בנט ושקד נאבקים באחוז החסימה. לפני כמה חודשים משפט כזה היה נשמע מופרך, הם הרי נטשו את הבית היהודי, הקימו את מפלגתם החדשה והסקרים החמיאו. ניבאו להם עשרה מנדטים ואפילו יותר. בבלפור היו מי שהזיעו מההצלחה המסחררת של הצמד.

האביב הגיע, יום הבחירות מתקרב, ומשהו לא מתקתק בימין החדש. למה? הנה התשובה: אין שם מתנדבים או פעילים עם סכין בין השיניים. התקציב לא רב, אין מטות ויתדות בשטח והמנדטים שנהרו בהמוניהם למפלגה עם כינונה, התפזרו בינתיים בין כמה מפלגות בגוש הימין. רבים מהתומכים נדדו לפייגלין וגם לכחול לבן.

הקמפיין של המפלגה הוא השנון והמקורי ביותר ביחס למפלגות האחרות, בטח בימין השמרן. גם הגיוסים המרשימים של דמויות כמו אלונה ברקת, מתן כהנא ואחרים היו אמורים ליצור אפקט חיובי, אולם זה לא קרה.

בימין החדש מבינים שאם ימשיך להתחזק ולסחוף עוד צעירים המזוהים עם הימין ל"" המצב עלול להיות לא פשוט. בנט ושקד עלולים למצוא את עצמם מחוץ לכנסת הבאה ומעבר לאובדן הקולות בימין, נפסיד שני פוליטיקאים מצוינים, ראויים, מבטיחים, מוכשרים שחתומים על שורה של הצלחות – במשפט, בביטחון, בהתיישבות ובחינוך.

נתניהו לא יירתם לסייע להם, נהפוך הוא. ראש הממשלה צפוי לעמוד לצד איחוד מפלגות הימין אבל לנסות וכמאמר הקלישאה "לשתות עם קש" קולות מהימין החדש וכך להפוך אותם ל'לא רלוונטיים' ואף למפלגה שמסכנת את שלטון הימין. מספיק שסקר אחד או שניים יראו שהימין החדש לא עובר את אחוז החסימה וההידרדרות היא בלתי נמנעת.

כשהמאבק בבחירות האלה הוא בין שתי המפלגות הגדולות וסביב השאלה "ביבי או רק לא ביבי", מפלגות לוויין אחרות מתרסקות. משמאל- מפלגת העבודה שעומדת על מספר חד ספרתי של מנדטים, ומרצ שגם היא נאבקת על זכות קיומה, ומימין אלה ליברמן וכחלון וגם בנט ושקד כאמור.

בעוד 'ישראל ביתנו' היא מפלגה שקיימת כבר שני עשורים ויש לה מסורת ורשימת בוחרים ידועה מראש וכחלון מנגד יודע לתפעל את יום הבחירות ואפילו מתחזק במעט בסקרים על חשבונה של אורלי לוי שמתאיידת לאיטה, הרי שבימין החדש אין כרגע תירוצים.

בנט ושקד עובדים קשה, מתרוצצים מכנס לחוג בית ומקוששים קולות בכל דרך. הם מזהירים שאם המפלגה לא תהיה חזקה שקד לא תוכל להמשיך בהפיכה שהחלה בה במשרד המשפטים ובנט לא יגיע לביטחון. אבל משהו שם חורק ואף אחד שם לא יודע מהו השמן שנדרש לשפוך על הגלגלים כדי שהמכונה תתחיל לייצר מנדטים. בשורה התחתונה – בנט ושקד מודאגים ויש להם סיבה טובה.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.