לאחר סגירת כמה בתי ספר דתיים בתל אביב, נדרשים הורים המעוניינים בחינוך דתי לשלוח את ילדיהם לבתי ספר בשכונות אחרות ומרוחקות יותר, מה שמחייב שירות הסעות לבתי הספר.

עם תחילת שנת הלימודים הנוכחית הופתעו ההורים לגלות שבניגוד לשנים קודמות בהם ההסעות היו ללא תשלום, ומבלי שהעירייה טרחה להודיע להם מראש, הם נדרשים לשלם על הסעות הילדים אלפי שקלים בשנה.

עלות ממוצעת לילד עומדת ע"ס 2000 שקלים, והחל משנת הלימודים הבאה הסכום יוכפל.

הורים רבים מספרים כי לא יוכלו לעמוד בהוצאה זו, שמתווספת לתשלומים השונים שהעירייה ובתי הספר גובים מהם, וטוענים כי: "מחיר מופקע של ההסעות יוביל להחלשת החינוך הממלכתי דתי בתל אביב. בסופו של יום המהלך משפיע באופן ישיר על כלל האוכלוסייה דתית שמבקשת לגור בעיר".

בשיחה עם ערוץ 20 מספרים ההורים כי הם מרגישים פגיעה בזכותם לחינוך ציבורי, וכי החלטת העירייה לא מאפשרת להם לבחור את החינוך שיוענק לילדיהם.

וכי בשיחות שקיימו עם הגורמים הרלוונטיים בעיריית תל אביב נאמר להם כי "מי שלא יכול לממן את ההסעות, מוזמן להעביר את ילדיו לבתי הספר הממלכתיים בקרבת הבית"

לטענת ההורים "לדרישה הזו השלכות משמעותיות על עצם ההגדרה והערך חינוך חינם ולמעשה מהווה כפייה דתית (חילון) על הציבור הממלכתי-דתי בעיר שנאלץ לוותר ולחדול מדרכו ואמונתו – בניגוד לכל המהות של מדינה "יהודית ודמוקרטית".

בעיריית תל אביב מסרו להורים כי השינוי הינו בהתאם לנוהל וחוזר מנכ"ל משרד החינוך, שמממן נסיעה לבית הספר בתחבורה הציבורית ולא בהסעות ישירות.

במכתב תגובה ששלחה עיריית תל אביב להורים נכתב כי: "העירייה קיבלה החלטה כי בכוונתה להפסיק באופן הדרגתי את הסבסוד בהסעות, אכן לעתים החלטה מנהלית ובמקרה דנן החלטה בדבר ביטול מימון ההסעות, פוגעת בשגרה היומיומית הנוחה שהייתה עד כה, שכן במשך שנים ילדיכם נסעו בהסעה לבתי הספר על חשבון הרשות, והננו מודעים לכך כי ככל ויבקשו להמשיך להשתמש בהסעות אלו בשנת הלימודים הקרובה יהיה עליהם לשלם עבורן סכומים לא מבוטלים".

עוד נאמר בתגובה: "ההחלטה על העלאת תעריפי הנסיעות וכן בהמשך הפסקת השתתפות העירייה במימון ההסעות מהווה שינוי מדיניות, הנובעת מהשינוי שחל בנסיבות ובמציאות בשטח, לרבות העובדה כי קיימת תחבורה ציבורית לבתי הספר וכי קיימים שירותי חינוך אחרים שהעירייה רוצה לקדם".

מבירור שערכנו היום (שני) עולה כי נקבעה פגישה בין ההורים לנציגי משרד החינוך על מנת לנסות ולמצוא פתרון שיאפשר חינוך דתי בתל אביב לא רק לעשירים.

 

ממשרד בן ארויה- וולף שמייצג את ההורים אל מול העירייה נמסר בתגובה: "הופתענו מכך שהעירייה לא הגיבה – ולו במלה- לטענת האפליה החמורה כלפי הציבור הדתי-ממלכתי. מדהים כיצד העירייה רומסת את העיקרון הנעלה של שיוויון בחינוך, כמו גם את הזכות לחינוך חובה לכל ילד. ילד חילוני וילד דתי המתגוררים באותה שכונה אינם מקבלים את אותה הזדמנות. בעוד לחילוני יש לפחות בית ספר יסודי אחד סמוך לביתו, הדתי נאלץ להגיע לבית ספר מרוחק בעזרת הסעה שכעת העירייה מסרבת להשתתף במימונה, ובכך עלולה לגרום ל"החלנה" דה פקטו: הורים דתיים שידם אינה משגת ייאלצו לרשום את ילדיהם לבית ספר ממלכתי סמוך. בפני העירייה עומדות אפוא שתי חלופות כדי להגשים את ערך השוויון: להקים בית ספר ממלכתי-דתי בשכונות שיש בהן מחסור בכך, או לחלופין להשתתף במימון ההסעות, כפי שהיה נקוט על ידה בעבר".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.