זה אכן היה שבוע קשה לשמאל בכלל ולתקשורת הישראלית בפרט ודווקא בחסות המשבר הפרצוף המצער של חלק מהימין שוב נחשף. בטורו "למה השמאל ירד מהפסים", כותב לם: "המלחמה שבראשה אנחנו עומדים בשנים האחרונות היא מול השמאל הרדיקלי". כבר אין פיגועי דקירה או כיבוש. מרצ עם חמשת המנדטים שלהם והקרן החדשה לישראל הם האויב העומד בשער.

גם בזה הקרן החדשה והשמאל אשמים? פיגוע דקירה בת"א.
גם בזה הקרן החדשה והשמאל אשמים? פיגוע דקירה בת"א.

לם טוען שהתפיסה של השמאל הצליחה בעבר 'לכפות' הלך רוח מזוויע על ארצות הברית ושהשמאל בישראל תמך ביחסים עם ארצות הברית "כל עוד היה בנשיא שחור שפוגע במנהיג הימין אבל ברגע שמדובר בנשיא לבן שצפוי לחזק מדיניות הימין, כל שערי גיהנום נפתחים". אבל אל דאגה – טראמפ כאן להחזיר עטרה ליושנה, לבעוט בערכים האוניברסליים ולהפוך את ארצות הברית לגדולה שוב.

לם לא מפתיע. יש כאן את הטיעונים הימנים הקלאסיים שלא נס ליחן.

שחור זה לא הצבע הנכון, לבן כן

יש כאן חוסר הבנה בדמוקרטיה – כשהשמאל בארצות הברית מממש את המדיניות שלו הוא לא 'כופה' את דעתו אלא מנצח בבחירות. כמובן, כמו תמיד, הטיעון הסכיזופרני הקלאסי על השמאל, טיעון שהושמע גם כלפי יהודים בשנות השלושים של המאה הקודמת. מצד אחד מדובר בקומץ קטן של אנשים עלובים, בעלי ערכים אוניברסליים שלא מתחברים עם ה'עם' האמיתי ומצד שני יש לנו עסק עם לויתן גדול ומפחיד ששולט מאחורי הקלעים בכל דבר (ובעיקר בתקשורת). זה מתיש במיוחד לאור העובדה שהימין שולט במדינה בצורה רציפה כבר 16 שנה וההנהגה הנוכחית בשלטון כבר שבע שנים.

טראמפ. לא טלית שכולה תכלת
טראמפ. לא טלית שכולה תכלת

מה שכן מצער זאת התמיכה האוטומטית בטראמפ. זה נכון שאנושי להתייחס לכל דבר שקורה כדבר שמאשש את תפיסת העולם שלך רק שבמקרה של דונאלד טראמפ נדרשת סלטה אידיאולוגית גדולה במיוחד. אלה זמנים עצובים עבור הימין אם אדם שהיה מסולק מכל ישיבה סבירה על התנהגותו כלפי נשים ואמירותיו הוולגריות הפך לנציג הצדק עלי אדמות. ההתבטאויות שלו כבר הציתו גל חדש של אלימות כלפי שחורים מהגרים וכן, גם יהודים. ארגון ה-KKK אף הגדיל והודיע שיעשו תהלוכה לכבוד נצחונו.

מעבר לכל זה ההנחה שהאיש הזה, שאת דעותיו אנחנו לא מכירים ושעמדותיו מאולתרות, מגיע עם משנה סדורה שתועיל לעם היושב בציון, היא הנחה מרחיקת לכת. מדובר בבחירה רעה, אלימה וגזענית שתוצאותיה יכולים להיטיב אבל גם להזיק למדינת ישראל. הניסיון לומר כאילו הנה הצדק ניצח הוא ניסיון עלוב שכל בר דעת צריך לדחות.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.