על רקע המתיחות הרבה בדרום בעקבות התקפת הטילים של והמשך מתקפותיו על ובעקבות תגובת צה"ל לאירועים, מחר (שבת) צפוי להתקיים מפגן המוני אלים של חמאס על גבול הרצועה.

המפגן של חמאס, שיתקיים לרגל מה שמכונה '', צפוי להיות גדול במיוחד וארגון הטרור התכונן אליו באופן מיוחד. דחפורים נשלחו להכשיר שטחי כינוס, אוהלים נפרסו, במות הוקמו ואף הוקצה תקציב גדול לשירותי הסעדה שיסופקו בחינם לכל המשתתפים.

הפעם מנסה חמאס לשבור את כל השיאים. התפרעויות ועימותים בגבול הרצועה. צילום: עבד רחים קאטיב, פלאש 90

 

במקביל, רשתות אלחוטיות הוקמו על מנת שהמפגינים יוכלו לתעד את האירועים ולהעלות פרסומים ברשתות החברתיות היישר מהשטח. חמאס הכין תשתיות לצוותי התקשורת הרבים שצפויים לסקר את ההתפרעויות בשידורים חיים כאשר המטרה היא תיעוד של נפגעים פלסטינים בעימותים, שיציגו את באור שלילי.

המוני אוטובוסים ינהרו לעבר הגבול עם ישראל

ארגון הטרור השולט ברצועת דאג לפריסתן של 120 תחנות איסוף מכל רחבי רצועת לחמשת מוקדי ההפגנות המרכזיים מצפון הרצועה ועד לדרומה. על מנת לעמוד במשימת שינוע ההמונים גייס חמאס מאות אוטובוסים. על פי ההערכות בעזה כמות המפגינים הצפויה להגיע נעה בין 20 ל-60 אלף מפגינים שישתתפו בכלל ההפגנות במוקדים השונים לאורך הגבול עם ישראל.

נערכים להפגנות הגדולות אי פעם. ראשי חמאס בעזה, יחיא סינוואר ואיסמעיל הנייה. צילום: רויטרס

 

בחמאס יודעים שההפגנות מחר הן מבחן לכוחו ברצועה ולכן עושים הכל כדי להגיע למספר משתתפים גדול ככל האפשר. בארגון הטרור לא הסתפקו במערך האוטובוסים, ההסעדה והאינטרנט האלחוטי וראשי הארגון עוברים לקראת ההפגנות בין החמולות השונות ברצועה כדי לוודא שראשיהן שולחים את הצעירים להפגנות.

בנוסף, דאג חמאס להיערכות חירום של מערך הרפואה בעזה לקראת האירועים, מה שמעיד על כוונתו שההפגנות יהיו מלוות בעימותים אלימים עם כוחות צה"ל. צוותים רפואיים ברצועה תוגברו ונוספו חדרי ניתוח לאפשרות של קליטת פצועים. משרד הפנים של חמאס, האחראי על מנגנוני הביטחון של הארגון בעזה, הכריז לקראת יום שבת על הפעלת תכנית חירום.

בנוסף, הוכרזה שביתה כללית ברחבי הרצועה וארגון הטרור חמאס הודיע כי לא יתקיימו לימודים – מתוך מטרה לצרף אלפי ילדים ונערים לעימותים האלימים.

הנייה: "אנחנו בצומת דרכים"

‏יו"ר הלשכה המדינית של ארגון הטרור חמאס, אסמאעיל הנייה, אמר בצהריים כי בארגונו "ממשיכים בשיחות המרתוניות עם המצרים כדי להגיע להבנות רציניות שהאויב יכבד אותן". לדבריו, "אנו בצומת דרכים ובחינה מעמיקה של עמדות ישראל ותגובתה לדרישות של עמנו, לפיה תיקבע הדרך בה תתנהל מחר צעדת המיליון של יום האדמה. כל האופציות מונחות על השולחן".

מנהיג חמאס איסמעיל הנייה . צילום: פלאש 90

 

בצה"ל נערכים

בתוך כך, בצה"ל נערכים לעימותים אלימים, שעלולים להידרדר אף לתרחישים קיצוניים יותר. הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי הורה על הקפצת חטיבת חי"ר נוספת וגדוד תותחנים לגזרת הדרום – זאת לצד גיוס מילואים.

מבחן משמעותי צפוי לצה"ל במהלך השבת. ראש הממשלה והרמטכ"ל אביב כוכבי בטקס החלפת הרמטכ"ל. צילום TPS

 

מפקד אוגדת עזה, תא"ל אליעזר טולדנו, קיים בשעות הצהריים פגישה עם ראשי הרשויות במרחב עוטף עזה. במהלך הפגישה פירט מפקד האוגדה אודות הערכת המצב המבצעית, ובתוכה ההיערכות והמוכנות ליום האדמה ולתרחישים שונים.

תא"ל טולדנו עם ראשי הרשויות בעוטף עזה

 

אמש הגיע גם ראש הממשלה ושר הביטחון, , לשטחי הכינוס שעל גבול הרצועה וקיבל סקירות ביטחוניות ממפקד זרוע היבשה, מפקדי האוגדות ומפקדי החטיבות בגזרה. לאחר מכן השתתף בטקס פתיחת מקטע תל קשיש – מחלף סומך בכביש 6 צפון בו אמר:

"אני בא עכשיו מגבול רצועת עזה. נפגשתי עם מפקדי האוגדות והמח״טים שנמצאים בקו הראשון. אנחנו מהדקים את טבעת הביטחון סביב רצועת עזה", אמר רה"מ בטקס. "בימים האחרונים הנחיתי לעבות כוחות, להוסיף כלים, להיות מוכנים למערכה רחבה. ידעו כל אזרחי ישראל שאם נידרש למערכה רחבה – ניכנס אליה חזקים ובטוחים, ולאחר שמיצינו את כל האפשרויות האחרות".

אלון מליק

אלון מליק:עוד באותו נושא