דוח" של נציב הביקורת על פרקליטות המדינה דוד רוזן, המתפרסם היום (א') מגלה כשלים חמורים בהתנהלותה. בין היתר עולים ממצאי הדו"ח' העוסק ביחסי העבודה של הפרקליטות עם המכון לרפואה משפטית: אי־מסירה של מידע מהותי ושל חומר חקירה לסנגוריה, עיכובים והערמת קשיים בפני הסנגוריה, היעדר שקיפות של חומר חקירה לסנגוריה, והיעדר שקיפות ושינויים בחוות דעת רפואית לכאורה ללא בסיס והנמקה. עוד לפי הדו"ח' הפרקליטים הסתירו ממצאי נתיחות שעשויים להביא לזיכוי, הפרו צווים של בית המשפט והגישו כתבי אישום מבלי שעיינו בכל החומר.

השופט דוד רוזן. צילום: פלאש 90
השופט דוד רוזן. צילום: פלאש 90

הדו"ח עוסק בתקופה שבין דצמבר 2014 לינואר 2016, בתקופת ניהולו של פרופסור יהודה היס, ובעקבות מממצאיו מפרסם הנציב 14 המלצות. בין היתר, על חובת תיעוד מלא בכתב ובזמן אמת, הן בפרקליטות הן במכון, של כל קשר שמתקיים בין הפרקליטות לבין רופאי המכון ועובדיו; חובת העברת מלוא תיעוד זה לסנגוריה לאחר הגשת כתב אישום, ללא בחינה ושקילה אם מדובר ב”חומר חקירה” או שמא ב”תרשומת פנימית’” ועוד. המלצה יוצאת דופן, שאם תיושם תשנה סדרי עולם בעבודה המשפטית בישראל, היא כי המכון ייתן חוות דעת גם לסנגוריה במקרים מסוימים, למשל, לקראת בקשה למשפט חוזר.

השופט רוזן מצא כשלים חמורים הפוגעים בזכויות הנאשמים. למשל במקרה הריגתו של אריק קרפ, שהוכה למוות על ידי אזרחים ערבים בעת שטייל עם בני משפחתו בטיילת בתל אביב ב- 2009. גופתו של קרפ נמצאה במים והוויכוח בין התביעה להגנה נסב סביב סיבת מותו – מטביעה או כתוצאה ממכות. הדו"ח מצא כי בין הטיוטה שנערכה על ידי רופא המכון לבין הנוסח הסופי של חוות הדעת שהוגש לבית המשפט התגלו שינויים רבים בממצאים העובדתיים האובייקטיביים שנצפו בנתיחת הגופה – כולם לרעת הנאשמים ולתמיכה בטענת הפרקליטות.

Ombudswoman of the Prosecution, retired Judge Hila Gerstel, attends a Constitution, Law, and Justice, Committee meeting in the Israeli parliament on January 27, 2016. Photo by Yonatan Sindel/Flash90 *** Local Caption *** ëðñú åòãú çå÷, çå÷ä, åîùôè éùéáä ðöéáú äáé÷åøú òì äôø÷ìéèåú, äùåôèú áãéîåñ äéìä âøñèì úé÷ æãåøåá
השופטת הילה גרסטל. צילום: פלאש 90

במקרה אחר ישב אדם שנתיים במעצר בגין תקיפה חמורה, אף שבפרקליטות ידעו כי יש במכון רופאים הסבורים כי ייתכן שהמתלונן פצע את עצמו בכוונה כדי להעליל על החשוד. הפרקליטות הסתירה זאת, ופרקליט בכיר אף הורה למחוק מהחומר שהועבר לסנגורים תרשומת המתעדת פגישה בין הפרקליט שניהל את התיק לבין רופאי המכון, שיכולה הייתה לסייע לנאשם. בסופו של דבר נאלצה הפרקליטות למשוך את כתב האישום.

הדו"ח היה אמור להתפרסם בתקופת כהונתה של הנציבה הקודמת הילה גרסטל, אך זו התפטרה ב-2016 לאחר עימות מתמשך עם ארגון פרקליטי המדינה, בעקבות עתירה לבג"ץ הדוח נבלם וכעת הוא מפורסם ע"י הנציב החדש שבדק גם הוא את התנהלות הפרקליטות מול המכון.

מהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט נמסר בתגובה כי הוא: “מברך את השופט דוד רוזן על השלמת הדו"ח”. גם ד”ר חן קוגל, מנהל המכון, לרפואה משפטית באבו כביר עודכן בהמלצות הדו"ח ובירך עליהן.

ממשרד הבריאות, מפעיל המכון, נמסר: "בשנת 2012 התוודע משרד הבריאות בראשות השר ליצמן לבעייתיות בתפקוד המכון לרפואה משפטית ולכן בוצע ר־ארגון מקיף במכון (בין היתר, החלפת ראש המכון פרופ׳ יהודה היס). רוב האירועים והליקויים המפורטים בדו"ח מתייחסים לתקופה שלפני השינוי, וכפי שמצוין בדו"ח הם תוקנו. על מנת להבטיח נגישות לכלל גורמי ההגנה – מוצע להקים מכון משפטי נוסף".

 

 

 
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20