היו מפכ"לים טובים מאלשיך, היו בוודאי גם גרועים ממנו. הוא גם בטח לא היחיד או הראשון שהחל לעסוק בפוליטיקה ובקידום עצמי ותדמיתי בעודו לובש מדים ונושא תפקיד ציבורי רם נעלה.

המפכ"ל רוני אלשיך

 

כהונתו המורכבת של אלשיך הזכירה לכולנו למה גלעד ארדן עשה הכל כדי לא להיכנס למלכודת הזאת שנקראת המשרד לביטחון פנים. גם הוא הבין שהסיכוי לצאת טוב במשרד תובעני כזה (שלא מאפשר חלוקת ג'ובים למקורבים) זהה לסיכוי להצליח במשרד האוצר.

ארדן לא יכול להודות שנכשל בבחירתו של אלשיך לתפקיד המפכ"ל. אף אחד לא רוצה להיות חתום על מהלכים שהתבררו כלא מוצלחים. אף אחד לא באמת זוכר שגם לראש הממשלה הייתה יד בבחירתו של ר' מהשב"כ. הרי לנתניהו זוכרים רק את ההצלחות וההישגים. עם המציאות הזאת ארדן ייאלץ להתמודד: פוליטית, תדמיתית ופריימריזית.

אם הדבר תלוי בנתניהו ובארדן – ניצב הלוי הוא המועמד המוביל מבחינתם לתפקיד. לא באקראי שמו נאמר ראשון במסיבת העיתונאים של השר, היום אחר הצהריים.

כעת, תצטרך הועדה המשופצרת למינוי בכירים לדון בסוגיה ולהכריע. מעניין אם הם רואים את הדברים עין בעין עם הנהגת המדינה.

אלשיך יסיים את תפקידו בדצמבר. יש להעריך שלקראת שחרורו, או מיד אחריו, ייחשפו שוב חרצובות לשונו. אילנה דיין בוודאי כבר ממתינה לו עם המצלמה, המיקרופון, הגבות המלוכנסות והמבט המודאג.

הוא יעשה הכל כדי להוכיח לציבור שהוא לא נכשל בתפקידו, אלא הפוליטיקאים הם אלה שניסו להפיל אותו. הוא יתהדר בחקירות ראש הממשלה שניהל בגבורה (מישהו ישאל למה הן נמשכות כל כך הרבה זמן וגוזלות כספי ציבור עצומים?), ועל כן סביר להניח שיזכה לחיבוק חם מהתקשורת. מאחוריו, כמו תמיד, תהיה הדוברת שלו. סליחה, הדוברת של משטרת ישראל.

היא כבר תדאג שהכשלים יונחו בצד, וזה בטח יובטח לה כל עוד המפכ"ל היוצא יצליף בנתניהו ואולי גם בארדן.

אלשיך עוד יפציע לחיים הפוליטיים, הפעם ללא דרגות. מיד בתום תקופת הצינון סביר להניח שהוא יחפש לו בית פוליטי שיאפשר לו להיכנס לכנסת ומי יודע – אולי אפילו לשבת סביב שולחן הממשלה. מי יזכור לו את היחס הסלחני לשוטרים שסרחו, את הפוליטיקה הקטנה שניהל בארגון, את התככים עם צמרת המשטרה?

מישהו זוכר לבני גנץ את התנהלותו הפושרת בצוק איתן? אז גם מאלשיך בעוד שלוש שנים נזכור בעיקר את קורות החיים המרשימים שלו, בשב"כ ובמשטרה. דבר אחד מובטח כמעט לחלוטין – הוא יצליח יותר כפוליטיקאי מאשר הצליח כמפכ"ל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20