לא מעט מההישגים הגדולים של ישראל בשנה האחרונה במישור המדיני נולדו משיתוף הפעולה הנדיר בין נציגות ישראל באו"ם לבין השגרירה הפרו-ישראלית .

ניקי היילי. צילום: Sam Holland

באומץ היא נעמדה פעם אחר פעם לימינה של ישראל, ולא אחת מנעה החלטות אנטי-ישראליות שהיו מתקבלות במוסדות האו"ם, ללא היילי והגב שהיא מקבלת בנושא מהנשיא טראמפ.

רק לפני שבוע וחצי פינה נתניהו מזמנו ויממה לאחר נאומו באו"ם נפגש עם היילי במלונו בניו יורק. זאת הייתה פגישה חמה וידידותית במיוחד. הרבה הערכה הדדית שוררת בין השניים. נתניהו ביקש בעיקר להודות לה על פעילותה הנמרצת באו"ם בשורה של נושאים – פלסטינים, תוכנית הגרעין של אירן, סוריה ומניעת גינויים אוטומטיים נגד ישראל.

אף אחד מהנוכחים בפגישה לא העלה על דעתו שכמה ימים אחר כך היילי כבר תהיה השגרירה לשעבר. כולם קיוו שהיא תישאר בתפקידה לפחות עד תום כהונתו הראשונה של טראמפ.

אבל להיילי תוכניות משלה, וכך נוצר מצב שבעוד כמה חודשים לישראל ולארצות הברית יהיו שני שגרירים חדשים באו"ם. דני דנון יסיים את תפקידו בניו יורק בתחילת 2019, ויתמודד בפריימריז הקרובים של הליכוד. טראמפ בוודאי כבר החל בחיפושים אחרי השגריר הבא באו"ם. בירושלים מקווים שהשגריר האמריקני החדש ידבוק באותו הקו של היילי וששיתוף הפעולה הפורה יימשך אבל בינינו – הסיכויים לכך קטנים. מה שהיה לא ישוב להיות.

לנו נותר לקוות שהיילי כבר מסתכלת קדימה לעבר האתגר הפוליטי הבא בגבעת הקפיטול. לא מעט גורמים יודעי דבר מספרים שהיא לא תעצור, אלא ההיפך – שועטת קדימה. ומי יודע? אולי אחרי עידן טראמפ – ואין לדעת מתי זה יקרה – נראה את היילי כנשיאה האמריקנית הראשונה. במקום שבו הילארי קלינטון נכשלה, היא בוודאי תצליח.

 

 

 

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.