נערכת לבחירות בצל הקורונה.מבודדים השוהים בבית יוכלו בהתאם להנחיות משרד הבריאות להצביע בקלפיות ייעודיות שיוצבו בחניונים פתוחים ובאמצעות ערכות מיוחדות. בנוסף, נערכת וועדת הבחירות לנסיון להפצת חדשות כזב בעניין הקורונה שיפגעו בהליך הבחירות.

 

מנכ"לית וועדת הבחירות עו"ד הציגה היום בכנסת כיצד וועדת הבחירות נערכת לאפשר לכ- 1,400 האנשים השוהים בביתם בבידוד להצביע ביום הבחירות ביום שני הקרוב.

ראשית, ביקשה עדס להזכיר כי אין מקרים של הידבקות בקורונה במדינת ישראל, המקרים היחידים הם של נוסעי ספינת הקורונה ששבו מיפן ומבודדים בבית החולים שיבא. אלה ככל הנראה לא יוכלו להצביע ביום הבחירות.

בצו מנכ"ל משרד הבריאות שיצא לפני מספר ימים חל תיקון בכל הנוגע ליציאה של מבודדים מביתם. על פי הצו, כל מי שנמצא בבידוד בית בשל היותו חוזר ממספר מדינות שעליהן חל הצו, יותר לו לצאת מביתו לצורך ההצבעה בבחירות בלבד, ובלבד שהוא יוצא ללא כל תסמינים של חום מעל 38 מעלות, שיעול ותסמינים נוספים.

בנוסף, אותו מבודד יהיה חייב לחבוש מסיכה בדרכו, לא יכול לנסוע בתחבורה ציבורית, יצטרך להגיע אך ורק ברכב פרטי ללא מלווים ולעשות ככל הניתן להימנע מלהשתמש במרחבים ציבוריים כדי למנוע חיכוך עם האוכלוסייה.

אוהלים מבודדים וערכות הגנה

מבודדים השוהים בבית שיוכלו לצאת ולהצביע בהתאם להנחיות משרד הבריאות יעשו זאת בקלפיות ייעודיות שיוצבו בחנינונים פתוחים. לדברי עדס מדובר על בין 10-12 קלפיות בצורת אוהל שבהם תתקיים ההצבעה. האוהל יחולק לשניים וקיר שקוף יחצוץ בין וועדת הקלפי לבין הבוחר ועמדת ההצבעה.

מזכיר וועדת הקלפי יעמוד מחוץ לקלפי ככל הנראה עם חליפת הגנה, יזהה את הבוחר ויסביר לו את כל כללי ההבצעה. בתוך הקלפי תמתין לבוחר ערכת מיגון שכוללת מסיכה, כפפות, חומר חיטוי ועט חד פעמית. ערכה נוספת תכלול מעטפות כפולות והבוחר ימלא בעצמו את פרטיו על גבי המעטפה.

ערכות מיוחדות לשוהים בבידוד. צילום: וועדת הבחירות המרכזית לכנסת

עדס גילתה כי גיוס עובדים לצורך קלפיות אלו הוא משימה לא קלה ומי שנרתם לעזרה הוא מנכ"ל מד"א, אלי בין. מדובר בכ-60 איש שיועסקו לטובת קלפיות אלו.

כך ייראה אוהל הקלפי עבור מבודדי :

"אנחנו עושים את הכל כדי שההצבעה הזו תצמצם ככל הניתן את האפשרות לפגוע בבוחרים אחרים" הדגישה עדס. "אבל יחד עם זאת, נדרשת אחריות אישית של כל אחד מאותם בוחרים. אנו עושים הכל על מנת לאפשר לכם לממש את הזכות להצביע אבל על כל אחד מכם יש החובה המוסרית לפעול על פי כללי ההנחיה של משרד הבריאות. אנו מבקשים לא לנצל את ההזדמנות הזו ליציאה מהבית לחניות ביניים אלא רק לצורך ההצבעה".

וועדת הבחירות נערכת לסכנה נוספת הקשורה בקורונה- חדשות כזב. "ייתכן ויעשה ניסיון להפצת חדשות כזב בנוגע לקורונה על מנת לפגוע בהליך הבחירות ולהפחיד את הבוחרים. מצופה מכל כלי התקשורת לבדוק כל ידיעה בהקשר הקורונה, שתיבדק במרכז השליטה של וועדת הבחירות".

הגדלת מספר המפקחים ונסיעות חינם – כל השיפורים

במסגרת תהליך הפקת הלקחים של וועדת הבחירות ב82 הימין שבין שתי מערכות הבחירות האחרונות, נעשו מספר צעדים לייעל את ההצבעה ובעיקר את השמירה על טוהר הבחירות.

במסגרת פרוייקט טוהר הבחירות, יו"ר הוועדה השופט ניל הנדל הורה להגדיל את מספר מפקחי טוהר הבחירות ל5,000 מפקחים לעומת 3,000 בבחירות לכנסת ה-22. חידוש נוסף הוא כי מפקחים אשר יתקלו בחשש לפגיעה בטוהר הבחירות יוכלו לצלם את המתרחש בלי הצורך לבקש על כך קודם אישור מוועדת הבחירות.

בשלב זה חסרים 1000 מפקחים להשלמת המערך וועדת הבחירות עודנה מגייסת מפקחים נוספים.

שינוי משמעותי נוסף הוא מבנה הקלפיות. לכל הקלפיות החדשות שיוצרו התווסף מכסה נוסף כך שלכל קלפי יהיה מכסה כפול. המטרה היא לצמצם ככל הניתן את הפגיעה בטוהר הבחירות כמו החדרת מעטפות נוספות לקלפי. תיבה נוספת וקטנה יותר תאכסן את כל מעטפות ההצבעה של אותה קלפי. בכל פעם שמזכיר הקלפי יצא מהחדר, הוא ייתבקש לנעול את שתי התיבות האלו באמצעות אזיקונים מיוחדים. "אנחנו די בטוחים ששני הדברים הללו יחד ייצרו צמצום באפשרויות הללו ויקשו יותר על מי שרוצה לפגוע בתהליך" אומרת עדס.

תיבות קלפי חדשות ומאובטחות

חידוש נוסף הוא בדבר התחבורה הציבורית ביום הבחירות. וועדת הבחירות בשיתוף משרד התחבורה מעמידים לרשות הציבור למעלה מ650 קווים שיופעלו בחינם, וגם את רכבת ישראל. מדובר בתחבורה ציבורית בין-עירונית בין יישובים שהמרחק שלהם עולה על 20 קילומטר. שיתוף הפעולה נמשך גם הפעם עם אפליקציית "מוביט" בה אפשר לכתוב את מספר הקלפי בו מצביעים ולקבל את דרכי ההגעה המהירות ביותר לקלפי.

 

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.