שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי אמרה היום כי הממשל האמריקאי יתקשה לבטל את החלטה 2334, שאושרה בסוף כהונת אובמה. היילי אמרה כי "כמעט בלתי אפשרי לבטל משהו אחרי שהוא כבר נקבע".כך דווח היום בסוכנות הידיעות רויטרס.

מתוך 'לפני כולם', א'-ה' 19:30

בתחילת החודש ביקרה היילי בארץ ונפגשה עם ראש הממשלה נתניהו. בפגישתם, דחף נתניהו לסכם עם האמריקאים על הגדרת ביטול ההחלטה כיעד משותף. כעת, כאמור, נראה כי האמריקאים אינם מאמינים כי היעד בר השגה, ולא יקדמו אותו. אחרי אישור ההחלטה, הנשיא הנבחר טראמפ צייץ: "אל דאגה ישראל, ה-20 בינואר מגיע", ורמז כי עם כניסתו לבית הלבן יהיה שינוי משמעותי באו"ם.

ההחלטה, שאושרה במועצת הביטחון ב-23 בדצמבר, הגדירה את הישובים היהודיים ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים, כלא חוקיים. בהחלטה תמכו 14 מתוך 15 המדינות החברות במועצת הביטחון של האו"ם, תוך הימנעות של ארצות הברית שנמנעה מלממש את זכות הווטו שלה במועצת הביטחון. לפי ההערכות, מדובר היה בניסיון של אובמה לקבע את מורשתו ביחס לסכסוך הישראלי-פלסטיני.

נתניהו והיילי בלשכת רה"מ. צילום: עמוס בן-גרשום,לע"מ
נתניהו והיילי בלשכת רה"מ. צילום: עמוס בן-גרשום,לע"מ

 

 "נטפלים לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון"

עם אישור ההחלטה, הגיב נתניהו בחריפות ותקף את ממשל אובמה, ואמר: "בניגוד גמור להתחייבות האמריקנית, ביצע ממשל אובמה מחטף אנטי-ישראלי מביש באו"ם". לדבריו, "ההחלטה לא רק שאינה מקרבת את השלום, היא מרחיקה אותה. היא פוגעת גם בצדק, היא פוגעת באמת". הוא הוסיף כי הורה להפסיק מימון של 30 מיליון שקל למזכירויות שצפויות לפעול על פי החלטת האו"ם בנושא הפלסטינים".

נתן להחלטה לעבור ללא הטלת וטו. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90
קשה יהיה לבטל את המורשת שלו. צילום: נועם רבקין פנטון, פלאש 90

עוד הוסיף נתניהו כי ההחלטה תבוטל. "נטפלים לדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון. איזו בושה. אנחנו דוחים את ההחלטה על הסף כפי שדחינו את ההחלטה באו"ם שקבעה שהציונות היא גזענות. זה ייקח זמן, וגם זו תבוטל", אמר.

"כששוחחתי עם מנהיגים אתמול בקונגרס ובממשל האמריקני הנכנס, הם אמרו לי בצורה הכי ברורה: 'נמאס לנו וזה לא יימשך. אנחנו נשנה את ההחלטה הזאת, אנחנו לא ניתן לאיש לפגוע במדינת ישראל'. הם מצהירים שבכוונתם להעביר חקיקה שתעניש מדינות וגופים שינסו לפגוע בישראל. הם אומרים שזה כולל גם את האו"ם עצמו. אני מזכיר לכם שהאו"ם מקבל רבע, 25% מהתקציב שלו, רק מארצות הברית לבדה".

מאז שאושרה ההחלטה, נתניהו הורה לשגרירי ישראל בסנגל ובניו-זילנד, שיזמו את ההחלטה, לשוב ארצה וביטל את ביקורו של ראש ממשלת אוקראינה, שתמכה בהצעה. באחרונה חודשו היחסים עם השתיים, לאחר שנתניהו ביקר באפריקה וסיכם עם נשיא סנגל על סיום המשבר. ראש ממשלת ניו זילנד שלח מכתב לנתניהו כי הוא מתחרט על הנזק שנגרם בעקבות ההחלטה וגם איתה המשבר ביחסים תם.

"ארה"ב הברית אינה מכירה בפלסטין כמדינה"

בתוך כך, בשימוע שנערך אתמול (ג') בבית הנבחרים האמריקאי התייחסה היילי לווטו האמריקאי על מינויו של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר, סאלם פיאד, לתפקיד נציג האו"ם בלוב. "זה לא היה קשור לפיאד עצמו", אמרה. "זה בגלל העובדה שארצות הברית לא מכירה בפלסטין כמדינה. פיאד הוצג כפלסטיני ולכן התנגדנו למינויו".

בהמשך נשאלה היילי אם כל מי שיוצג כפלסטיני יזכה ליחס אמריקאי דומה, וענתה כי ארצות הברית לא תתמוך באף מינוי של פלסטיני כל עוד פלסטין לא מוכרת כמדינה. "כל עוד הממשל לא יחליט שהוא משנה את עמדתו בנושא, לא נוכל לעשות את זה".:עוד באותו נושא