הפטריוטים דנים בחקירת ראש הממשלה

ישנה תשתית ראייתית לחקירה באזהרה, כך קובע הערב היועץ המשפטי לממשלה ד"ר אביחי מנדלבליט, אשר הפיץ הלילה (ב') הודעה מיוחדת ובה התייחס לחקירת ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו. לדברי מנדלבליט כי בחודש האחרון נאספו ראיות ששינו את המצב הראייתי בהקשר זה. ממצאי הבדיקה בהקשר זה ישנה תשתית ראייתית המצדיקה את חקירת ראש הממשלה באזהרה. על כן, החליט היועמ"ש, כתובע הכללי, לאשר את חקירת ראש הממשלה באזהרה, ובכך להפוך את הבדיקה המתנהלת בענין זה לחקירה.

בהודעה מיוחדת שהפיץ משרד המשפטים, הסביר מה עמד מאחורי חקירת ראש הממשלה. נתניהו נחקר הערב על ידי חוקרי משטרת ישראל מיחידת להב 433 בחשד שקיבל טובות הנאה מאנשי עסקים. לפי ההודעה שהפיץ היועץ המשפטי לממשלה, חלק מהטענות שעלו בבדיקה הופרכו ונמצאו חסרות בסיס. מאידך, חלקן מצדיק "העמקת חקר", לדבריו.

"במסגרת הבדיקה ביררו חוקרי משטרת ישראל שורה ארוכה של טענות לכך שנתניהו ביצע לכאורה עבירות מתחום טוהר המידות. הבדיקה התפתחה והסתעפה לכיוונים שונים מאלו שהחלה בהם. חלק מן הטענות עלו כבר בראשית הבדיקה, במידע המקורי אשר בעקבותיו נפתחה הבדיקה, בעוד שחלק מהן התגלה רק מאוחר יותר, מעת לעת, תוך כדי ניהול הבדיקה. למעשה, הבדיקה הייתה מורכבת ממספר בדיקות שונות שנערכו זו אחר זו ברציפות כמקשה אחת", נאמר בהודעה.

הורה לעבור מבדיקה לחקירה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
הורה לעבור מבדיקה לחקירה. היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

בהתאם לכך, מסביר היועץ המשפטי לממשלה, כי הנחה את משטרת ישראל על פי המסד הראייתי שנחשף בפניו במהלך הבדיקה המתפתחת, להרחיב את הבדיקה, כך שתכלול גם את בירורן של טענות נוספות מסוימות שעלו תוך כדי ניהול הבדיקה. חלקן, כאמור, הופרכו, וחלקן דרשו המשך בירור. במסגרת אותה בדיקה נגבו עדויות מעשרות עדים – חלקם בחו"ל – ונאספו מסמכים רלוונטיים. כמו כן, התקיימו במהלך התקופה עשרות ישיבות עבודה משותפות עם בכירי הפרקליטות וחוקרי יאח"ה, במסגרתן הוצגה תמונת המצב העדכנית בכל הקשור לממצאי הבדיקה, ונבחנו פעולות נוספות שיש לבצע כדי להעמיק חקר ביחס לתשתית הראיתית הקיימת.

"הממצאים לא הצדיקו פתיחה בחקירה"

בהודעת מנדלבליט מסופר גם על התלונות אשר נבדקו והופרכו. כך למשל, בדיקת טענה לפיה נתניהו קיבל מימון אסור בשנת 2009 לצורך הבחירות לא הניבו תמיכה לטענה האמורה.

טענה נוספת שנבדקה, היא בחשד להטיית תוצאות הפריימריז של שנת 2009 במפלגת הליכוד. למשטרה הגיע מידע במסגרתו נטען כי נתניהו או אנשים מטעמו היו מעורבים כביכול בהטיית תוצאות הפריימריז באמצעות זיוף נתונים במערכות המחשב. גם כאן, ממצאי הבדיקה שללו את הטענה בדבר הטיית תוצאות הפריימריז, או להטייתם בפועל.

היועמ"ש סיפר כי טענה לקבלת טובות הנאה בחו"ל ומימון טיסות על ידי בעלי הון נבדקה ונשללה אף היא. חלקה משום שלטענות אין בסיס עובדתי, ולגבי חלקן נמצאו ממצאים עובדתיים שלא העלו חשד סביר לביצוע עבירה המצדיק פתיחה בחקירה פלילית.

החוקרים מגיעים לבית רה"מ. צילום: הדס פרוס, פלאש 90
החוקרים מגיעים לבית רה"מ. צילום: הדס פרוס, פלאש 90

הטענה האחרונה שנבדקה ולגביה נשללה האפשרות לחקירה היא האשמה כי נתניהו זכה למימון כפול של טיסות לחו"ל. גם ממצאי הבדיקה הנוכחית והראיות החדשות שנאספו במסגרתה, בעקבות המידע הנוסף, לא הצדיקו מעבר לחקירה בהקשר זה.

"כפי שנמסר בעבר, היועץ המשפטי לממשלה ער לצורך להעמיד מידע בדבר החקירה המתנהלת לידיעת הציבור, והוא ימשיך ויעשה כן, ככל שהדבר יתאפשר, בהתאם לצרכי החקירה", סיכם מנדלבליט.