0:45 27/05/2018
דף הבית > תרבות > הילדה ממעלה העקרבים: "תחנה אל-מונית"

הילדה ממעלה העקרבים: "תחנה אל-מונית"

אתמול התקיים בבית הפלמ"ח יום עיון לכבוד צאת ספרה של מירי פירסטנברג "הילדה ממעלה העקרבים" .

בפינת הרחובות המלך ג'ורג' והחשמונאים בתל אביב פעלה תחנת מוניות "החשמונאים". זו הייתה תחנה רגילה על פני השטח ובפועל נתנה שרותים חשובים לאצ"ל ולח"י, אחד הנהגים הבכירים בה היה חבר לח"י אפרים פיסטנברג, שהיה איש משפחה, נשוי ואב, אפרים השתתף עם המונית במספר פעולת חשובות של הלח"י.

את אשתו חנה גרינהולץ הכיר עוד ב"שומר הצעיר" ולימים שניהם הצטרפו ללח"י.

אבעה חודשים לאחר הקמת המדינה חיסלו חברי לח"י את "המתווך" ברנדוט, אפרים יחד עם אחרים מלח"י נאסר וישב בכלא עכו, בזמן ישבתו בכלא באוקטובר 1948 נולדה לזוג הבת מירה. כשחזרו החיים לשגרה ושוחררו החבר'ה מהכלא אפרים מצטרף ל"אגד" ומתחיל לעבוד על הקו הארוך ביותר לאילת.

לכבוד החגיגות ליסוד העיר אילת במרץ 1954 לוקח אפרים את המשפחה יחד אתו באוטובוס לאילת , בדרך חזרה מאילת מתרחש הפיגוע הראשון בו יש גם וידוא הריגה של אזרחים, וגם אונס, הנאנסת לפני מותה הייתה חנה פירסטנברג.

מירי פירסטנברג הילדה היתומה בת החמש שורדת את הפיגוע ועוברת לגור בקיבוץ יקום נסגר מעגל עם "השומר הצעיר" שם הכירו הוריה. אתמול התקיים בבית הפלמ"ח יום עיון לכבוד צאת ספרה "הילדה ממעלה העקרבים" .

לרשותם דבריה של מירי מול המצלמה.

פלג לוי

פלג לוי

מנהל הפקה פרויקט תיעוד דור תש"ח "תולדות ישראל" , יוצר דוקו, חוקר עצמאי.
פלג לוי
פלג לוי

אולי יעניין אותך גם

8 נשים טוענות שהשחקן מורגן פרימן הטריד אותן מינית

תחקיר של רשת CNN חשף טענות חמורות נגד השחקן המוערך, לפי עדויות של 16 אנשים שהכירו את התנהלותו. "העיר לי מדי יום הערות על הגוף שלי", אמרה אחת המתלוננות