No Tag To Print

אילוסטרציה מסגד בסעודיה. קרדיט: ללא

ישראל וסעודיה – שמונה דברים שכנראה לא ידעתם על ההיסטוריה בין המדינות

ערב הסעודית מוגדרת רישמית כמדינת אויב, אך לאורך השנים יחסי המדינות הלכו והתמתנו, ובשנים האחרונות ישנו שיתוף פעולה בין ישראל לסעודים במלחמה כנגד איראן | סקירה היסטורית

בין ישראל וערב הסעודית לא מתקיימים כיום יחסים דיפלומטים, למעשה ערב הסעודית מוגדרת כיום על ידי ישראל כמדינת אויב. הגדרות לחוד, ומעשים לחוד. מתחת לפני השטח, ובתקופה האחרונה אף באופן גלוי, היחסים בין המדינות במגמה של התקרבות. יחסים אלו החלו מתוך עוינות משותפת כנגד איראן ומאבק של המדינות בתוכנית הגרעין האיראנית, אך נדמה שהיחסים הולכים ומתהדקים בתקופה האחרונה.
האם הסכם שלום מחכה מעבר לפינה? את העתיד אין לדעת, אך התעמקות בהיסטוריית היחסים בין המדינות תוכל לשפוך אור על ההסכם שאולי יתגבש בעתיד.

המשלחת הישראלית באיחוד האמירויות. צילום: עמוס בן גרשון, לע"מ

1948 – הקמת המדינה היהודית:
כמו רוב מדינות ערב, ערב הסעודית לא הכירה במדינת ישראל מאז הקמת המדינה. במלחמת העצמאות הסעודים אף סייעו בצורה אקטיבית למדינות ערב שפלשו לישראל, ושלחו כוח של 3,000 חיילים שנלחמו כנגד ישראל. בניסיון ליצור לחץ על מדינות העולם, סעודיה איימה שתפסיק את הזרמת הנפט אל מדינות המערב באם תתקבל החלטה על הקמת המדינה היהודית. בסופו של דבר לא מימשה את איומיה.

ששת הימים ויום הכיפורים:
 גם במלחמת ששת הימים שלחה ערב הסעודית כוח סיוע למדינות ערב שנלחמו בישראל. במהלך המלחמה כבש צה"ל מספר איים סעודיים בים סוף הסמוכים לשטחה של ישראל ואלה הוחזרו לה כעבור עשור.
במלחמת יום הכיפורים שלחו הסעודים כוחות צבא למדינות סוריה וירדן, אך אלו לא השתתפו בסוף בלחימה. באירוע חריג בשלהי המלחמה, יורט על ידי חיל האוויר מטוס סעודי שהחזיר פלוגת צנחנים מהצבא הסעודי ואולץ לנחות בבסיס לוד. בהתערבות ארצות הברית, הורשה המטוס להמריא ולטוס לערב הסעודית. לאחר המלחמה, הייתה ערב הסעודית מיוזמות 'חרם הנפט' על מדינות המערב כתגובה על תמיכתן בישראל במהלך המלחמה.

1980 – סימנים של שינוי?
במהלך השנים יחסי ישראל – סעודיה נשארו עוינים, אך נרשמו מספר אירועים, שהיה מי שייחס להם את תחילת התמתנותם של הסעודים.
בתחילת שנות ה-90, יזם יורש העצר הסעודי תוכנית להסדרת הסכסוך הישראלי-ערבי, שבסופו תפעל סעודיה להכרה של מדינות ערב בישראל.
באותה שנה, עלתה ספינת הטילים הישראלית 'אחי געש' על שרטון בחוף הסעודי כתוצאה מטעות בניווט. ערב הסעודית הניחה לכוחות צבא ישראליים להגיע לחופיה בכדי להשתתף בחילוץ.

מסגד בסעודיה. קרדיט: ללא

לאחר שנות 2000 – מתחילים להתקרב:
מאז המהפכה השיעית באיראן, יחסיה עם ערב הסעודית מתוחים מאוד. עוינות זו תרמה רבות להתקרבותה של סעודיה לישראל.
ב2009 דווח במספר כלי תקשורת על שיתוף פעולה חשאי בין ישראל לערב הסעודית במסגרת המאמץ לסכל את תוכנית הגרעין האיראנית. על פי הדיווחים, ראש המוסד דאז, מאיר דגן, ניהל מגעים חשאיים עם סעודיה, וסיכם עמם שורה של הבנות ביטחוניות. שנה מאוחר יותר פורסם כי דגן אף ביקר בסעודיה.
ע"פ פירסומים זרים, במהלך 2009, הופסקה לכמה שעות פעילות מערכות ההגנה האוויריות בסעודיה, כדי לתרגל אפשרות של מעבר מטוסי קרב ישראלים בסעודיה בדרך לתקיפה באיראן.

ראש המוסד לשעבר, מאיר דגן. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בשנת 2015, החלו להתפרסם ידיעות על התחממות נוספת ביחסי ישראל סעודיה, וזאת בשל התנגדות משותפת לעסקת הגרעין שנחתמה עם איראן. באותה תקופה, תועדה בכנס במינכן לחיצת יד היסטורית בין שר הביטחון דאז משה יעלון, לנסיך הסעודי טורקי אל פייסל, מי שכיהן בעבר כמנהל סוכנות המודיעין הסעודית.
שנה לאחר מכן, עמד בראש משלחת סעודית לישראל, לא אחר מאשר גנרל סעודי לשעבר. המשלחת עוררה זעם רב בעולם הערבי, וסעודיה הבהירה כי הגנרל לא מייצג אותה.

משה בוגי יעלון, לחיצת יד היסטורית, צילום: תומר נאוברג, פלאש 90

2018 – הכרה בקיום:
באפריל 2018, בראיון שנתן יורש העצר הסעודי מוחמד בו סלמאן, הכריז כי הוא מכיר בזכותם של היהודים לחיות במדינה משלהם. זו הייתה הפעם הראשונה שבכיר סעודי השמיע הצהרה כזו. מאוחר יותר באותה שנה, דווח כי ישראל מכרה לסעודים מערכות כיפת ברזל בכדי לסייע להם במאבקם כנגד החות'ים מתימן. משרד הביטחון, כצפוי, הכחיש את הפרסום.

חלקי המגילה. שי הלוי/רשות העתיקות
סוללת כיפת ברזל. צילום: פלאש 90

2020 – הנה זה בא?
ההסכם ההיסטורי שחתמה ישראל עם איחוד האמירויות, הוא רק יריית הפתיחה להסכמים נוספים עם עוד מדינות ערב. ראש הממשלה נתניהו הכריז מספר פעמים כי ישנם מגעים מתקדמים עם מספר מדינות ערב, ושמה של סעודיה עולה לא אחת בהקשרים הללו. דיווחים זרים מספרים על לחץ כבד של ארה"ב על סעודיה, בניסיון להחתים את המדינה על הסכם נרמול יחסים עם ישראל.

בנימין נתניהו, אבו מאזן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

הבוקר (ד') פורסם כי סעודיה תאשר מעבר של טיסות ישראליות מעל שטחה האווירי של המדינה, וכעת נותר לחכות לטיסה שלא תטוס בשמי סעודיה, אלא תנחת בשטחה.

 

It is not Android