפריד בין הצדדים. בשלב מסויים לאחר שהזדהה כשוטר, החלו הצעירים ליידות לעברו אבנים. השוטר שלטענתו חש בסכנת חיים ביצע שנסבותיו נבדקות. הצעיר שנפצע מהירי פונה במצב קשה למרכז רפואי רמב"ם ובהמשך נקבע מותו בבית החולים.השוטר נחבל מספר חבלות בפלג גופו העליון ופונה לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. המשך חקירת האירוע הועברה למחלקה לחקירות שוטרים".

 

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.