מתכון מנצח לא מחליפים. נתניהו מאמין שמה שהביא לו את הניצחון הסוחף ב-2015, כנגד כל הסיכויים והסקרים – "קמפיין הגעוואלד" – יעבוד שוב. סבב ראיונות לרוב כלי התקשורת, כולל לתקשורת מקומית וזניחה, מפגש בהול עם ראשי רשויות מיו"ש וסרטונים שתכליתם לשאוב קולות ממפלגות הימין לליכוד, כל אלה מראים כי נתניהו משדר לחץ, אפילו פאניקה.

גם הפעם התחושה בבלפור היא שרוב בכירי לא ממש מתאמצים בשטח למען ניצחון המפלגה. איפה גלעד ארדן? ומתי נראה לאחרונה בציבור ישראל כץ? מישהו שמע על שטייניץ? יריב לוין? גם הפעם, זה שוב נתניהו מול כולם.

הנעלמים. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

עד כמה נתניהו באמת חושש מהפסד? רק הוא יודע. בינתיים, על פי כל הסקרים, הוא צריך להיות מעודד. הוא יוכל להרכיב צרה שתכלול עד 65 ח"כים. כמה זמן תחזיק מורכבת כזאת? כנראה שלא יותר משנה וחצי, אבל דיה לצרה בשעתה.

אמר שלא ישתה קולות ממפלגות הימין? אז אמר

במפלגות הימין זועמים מצידם על נתניהו. רק לפני שבוע הוא הבטיח להם בצורה מפורשת שהפעם הוא יילך להם על הראש ולא ינסה לשתות להם קולות. אז אמר. בפועל – נתניהו רוצה ליכוד גדול, וחושש ממומנטום שיווצר לטובת כחול לבן אם יצליחו לפתוח פער משמעותי מהליכוד.

ב'ימין החדש', למשל, שׁוררת תחושה קשה. גם ככה מדובר במפלגה טרייה וצעירה ללא מטות, מתנדבים או יכולת לנהל בצורה יעילה את יום הבחירות הקריטי. החשש הוא שמפלגתם של ובנט תהיה הראשונה להיפגע ותסיים עם ארבעה או חמישה מנדטים. מה יקרה אם יוצע למפלגה הקטנה רק תיק אחד בממשלה? מי יזכה בו? במפלגה מתחמקים ממתן תשובה לשאלה. זו סוגייה רגישה.

מודאגים. ראש ''. צילום: פלאש 90

 

גם באיחוד הימין כועסים על , שעמל קשות על האיחוד בין המפלגות והבטיח להם הרים וגבעות. קמפיין נתניהו והפנייה שלו לציבור הציוני-דתי עלולים להוריד להם מנדט אחד לפחות. ומה יקרה אם בסופו של דבר אחת ממפלגות הימין לא תעבור את אחוז החסימה? , או אולי אפילו 'הימין החדש'? או אז שלטון הימין עלול באמת להיות בסכנה.

כחול לבן: "תהיה התגייסות גדולה למפלגה היחידה שיכולה לנצח את נתניהו"

נעבור למחנה השני. ב'כחול לבן' דווקא אופטימיים. אחד מבכירי המפלגה סיפר כי הוא מעריך שהם יטפסו ל-37 מנדטים. "הפעם הסקרים מוטים לרעתנו", אמר בשיחה עם ערוץ 20. "תהיה התגייסות גדולה למפלגה היחידה שיכולה לנצח את נתניהו. גם משמאל,  ותתפלא, גם הרבה מצביעים מימין".

גנץ באירוע בת"א. צילום: גילי יערי, פלאש 90

 

במפלגה, שקמה מתוך מטרה אחת והיא להדיח את ראש הממשלה, מעוניינים להשיג פער של ארבעה עד חמישה מנדטים מ'הליכוד'. כך, הם מאמינים, יהיה להם קל ליצור מומנטום לכיוונם וסחף של מפלגות קטנות שירצו לקבל הרבה תמורת תמיכה בגנץ. בסביבתו של גנץ עדיין מאמינים שאפשר לשכנע את 'זהות', תמורת חצי המלכות, לעבור צד. כנ"ל לגבי מפלגות קטנות אחרות שכביכול מזוהות עם הימין.

ניתן לשכנוע, תמורת חצי המלכות. פייגלין. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

גם ההצהרה ששיגר במוצ"ש משה כחלון, לפיה יתמוך בנתניהו, לא עשתה רושם על גנץ-לפיד. בסופו של דבר, אומרים 'בכחול לבן', הכל עניין של משא ומתן. פחות מיממה לרגע האמת, יום חגהּ של הדמוקרטיה. עם סגירת הקלפיות ופרסום תוצאות המדגמים, נדע פחות-או-יותר מי הם המנצחים הגדולים ומי המפסידים. עם זאת, לא בטוח שנדע מחר בבוקר מי יהיה ראש הממשלה הבא של מדינת ישראל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.