הם חלמו להגיע לירושלים הנכספת, ועד שלא דרכו ברחובותיה – היו בטוחים לתומם שכל ירושלים עשויה מזהב ממש. "היינו בטוחים שירושלים עשויה כולה זהב ומהברזים יוצא חלב – הרי זו ארץ זבת חלב ודבש", נוהג לספר הרב שרון שלום שצלח את המסע מאתיופיה לירושלים דרך סודן, "כשראינו חסידה תמיד ביקשנו שתמסור ד"ש בירושלים".

יום ירושלים הוא גם היום שבו מציינת מדינת ישראל את יום הזיכרון הממלכתי ליהודי אתיופיה שלא צלחו את הדרך ונספו במסעם לירושלים לאחר אלפיים שנות גלות, בהם חלמו, התפללו וקיוו יהודי אתיופיה לזכות לשוב לירושלים. הטקס הממלכתי צפוי להתחיל הבוקר (ד') בשעה 11:00, סמוך לאנדרטת הזיכרון בהר הרצל, ירושלים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ינאם בפתיחתו של הטקס.

הטקס הממלכתי לנספי סודן מרק ניימן לעמ
הטקס הממלכתי לנספי סודן. צילום: מרק ניימן, לע"מ

 

השנה 1985, בעקבות הדלפה לעיתונות על המבצע החשאי, נאלץ המוסד להפסיקו. מבצע משה בו הועלו כ-8000 יהודי אתיופיה שהגיעו ברגל לסודן הסתיים. כ-4000 יהודי אתיופיה נספו במהלך המסע הרגלי במדבר מאתיופיה לסודן ובמחנות הפליטים בסודן בשל התנאים הקשים בהם שהו שם. כ-1500 מתוכם היו ילדים ובני נוער.

בשנות השמונים עזבו יהודים רבים את הכפרים באתיופיה, ויצאו למסע רגלי לעבר סודן, כי נפוצה שמועה שמשם נפתחה אפשרות להגיע לירושלים. המסע לסודן נמשך בין שבועיים לחודש ימים. במשך שבועות צעדו בדרך לא דרך, גברים ונשים, ילדים וזקנים, בנתיבים מסוכנים וקשים להליכה, כשהם הולכים בעיקר בלילה, ומסתתרים במשך היום מן השמש הקופחת ומפחדד המשטרה, הצבא וכנופיות השודדים. רבים מהם לא עמדו במסע הרגלי ומתו בדרך מרעב, תשישות ומחלות. בדרכי הבריחה ובמחנות סודן סבלו יהודי אתיופיה ממעשי שוד, רצח, אונס, רעב ומחלות.

משה טקלה (38, שם בדוי), מנהל מועדון לילדים ונוער יוצאי אתיופיה במתנ"ס במרכז הארץ, הוא אחד מאותם 8000 יהודים שצלחו את המסע הקשה. משה עלה ארצה עם משפחתו במבצע משה, לאחר שהייה של כשנתיים בסודן, תוך הסתרת זהותם היהודית. לסודן הגיעו בתום הליכה רגלית מפרכת ומסוכנת של כשבועיים מהכפר בצפון אתיופיה שבו גרו. "שילמנו את המחיר הגדול ביותר שיכול להיות כי הבנו שאנחנו צריכים להיות פה", מכריז משה.

סיפורו של מבצע משה

טקס נספי סודן בהר הרצל 2016. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
טקס נספי סודן בהר הרצל 2016. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

"סיפור על הדרך" – מיזם חברתי ארצי להנגשת סיפורה האמיתי של הקהילה

לרגל יום הזיכרון, מקיימת תנועת 'בני עקיבא' מיזם ארצי רחב תחת הכותרת "סיפור על הדרך – הסיפור של כולנו". במסגרת המיזם ייערכו כ-80 מפגשים פתוחים בכל רחבי הארץ, בהם יספרו ישראלים יוצאי אתיופיה על הקהילה היהודית באתיופיה, על המסע לארץ ועל החוויה הישראלית מנקודת מבטם האישית.

המפגשים מתקיימים בסניפי התנועה ובבתי פעילים מצפון הארץ ועד דרומה בהשתתפות אלפים מחבריא ב' של בני עקיבא ומהציבור הרחב. בפרויקט, שהחל בעקבות יוזמה של בוגר התנועה עו"ד דוד אבטה, משתתפת גם החברה למתנ"סים.

צילום: מרק ניימן, לע"מ
צילום: מרק ניימן, לע"מ
טקס נספי סודן בהר הרצל 2016. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
טקס נספי סודן בהר הרצל 2016. צילום: הדס פרוש, פלאש 90אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20