טור דעה

צילום: אליהו ינאי
בנט. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

היפוך התפקידים ב'פגוש את העיתונות': המשך ישיר לנאום 'ילדי הכאפות'

נפתלי בנט עשה אמש 'רינה מצליח' למגישה הוותיקה ונכנס לזירת הקרב באופן שקול ואחראי כשסירב לתקוף את נתניהו. במציאות פוליטית נכונה בנט יכול היה להיכנס באופן טבעי לנעלי 'בן טיפוחיו' של ראש הממשלה

זירות קרב אינן דבר שנפתלי בנט לא מכיר מקרוב. שר הביטחון יודע מלחמה מה היא, אם בתור לוחם מטכ"ל, אם כשר ביטחון ואם כקונטרה שצמחה לנתניהו בימין. בארבעת החודשים האחרונים בנט שמר על שתיקה ולא התראיין לאף כלי תקשורת, עד שאתמול הגיע דרוך ומוכן לזירת ההתכתשות ב'פגוש את העיתונות' מול רינה מצליח.

מצליח ידועה כמראיינת נוקבת, אך גם ככזו שקשה להשלים אצלה משפט. אמש, הייתה זו גם הדמגוגיה התקשורתית, זו שלא טורחים להסתיר עד כמה היא מופנית אך ורק כלפי מרואיינים מהימין, שהושלכה לעברו כרימוני נפץ.
זה התחיל עם התקיפה בסוריה עליה התעקשה מצליח- 'אלו דברים שנעשו בעבר, לא חידשת כלום'.

בנט משיב לה: "במקרה הזה אנחנו משנים את האנרגיה הצבאית מטקטיקה לאסטרטגיה. יש הרבה פחות משלוחי נשק לחיזבאללה. אנחנו היום בהתקפה ולא בהגנה". מצליח מתעקשת: "מכל המידע שאנחנו יודעים, זה לא שינוי". צופים יקרים, שיהיה ברור: רינה מצליח שיושבת באולפן חדשות 12 יודעת טוב יותר משר הביטחון שיושב בבור בקרייה ובקבינט.

זה המשיך בדמגוגיה לגבי עוטף עזה, כאילו וגלנט מדבר מגרונה: "לא הצלחת להפחית את הירי מעזה וגם אתה נותן מחוות לפלסטינים בהרחבת מרחב הדיג ואישור להכניס מלט".
"כל מה שאמרת לא נכון, אני אדייק אותך" עונה שר הביטחון ומונה רשימה של הישגים כלפי עזה: "ירי הרקטות ירד ב-80 אחוזים, בסיסי חמאס מופצצים לראשונה בעקבות משלוח בלונים, הופסקו כליל המהומות על הגדר",
"זה היה מבצע שהתחיל לפנייך" מתעקשת מצליח, ובנט עושה לה 'רינה מצליח': "סתם להגיד דברים לא נכונים את יכולה אבל את לא בתעמולה את אמורה להיות אבוייקטיבית".

בנט ממשיך לפרוש את משנתו הצבאית, וממשיך בהתקפה על מצליח שחוזרת על הטקטיקה המזוהה איתה כל כך- כמה שיותר שאלות וכמה שפחות אפשרות למרואיין להשלים תשובות: "תני לי להשלים משפט" דורש בנט, "אני יודע שקשה לך לשמוע את האמת".
למרות שבנט מצליח להשלים את טיעוניו, מצליח דובקת בגישתה כי בנט הוא שר ביטחון כושל: "עדיין מדינות הצבא בעזה לא השתנתה תחת כהונתך".

עשרה שבועות. עשרה שבועות בלבד נפתלי בנט בתפקיד, גם הגדול שבמצביאים יודע שתפיסה צבאית של עשרות שנים לא משנים בפרק זמן כזה. אבל מצליח כאמור, יודעת טוב יותר.

הסירוב לתקוף את ראש הממשלה- החלטה אחראית ומושכלת

משחק היפוך התפקידים המרענן הזה באולפן 'פגוש את העיתונות' המשיך גם כשמצליח ביקשה להכניס את בנט לעימות חזיתי מול נתניהו: "ראש הממשלה אומר שהוא נותן לך את כל הכלים בקבינט ואתה לא עושה איתם את מה שצריך לעשות".

"את כל המבצעים והגיחות והפעולות שאני אישרתי הוא לא עוצר" ענה בנט ונצר את האש במארב שהכינה לו: "אני לא מתכוון לתקוף את ראש הממשלה כי מי שישמח בזה אלו היבא יזבק ואחמד טיבי. אני לא מתכוון לירות בתוך המחנה הלאומי, אנחנו צריכים להגיע ל- 61 מנדטים".

מצליח נוצרת גם היא מצידה את האש ושואלת לראשונה בראיון הזה, שאלה במקומה: "ראש הממשלה הסביר שהוא מינה אותך לשר ביטחון כי כמעט חברת לגנץ. לא נעלבת מהאופן שהוא מתייחס למינוי שלך? כל כנס ראש הממשלה לועג לשר הביטחון שלו".

"כשאנחנו נכנסים להתייעצויות בטחוניות אנחנו משילים את הפוליטיקה" השיב בנט וסירב לתקוף את נתניהו. "אני כשר ביטחון לא מכניס פוליטיקה לצבא לא מימין ולא משמאל".

הגענו לחלק האחרון של הראיון והדמגוגיה החליטה לעשות זאת מהמקפצה כמו שאומרים. מצליח התייחסה לצו המעצר המנהלי עליו חתם בנט כלפי פעיל ימין ולאחר ביקורת בית המשפט בנט החליט לבטל אותו. באופן די אמיץ הציג שר הביטחון עמדה איתנה נגד המחלקה היהודית בשב"כ: "אני לא חותמת גומי של אף אחד גם לא של שב"כ. חתמתי על צו מנהלי וכשהדבר הובא לשופט הוא נזף במגישי הצו. שאלתי מה השופט יודעו האם הוא מודע לכל המידע הסודי, נכנסתי לפרטי הפרטים והבנתי שהוא לא פצצה מתקתקת" הסביר בנט את ההחלטה.

"אם היה צו מעצר על איש שמאל היית גם מתעמק בפרטי המעצר?" שאלה מצליח שאלה דמגוגית מאין כמוה. צו מעצר מנהלי שכזה מוצא אך ורק כנגד פעילי ימין. בנט, לא נשאר חייב: "את מדברת מבורות מוחלטת. אין צווי מניעה לאנשי שמאל. התקשורת שאת מבטאת זה דבר בזיוני, מהרגע שאני פה את מתקיפה אותי, המון רוצים לבלום אותנו, גם את לא תבלמי אותנו".

כן. עשרה שבועות בלבד בתפקיד ומצליח ציפתה משר הביטחון שיפתור עד כה את משבר עזה שהחל כתוצאה מההתנתקות והתפיסה הצבאית של העשור האחרון כלפי חמאס, שירשום על שמו הישג בדמות חיסול ארגון טרור כמו חיזבאללה ושיישר את כל נערי הגבעות לאידאולוגיה שלה כמובן.

בין אם המינוי של בנט הגיע כתוצאה מתרגיל פוליטי שלו או של נתניהו, ועד כמה שתתעקש מצליח- בשלושה חודשים בתפקיד נפתלי בנט מסתמן כאחד משרי הביטחון הטובים של ממשלות הימין, ואולי גם המבטיח מבינהם. לולא האיבה הפוליטית שקיימת בינו לבין נתניהו, בנט יכול היה לגדול כבן טיפוחיו של 'מר ביטחון' וראש הממשלה יכול היה לרשום לו הישג נוסף כמנהיג הימין. במקום להמשיך ולירות בתוך הנגמ"ש, טוב הייתה עושה ה'יחידה' כולה אם הייתה יוצאת יחד לקרב על אחוז ההצבעה הנמוך בקרב מצביעיה.

It is not Android