בעקבות הניסוי שביצעה צפון קוריאה בטיל בליסטי, מועצת הביטחון של האו"ם כינסה אתמול (ד) דיון חירום, במהלכו הזהירה ארה"ב כי יתכן ותתקוף את צפון קוריאה, כך פורסם ב-"ynet".

שגרירת ארה"ב לאו"ם ניקי היילי אמרה כי "זהו יום שחור. מדובר בהסלמה צבאית חדה. הניסוי שביצעו הצפון קוריאנים הוא מעשה פזיז חסר אחריות שהפך את העולם למקום מסוכן יותר והוא סוגר את האפשרות של פתרון דיפלומטי. ארה"ב מוכנה להשתמש במגוון הרחב של היכולות שלנו כדי להגן על עצמנו ועל בעלי בריתנו. יש לנו יכולות צבאיות נרחבות ונשתמש בהן אם אנו נצטרך".

ארה"ב תאיים בפרישה? שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי. צילום: רויטרס
שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי. צילום: רויטרס

 

יחד עם זאת, היילי הבהירה כי האמריקנים מעדיפים שלא להגיע למצב הזה. השגרירה ציינה כי "ארה"ב תבחן כל מדינה שבוחרת לעשות עסקים עם המשטר הפושע הזה" כשהיא מתכוונת להטלת סנקציות כלכליות וביטולי הסכמי סחר עם המדינות שסוחרות עם הדיקטטורה הצפון קוריאנית.

היילי מתחה ביקורת על סין, שהתנגדה יחד עם רוסיה לתקיפה צבאית ולהטלת סנקציות על פיונגיאנג, ואמרה כי ארה"ב לא תסחר עם מדינות שיפרו את הסנקציות שיוטלו על צפון קוריאה. יש לציין כי בארה"ב טוענים כי סין מפרה את הסנקציות בכך שהיא ממשיכה לסחור עם צפון קוריאה בנפט, שימוש בחברות התעופה של הדיקטטורה ועוד.

שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און מביט בטיל בליסטי. צילום: רויטרס
שליט צפון קוריאה קים ג'ונג און מביט בטיל בליסטי. צילום: רויטרס

 

סגן השגריר הרוסי לאו"ם, ולדימיר ספרונקוב, אמר כי יש לחקור את השיגור שביצעה צפון קוריאה, שמנוגד להחלטות האו"ם אך קרא להוריד את האופציה הצבאית מהפרק ובמקום זאת לחדש הדיאלוג עם פיונגיאנג. את הסנקציות הכלכליות נגדה כינה "בלתי מתקבלים על הדעת".

השגריר הסיני אמר כי הניסוי מהווה זלזול של צפון קוריאה בקהילה הבינלאומית, אך הצטרף לספרונקוב בקריאה להסיר את הטילים האמריקנים בדרום קוריאה.

מוקדם יותר אישר הצבא האמריקני כי הניסוי שביצעה צפון קוריאה היה טיל בין יבשתי, כזה שארה"ב לא הכירה, אך הבהיר כי יש בידי הצבא האמריקאי את היכולת להגן על ארה"ב מפניו.

הניסוי של צפון קוריאה. צילום: סוכנות המידע הצפון קוריאנית
ניסוי קודם שערכה צפון קוריאה. צילום: סוכנות המידע הצפון קוריאנית

 

כזכור, צפון קוריאה מסרה שלשום (ג') כי היא שיגרה בהצלחה טיל בליסטי בין-יבשתי. למרות ההצהרה מטעם ארצות הברית נמסר כי השיגור היה של טיל קרקע-קרקע לטווח בינוני. נשיא דרום קוריאה מון ג'ה- אין אמר כי נבדקת האפשרות שמדובר בטיל בין-יבשתי.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ התייחס לשיגור בחשבון הטוויטר שלו , ובהתייחסות לשליט צפון קוריאה קים ג'ונג און צייץ: "לבחור הזה אין משהו יותר טוב לעשות עם החיים שלו?", והוסיף, "קשה לי להאמין שקוריאה הדרומית ויפן יסבלו זאת עוד זמן רב. אולי סין תנקוט מהלך כבד בקוריאה הצפונית ותשים סוף לשטות הזאת אחת ולתמיד".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא