No Tag To Print

היסטוריה: נחתם הסכם השלום בין ישראל לאיחוד האמירויות הערביות

אפשר לברך על המוגמר: הערב נחתם הסכם השלום עם איחוד האמירויות וכן נחתמה הצהרת השלום עם בחריין בבית הלבן, זאת במעמד נשיא ארצות הברית, רה"מ ושרי החוץ של איחוד האמירויות ובחריין

היסטוריה בבית הלבן: טקס החתימה על הסכמי השלום עם איחוד האמירויות ובחריין נערך לפני שעות אחדות בבית הלבן, במעמד נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו ושרי החוץ של איחוד האמירויות ובחריין.

בפתח הטקס אמר הנשיא טראמפ כי ההסכם ישנה את מהלך ההיסטוריה: "אנחנו מסמנים עתיד חדש למזרח התיכון.שלושת המנהיגים של המדינות האלו יחד ייקחו צעד גדול לכיוון העתיד ויחיו יחד בשלום ובשגשוג. האנשים במזרח התיכון לא יאפשרו לשנאה לישראל להוות תירוץ לרדיקליות או לקיצוניות מכל סוג. הם לא יאפשרו לגורל של האזור שלהם להיות בלתי ממומש".

עוד הוסיף נשיא ארצות הברית: "ישראל, איחוד האמירויות ובחריין יקימו שגרירויות, יחליפו ביניהן שגרירים ויתחילו שיתוף פעולה כשותפים, תיירות, סחר, בריאות, ביטחון הם יעבדו יחד, הם חברים. יחד ההסכמים האלו ישמשו כבסיס לשלום כולל ברחבי האזור כולו משהו שאף אחד לא העלה בדעתו שהוא אפשרי במהלך עשורים רבים, אבל ברגע שזה נעשה תוך כדי כבוד הדדי ושותפות, אנחנו ומברכים את כולם על ההישג יוצא הדופן הזה".

"אף אחד לא יוכל לעשות את הבחירה עבור מדינות ערב, הם היו צריכים לעשות זאת בעצמם והיום העולם רואה שהם בוחרים בשיתוף פעולה לעומת קונפליקט בחברות לעומת עוינות", אמר הנשיא. "הם בוחרים בשגשוג, הם בוחרים בעתיד שבו היהודים, המוסלמים, הנוצרים, כולם יכולים לחיות יחד, להתפלל יחד, לחלום יחד אחד ליד השני בהרמוניה, בשותפות, בשלום".

מיד לאחר סיום דברי טראמפ, מסר ראש הממשלה נתניהו את הצהרתו: "היום הזה הוא שיא בהיסטוריה שמבשר על עידן חדש של שלום. במשך אלפי שנים העם היהודי התפלל לשלום. במשך עשרות שנים מדינת ישראל התפללה לשלום, וזו הסיבה שהיום אנו מלאים בהוקרת תודה. השלום שאנחנו חותמים עליו היום, מביא את ארה"ב ואת ישראל והמזרח התיכון לעידן חדש בעולם כולו למעשה".

"אני מודה לכם על האומץ שלכם כדי להיכנס אל מעגל השלום", פנה נתניהו לשרי החוץ של איחוד האמירויות ובחריין והוסיף ברכה בערבית: "סלאם עליכום".

"עם ישראל מכיר היטב את מחיר המלחמה, אני מכיר את מחיר המלחמה. אני נפצעתי בקרב, חבר קרוב שלי מת בזרועותיי, אחי יוני איבד את חייו כאשר הגן על השבויים באנטבה. במשך השנים כאשר אני באתי לנחם את המשפחות השכולות בישראל, נפגעי הטרור, ראיתי אבל, יגון, וזו הסיבה שאני מתרגש כל כך להיות כאן היום. אלה אשר מכירים את סבל המלחמה, מעריכים עוד יותר את השלום. וברכות השלום שאנחנו מביאים היום יהיו דבר נפלא, מאחר והשלום הזה בסופו של דבר יתרחב ויכלול מדינות ערב נוספות. ובסופו של דבר הוא יכול לסיים את העימות הישראלי-ערבי לעד" אמר נתניהו.

"הקדשתי את חיי להציב את ישראל בקרב העמים כדי לעגן את העתיד של המדינה היהודית היחידה", סיכם נתניהו. "ההיסטוריה לימדה אותנו שהיציבות מביאה בני ברית, ובסופו של דבר, וזה דבר שאני חוזר עליו שוב ושוב, בסופו של דבר העוצמה מביאה עמה שלום. המלך דוד ביטא את הדברים ואמר זאת לפני אלפי שנים בבירתנו הנצחית ירושלים. התפילה שלו בתנ"ך מאירה את העבר המפואר שלנו אל תוך העתיד הזוהר שלנו: אדוני עוז לעמו ייתן, אדוני יברך את עמו בשלום".

 

שר החוץ של איחוד האמירויות נשא כמובן גם הוא דברים בטקס החתימה ואמר: "כבוד ראש הממשלה הישראלי, בנימין נתניהו, תודה רבה לך, תודה רבה שבחרת בשלום והפסקת הסיפוח של האדמות הפלסטיניות, זה מחזק אותנו כדי להגיע לעתיד טוב יותר לדורות הבאים"

"הסכם השלום הוא הישג היסטורי עבור ארה"ב, עבור מדינת ישראל ועבור איחוד האמירויות ויהיו לו השלכות חיוביות, כיוון שאנו מאמינים שהתוצאות שלו ישתקפו בכל האזור שלו. כל אופציה שהיא לא שלום – פירושה עוני וסבל, ואנו רואים שהדברים מתחילים לקרות כשאנחנו נוקטים היום צעד ראשון לטובת האזור. כולם מצפים ליצור עתיד בטוח יותר, עתיד בעל שגשוג רב יותר" המשיך שר החוץ.

"האמונה בהסכמים האלו משתקפת בחתימה היום ואנחנו נמשיך להיות הלפיד שמאיר את ההיסטוריה מול כל האנשים באזור", אמר. "מבחינתנו באיחוד האמירויות ההסכם הזה יאפשר לנו להמשיך ולעמוד לצד הפלסטינים ולנסות ולהגשים את התקווה שלהם למדינה עצמאית משלהם" סיים שר החוץ האמירתי.

עוד לפני החתימה וההצהרות, ערכו נשיא ארה"ב ונתניהו פגישה בבית הלבן. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר בפגישה כי עוד 5 או 6 מדינות צפויות לחתום על הסכמים עם ישראל והתייחס גם לערב הסעודית: "דיברתי גם עם ערב הסעודית והתגובה הייתה מצוינת. הנסיך הוא אדם מצוין, אנחנו משיגים שלום במזרח התיכון בלי דם. מדובר בשלום חזק, וזו דרך שונה. אנחנו נכנסנו אולי מהדלת האחורית, אבל זו הדרך החכמה – ואני חושב שהפלסטינים יצטרפו בזמן הנכון".

במהלך הפגישה בין המנהיגים, העניק הנשיא טראמפ לנתניהו את מפתח הבית הלבן והחמיא לראש הממשלה: "אתה מנהיג מדהים במשך תקופה ארוכה". נתניהו הודה לנשיא טראמפ ואמר: "אמרתי לך שיש לך את את המפתח ללבבות של האנשים בישראל".

בתום פגישת טראמפ ונתניהו תיערך פגישה בהשתתפות נציגי כל ארבעת המדינות, כשלאחריה יצעדו ארבעת המנהיגים לעבר המדשאה הדרומית בבית הלבן, שם יחתמו על ההסכמים וישאו נאום. מול איחוד האמירויות יחתום נתניהו על חוזה שלום, ומול בחריין על מסמך 'הצהרת שלום'.

 

גורם בכיר ברשות הפלסטינית אומר היום לערוץ 20 כי: "אוכלוסיית נפת חברון מונה 760,000 נפש. היום השתתפו לא יותר ממאה איש במחאה נגד נורמליזציה, בהנהגת הכוחות הלאומיים והאסלאמיים בחברון. זה מה שמכונה "ההתנגדות העממית הלאומית". אני פונה לכוחות כולם ושואל: "האם אתם באמת רוצים התנגדות עממית? האם אתם שואלים את עצמכם איפה הבעיה (בהיעדרות הציבור) ? האם אתם לא מתביישים במציאות המרה הזו?"

מוקדם יותר היום אמר נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ: "עקפנו את הפלסטינים דרך מדינות אחרות. הם יגיעו בסוף בגלל שהם לא ירצו להישאר בחוץ בקור".

ראש הממשלה נתניהו צייץ בחשבון הטוויטר שלו זמן קצר לפני הטקס: "יום מרגש והיסטורי לישראל! בדרך לעשות שלום תמורת שלום, שלום מתוך עוצמה".

בתוך כך ערביי ישראל ביניהם חברי הכנסת מהמפלגות הערביות מפגינים נגד השלום, כשעל פי ח"כ יוסף ג'וברן הם: "מפגינים נגד הסכמים מושחתים של טראמפ ונתניהו עם מדינות המפרץ שביניהם לבין שלום אין דבר או חצי דבר. מדיניות הרחבת ההתנחלויות והעמקת הכיבוש נוגדת כל היגיון של שלום אמתי".