כמה מאיתנו מצליחים להעביר את הקיץ מבלי לבקר באחד מחופי ארצנו, להשתכשך במים הצוננים או להשתזף על החול החם. כמה מתמונות הילדות שלנו כוללות בהן ארטיק וכף מפלסטיק בעזרתה חפרנו בור עמוק והוספנו לאלבום המשפחתי תמונות נוספות של מי מההורים שלנו שהסכימו להקריב עצמם לטובת כיסוי פלג גופם התחתון רק בשביל להעסיק אותנו עוד כמה דקות.

חוף הים הוא אחד הדברים הכי ישראלים שיש ובכל זאת יש מי שמאיים לגזול את התמונות האלה מאיתנו. עשרות תוכניות בנייה על החופים יצאו לפועל עם אישורה של תוכנית תמ”א 1 שמשמעותה- הסרת כל ההגנות שנתנו לחופים עד כה.

בימים אלו ממש יושבת לה המועצה הארצית לתכנון ובניה על אישור את פרק החופים. הפרק כולל בתוכו, שחור על גבי לבן, מתן אישור מזורז לעשרות תוכניות בנייה, שחלקן כבר נגנזו בעבר בשל קרבתן לקו המים והסכנה הפוטנציאלית והבלתי ניתנת לתיקון לרצועת החוף הישראלית.

ממשלת ישראל למעשה נותנת אישור מזורז ליזמי נדל”ן לבניית מלונות, אטרקציות ויחידות דיור ליחידי סגולה שיוכלו להרשות לעצמם לקנותן. בכך היא סוגרת את החופים, משאב טבע ציבורי מאזרחיה, מתעלמת מהאינטרס הציבורי ומעניקה את החופים במתנה לבעלי הממון.

אזרחי ישראל, שלא ממהרים כ”כ לצאת מהבית, הבינו לאחרונה (כנראה לאור הצלחתו של מאבק הגז) שביכולתם למנוע את האבדה ויצאו ביום שישי האחרון יחד עם פעילי ארגון “מגמה ירוקה” והחברה להגנת הטבע להפגין מול ביתו של מי שבידו להכריע בסוגיה ולהוציא אותנו מהבוץ רגע לפני שנכנסנו אליו – שר האוצר ויו”ר קבינט הדיור .

מול כחלון (קרדיט ארגון מגמה ירוקה)
הפגנת פעילי “מגמה ירוקה” מול המועצה הארצית לתכנון ובניה, הבוקר

אבל כחלון בוחר להתעלם ולהמשיך לטמון את ראשו בחול, אותו כחלון שהיה חשוב לו כ”כ להעביר אליו כל סמכות ורשות הנוגעת לבנייה על מנת שלא לעכב תוכניות של דיור בר השגה, השאיר את התוכניות האלו עמוק במגירה ואותנו, הדור הצעיר עם החלום לבית ועוסק במתן אישורים מזורזים לטייקונים לבנו ת עוד ועוד יחידות דיור, שספק אם היינו יכולים לרכוש בהן ולו מטר מרובע אחד.

העברת הסמכויות לות”ל (הועדה לתשתיות לאומיות ) משמעה גזילת החופים הפתוחים מא תנו והפיכתם לאתרי בנייה באופן מידי. חופים כמו: חופי הכינרת, חוף בצת, חוף הכרמל, חוף נחשולים, המרינה בנתניה, חולות ניצנים, חוף זיקים וחוף האלמוג באילת, כולם צפויים להיות צרופים עמוק עמוק בזיכרון שלנו בזמן שרק מי שיבקר במלונות הפאר או לרכוש דירה בקומה ב-24 יוכל לצפות בנו בעיניים מתנשאות מלמעלה וליהנות מכל הטוב שיש להם להציע. ספק אם מי שבחר במשה כחלון לקח את כל זאת בחשבון.

איזה עוד בילוי משפחתי או חברתי חינמי וזמין לכל במרחק הליכה או נסיעה יש לנו, ולמה גם את מעט הטוב שנשאר רוצים לגזול מאתנו. מה בוער כ”כ לו לכחלון או לראש מנהל התכנון, בינת שוורץ לאשר בנייה הרסנית במרחק של 100 מ מהחוף ולבטל את כל ההגנות שנתנו לחופי ארצנו מתוך ידיעה שלא נשארו מהם גם ככה הרבה, ושאת שנותר צריך לשמר. למה הם לא מזרזים באותו האופן דיור להמונים, כזה שרוב הציבור יוכל באמת ליהנות ממנו- קרוב לתחבורה ציבורית, במרכזי ערים, לא יותר משלושה-ארבעה חדרים.

_

הכותבת היא דוברת ארגון “מגמה ירוקה”

20 News

20 News


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.