מפסיבי לאקטיבי: לאחר שהודיע בתחילה כי לא יגן בבג"ץ על חוק ההסדרה שאישרה אתמול (ב') הכנסת, כעת מודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כי יתייצב בבג"ץ נגד עמדת הממשלה בדיון בעניין חוק ההסדרה. כך פורסם לראשונה בחדשות 2. מנדלבליט צפוי לטעון נגד החוק ונגד הממשלה.

היועץ המשפטי לממשלה - נגד הממשלה. מנדלבליט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
היועץ המשפטי לממשלה – נגד הממשלה. מנדלבליט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

פרשן חדשות 2 אמנון אברמוביץ' אף הזכיר כי בעבר היו שני מקרים דומים בהם היועץ המשפטי לממשלה תכנן לטעון נגד הממשלה. האחד, הוא חשבון הדולרים של יהושע רבינוביץ', שר האוצר רצה להסתפק בכופר והיועמ"ש דאז אהרן ברק התייצב נגד, אולם בסופו של דבר, זה לא יצא לפועל. המקרה השני היה פרשת קו 300, שם היועמ"ש דאז, יצחק זמיר, אמר שיתייצב בבג"ץ נגד החנינה לראשי השב"כ ובתגובה הודח. מי שמונה במקומו, יוסף חריש, לא התייצב נגד.

אתמול (ב') פורסם ברשת ב' כי מנדלבליט הורה למשנה שלו למשפט בינלאומי רועי שיינדרוף שלא להופיע בדיון על חוק ההסדרה. שיינדרוף, בניגוד לעמדת היועמ"ש, סבור כי חוק ההסדרה הינו חוקתי.

במקביל לחוק ההסדרה, נראה כי בממשלה מכינים תכנית מגירה למקרה שבג"ץ יפסול אותו, לפיה היועמ"ש מנדלבליט יגייס משפטנים שיגנו על אלפי בתים בהתיישבויות ביו"ש. תושבים שהתיישבו על אדמות שבג"ץ פסק עליהם בדיעבד כי הן שייכות לאוכלוסייה ערבית – יקבלו הגנה מהיועץ המשפטי לממשלה ויורשו להמשיך להתגורר בה, ככל הנראה בתמורה לפיצוי כספי לעותר.

לפי הערכות, אלפי בתים ביהודה ושומרון נמצאים במעמד משפטי שקול למעמדה המשפטי של ההתיישבות בעמונה.

שקד: "המדינה תיקח עו"ד פרטי"

"המדינה תיקח עורך דין פרטי והיועץ המשפטי של הכנסת יגן על החוק", הודיעה שרת המשפטים איילת שקד (הבית היהודי) בשבת האחרונה באשר לאפשרות כי מנדלבליט אכן לא יגן על החוק. "הכנסת היא הריבון והיא יכולה לחוקק את מה שהיא חושבת לנכון".

בת אל בנימין קוראת לעשות סדר בתפקיד היועמ"ש

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20