מי הם מצטייני ומאכזבי הסיבוב? צילום: מתוך פייסבוק
מי הם מצטייני ומאכזבי הסיבוב? צילום: מתוך פייסבוק

 

כבר בתחילת העונה ניתן היה להבין כי זו הולכת להיות עונה שונה מהעונות האחרונות בהן שתי קבוצות שלטו בליגה והיו בכמה דרגות מעל כל הקבוצות האחרות. המאבק הצמוד בין הפועל באר שבע למכבי תל אביב בחמש השנים האחרונות ניפק מתח, עניין ודרמות, אבל הסיבוב הראשון שהסתיים אתמול, הביא לנו את אחת העונות המעניינות ביותר.

זה כבר לא קרב פרטי בין לסגניתה, זו עונה בה הכל יכול לקרות, אפילו אליפות של או בית״ר ירושלים, וזה מה שהופך את הסיבוב הראשון לטוב ביותר שהיה כאן בשנים האחרונות לפחות מבחינת העניין. הרמה לא הייתה גבוהה, יכולת השחקנים לא משהו, פיטורי המאמנים שברו שיאים, אבל הקהל מילא אצטדיונים, הוסיפה עניין לליגה וכמו תמיד, בית״ר ירושלים הביאה את הצבע שלה, הבהיר והכהה. הנה סיכום הסיבוב הראשון בליגת העל, אלה שהצטיינו ואלה שכשלו. כמעט כל בחירה הייתה נחשבת לפני פתיחת העונה להזויה ולא מציאותית, אבל אחרי 13 מחזורי ליגה, אנחנו עם מציאות חדשה.

הפועל באר שבע. צילום: האתר הרשמי של הפועל באר שבע
האלופה סיימה את הסיבוב בראש הטבלה. צילום: האתר הרשמי של הפועל באר שבע

קבוצת הסיבוב: הפועל חיפה

עם כל הכבוד לאלופה הפועל באר שבע שסידרה לעצמה את המקום הראשון ממש במחזור האחרון של הסיבוב, האלופה האמיתית של הסיבוב היא הפועל חיפה. במרבית הסיבוב היא תפסה את המקום הראשון, וסיימה אותו עם 28 נקודות, שתיים פחות מהאלופה, עם מספרים מדהימים של 23 שערי זכות ורק 11 שערי חובה, מאזן דומה לזה של האלופה. הקבוצה הציגה משחקים גדולים, כבשה שערים מרהיבים והפכה לקבוצה המפתיעה של הליגה ובזכות. כולם העריכו כי מדובר בגימיק אולם הפועל חיפה הוכיחה שהיא קבוצה. קבוצה מצוינת אפילו, והיא הפכה לקבוצת צמרת לכל דבר.

סיבוב גדול. שחקני הפועל חיפה. צילום: מאור אלקסלסי/הפועל חיפה
סיבוב גדול. שחקני הפועל חיפה. צילום: מאור אלקסלסי/הפועל חיפה

הקבוצה המאכזבת:

המושג הקבוצה המאכזבת של הסיבוב הוא עדין מידי עבור מכבי חיפה. אם רוצים לתאר במילה אחת את סיכום הסיבוב הראשון של מכבי חיפה אפשר לבחור את המילה המתאימה בין כישלון לחרפה. עם תקציב של כ-100 מיליון שקל, עם סוללת כוכבים גדולה, עם הקהל הגדול והדוחף בארץ, עם הבטחות לחזור לצמרת הכדורגל הישראלי, מכבי חיפה התרסקה, התפרקה. כבר במחזור הראשון ניתן היה להבין שזה לא זה. אותות מצוקה נשלחו כבר במחזורי הפתיחה. כל ניסיונות ההצלה שנעשו מצידו של המאמן לא צלחו. עם כל הכבוד לסיבוב הצולע של מכבי תל אביב, הכישלון הענק של מכבי חיפה השאיר אותה במשבצת הקבוצה המאכזבת בלי יריבות.

השחקנים מודים לקהל בסיום ההפסד של הירוקים בדרבי. צילום: אתר מכבי חיפה
אכזבה גדולה. שחקני מכבי חיפה. צילום: אתר מכבי חיפה

מאמן הסיבוב: ניר קלינגר

אין בכלל ויכוח. קונצנזוס ברור. ניר קלינגר אחראי לעובדה שהפועל חיפה נתנה את הסיבוב הטוב ביותר שלה לפחות מאז עונת האליפות לפני כמעט שני עשורים. קלינגר, בעל התדמית ההגנתית, הפך את הפועל חיפה העונה לקבוצה אטרקטיבית מאוד שמשחקת כדורגל מרהיב ומבקיעה הרבה שערים.

קלינגר לא מודה בזה, אבל לאורך השנים חל פיחות גדול במעמדו כמאמן, אחרי הנפילות בכמה קבוצות בליגת העל, הוא היה פחות מוערך ולא טיפס לצמרת המאמנים בארץ. הסיבוב הראשון המרשים החזיר לו את הכבוד כמאמן מוערך והפך אותו למועמד לתפקיד מאמן הנבחרת הלאומית. עצם העובדה שהמועמדות הזו לא גורמת לרבים להתייחס אליה כאל בדיחה, זה הישג גדול לקלינגר.

ניר קלינגר. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
ניר קלינגר. צילום: יונתן סינדל/פלאש90

המאמן המאכזב: גיא לוזון

קשה להבין מה בדיוק גרם לגיא לוזון להתרסק במכבי חיפה. גם אם גיא לוזון יסביר את הסיבות שלדעתו הביאו לכישלון הגדול בסיבוב הראשון של העונה, עדיין יהיה קשה ואולי בלתי אפשרי להבין איך המאמן נכשל העונה.

גיא לוזון קיבל הכל מיעקב שחר. תקציב בלי הגבלה וסמכויות בלעדיות בנוגע להחלטות שאף מאמן לא קיבל בעידן שחר, כולל מאמנים בכירים וגדולים מלוזון במועדון. עם התנאים הכי טובים בליגה, קהל ענק ותומך, גיא לוזון טעה פעם אחר פעם, משחק אחרי משחק. טעה בדרך, טעה בהתבטאויות, טעה בהערכה המקצועית בנוגע ליכולת של השחקנים שהביא וטעה בדרך שבחר לנסות ולצאת מהמצב. לוזון עזב את מכבי חיפה אבל השאלה הגדולה הנוספת שעליה תהיה תשובה בשנים הקרובות היא איזה מאמן הוא לוזון. מהקבוצה הבאה שלו תבוא התשובה.

גיא לוזון. צילום: מכבי חיפה
גיא לוזון. צילום: מכבי חיפה

שחקן הסיבוב: דיא סבע

12 שערים ושני בישולים, מאזן מרשים לשחקנה של מכבי נתניה. דיא סבע הביא למכבי נתניה העונה לא רק את השערים והבישולים, הוא הביא הרבה מנהיגות, נוכחות ואופי ששחקניה הצעירים וחסרי הניסיון של המועדון היו זקוקים להם העונה אחרי העלייה לליגת העל. סבע ידע להסתדר ולקחת מנהיגות גם במשחקים מהם נעדר ערן לוי הקפטן בגלל פציעה. אחרי פציעה ארוכה היה סימן שאלה גדול איזה דיא סבע יחזור למגרשים.

השחקן הצנום והמוכשר חזר בתחילת העונה אחרי פציעה ארוכה כאילו הוא לא נעדר מהמגרשים. אפילו יותר טוב, יותר חד, יותר רעב. עידן ורד נתן סיבוב מצוין בבית״ר ירושלים, סיבוב שהספיק לו להיות רק שני לסבע.

שחקן הסיבוב. דיא סבע. צילום: מכבי נתניה
שחקן הסיבוב. דיא סבע. צילום: מכבי נתניה

השחקן המאכזב:

אמרו עליו שהוא מנהיג, שחקן מוביל, שחקן איכותי, מוכשר, המאמן הלאומי לשעבר הגדיר אותו כבעל איכויות ייחודיות ונדירות. מה לא אמרו על הקשר גילי ורמוט. הקשר שהגיע למכבי חיפה במטרה להוביל את הקבוצה חזרה לצמרת הכדורגל הישראלי, להיות המנהיג ולקבל את המושכות על המגרש, נכשל בגדול.

נכון, לפעמים ורמוט הודח מההרכב, חימם את הספסל, גיא לוזון טעה לגביו בנוגע להחלטה להדיחו מההרכב, אבל ורמוט עזר ללוזון לטעות. בניגוד לשחקנים גדולים כמו יוסי בניון למשל, ורמוט לא שידר רעב, להט, רצון עז להוכיח שהוא שווה הרבה יותר. ואז עולה כמו תמיד השאלה האם ורמוט היה ראוי לכל הסופרלטיבים שהרעיפו עליו. נכון, היו לו כמה מבצעים קלילים, כמה רגעים שהאוהדים באים עבורם למגרשים, אבל לא בשביל זה קוראים לך ורמוט, לא בגלל זה משלמים לך הרבה כסף ותולים בך את התקווה להוביל מועדון גדול לצמרת.

גילי ורמוט. צילום: מכבי חיפה
גילי ורמוט. צילום: מכבי חיפה

משחקי הסיבוב

באופן די מדהים, אם לוקחים את המשחקים הטובים ביותר, המעניינים ביותר ואלה שייצרו לנו דרמה אמיתית, בכולם השתתפה בית״ר ירושלים. אפשר להתחיל עם הניצחון הדרמטי של בית״ר 1-3 על מכבי נתניה בטדי, אפשר להמשיך עם המשחק המדהים בין הראשונה לשנייה, התיקו 2-2 בין בית״ר ירושלים להפועל חיפה, או התיקו המדהים בתוספת הזמן 2-2 מול האלופה בטדי. ואפשר גם להוסיף את הניצחון הגדול של בית״ר ירושלים במחזור הפתיחה על מכבי תל אביב 0-3.

שחקני בית"ר ירושלים. צילום: עודד קרני/מנהלת הליגות לכדורגל
היו שותפים למיטב משחקי העונה. שחקני בית"ר ירושלים. צילום: עודד קרני/מנהלת הליגות לכדורגל

: 8 מאמנים פוטרו

13 מחזורים בלבד סידרו שיא שלילי חדש בפיטורי מאמנים ומאמנים שהחליטו להתפטר. שניים עזבו עוד לפני פתיחת העונה, זה התחיל עם הברזילאי של בני סכנין, זיאירו סבירסקי, שברח מהארץ בצורה הזויה ונמשך עם רן בן שמעון שהבטיח שהוא באשדוד להרבה שנים וחתם בנבחרת קפריסין. הפיטורים של שרון מימר ואלי כהן מבית״ר ירושלים, ההתפטרות המוזרה של קובי רפואה ממכבי פתח תקוה, הפיטורים הכי מהירים של דודו אברהם ואחריו גיא לוי מהפועל רעננה, פיטוריו של שלומי דורה מהפועל עכו, גם ראובן עטר פוטר מאשדוד, והשבוע גיא לוזון נעל את מצעד המפוטרים של הסיבוב הראשון.

7 מאמנים שהיו בקבוצתם ערב פתיחת העונה הלכו הביתה, 3 מאמנים שהחליפו מאמנים שהלכו הביתה, פוטרו גם הם בצעד נדיר גם עבור ליגת העל שלנו.

קיבל את הבמה. דודו אברהם. צילום: הפועל רעננה
פיטורי בזק. דודו אברהם. צילום: הפועל רעננה

הביזיון: 6 זרים על המגרש

בפעם הראשונה עם בית״ר ירושלים זה היה ביזיון, סוג של חובבנות מצד המאמן והצוות סביבו, בפעם השנייה עם הפועל עכו זה כבר היה סוג של שכונה. רק בליגת העל שלנו מאמנים יכולים להשאיר על המגרש בו זמנית שישה זרים בניגוד לתקנון. שום הסבר לא מתקבל על הדעת, שום לחץ ומתח בו המאמן היה שרוי לא מתקבל, והניסיון של שני המאמנים, בעיקר לא להשיב בכובד ראש על הטעות שלו ולדלג הלאה כאילו היה זה משחק בשכונה בקרית שמונה בה הוא גדל מביכה עוד יותר.

ומה הבעיה הכי מציקה בכל הסיפור הזה, שבני בן זקן אומר כי בכל מקרה בית״ר ירושלים הפסידה לעירוני קרית שמונה והודחה מהגביע, וזה בדיוק מה שאמר אלדד שביט בסיום המשחק של קבוצתו הפועל עכו בליגה מול מכבי פתח תקוה. הקבוצה שלו גם ככה הפסידה במשחק. הוא לא ידע רק של עכו יש עונש על תנאי ושבית הדין יוריד לה שתי נקודות.

אלדד שביט. צילום מתוך פייסבוק
אלדד שביט. צילום מתוך פייסבוק

האירוע ההזוי של הסיבוב: פיטורי

ללא ספק האירוע ההזוי ביותר שקרה בסיבוב הראשון היה פיטוריו של השריף מבית״ר ירושלים, שבוע וחצי אחרי שמונה לתפקיד המנהל המקצועי של המועדון. השריף הספיק להיות בתפקיד במשחק אחד, בניצחון על מכבי פתח תקוה במושבה. הראיון שנתן לידיעות אחרונות ובו התבטא כי לא יסכים להחתים שחקן ערבי בית״ר ירושלים בעקבות מה שעבר בתקופת הצ’צ’נים, גרמה לראשי המועדון להיפרד ממנו. עם כל הכבוד להרבה אירועים מוזרים שהתרחשו בסביב הראשון, פיטוריו של של היה ללא ספק האירוע ההזוי מכולם.

קדנציה נוספת בבית"ר. אלי כהן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אלי כהן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.