עומר ברגותי הינו יליד קטאר שגדל במצרים ונישא פה בישראל לערבייה ישראלית . ברגותי קיבל תושבות בעקבות נישואיו ויש לו דירה בעיר עכו. יחד עם זאת מבדיקה שערך משרד הפנים עולה שרוב חייו וזמנו הוא מעביר ברמאללה, ליד המשרד של ארגון החרם שהקים.

בשנת 2005 הקים ברגותי את ארגון החרם העולמי: תנועת BDS שמאגדת היום מאות ארגונים וסניפים שונים ברחבי העולם וביניהם אף בישראל.

בשנים האחרונות היו מספר נסיונות לבטל לו את התושבות בטענה שלא ייתכן שמי שקורא לחרם על המדינה ייהנה מתושבות בה. ואכן כבר בשנת 2016 פנתה ח"כ נאווה בוקר לשר הפנים בעניין.

בעקבות כך הודיע השר דרעי שיפעל לשלול לו את התושבות . אולם היועמ"ש לממשלה מנע זאת בטענה שאין חוק שמסמיך כעת את השר לשלול אזרחות או תושבות. ואכן בשנת 2018 עבר החוק של ח"כ יואב קיש ושר המשפטים כיום ח"כ אמיר אוחנה שקובע שמי שפגע בביטחון המדינה או עבר על חוק הבגידה ניתן לשלול לו תושבות באישור שר המשפטים וללא צורך באישור היועמ"ש.

חרף זאת בשנה האחרונה העניין היה תלוי אצל היועמ"ש שהעביר את תפוח האדמה הלוהט לדינה זילבר המשנה ליועמ"ש.

לפני חודשיים פנתה ח"כ קטי שיטרית למשנה ודרשה ממנה לשלול מידת את התושבות של מר ברגותי.

במכתבה הבהירה ח"כ שיטרית שלא ייתכן שמדינת ישראל דורשת ממדינות בעולם למנוע כניסה ממר ברגותי לשטחם ולמנוע את התעצמות אירועי החרם, בעוד היא עצמה תומכת במנהיג תנועת החרם .

ואכן במכתב ששהגיע לידינו עולה שהמשנה קבעה שניתן לשר הפנים את האפשרות לשלול למר ברגותי את התושבות ככל שיחליט שמעשיו עוברים על חוק הבגידה.

חוק הבגידה קובע שמי שפוגע בריבונות מדינה או מנסה להעביר חלקים ממנה ייענש. אין כל ספק שהקמת תנועת חרם עולמית נופלת בסעיף זה.

חכ קטי שיטרית מסרה בתגובה להחלטה:
"אני מברכת על החלטת המשנה והיועמ"ש ששר הפנים יכל לשלול תושבות ממר ברגותי שפוגע בביטחון המדינה ואזרחיה וקוראת לו לשלול לאלתר את היתר התושבות של מר ברגותי .מדינת ישראל לא תיתן את הלחי למי שמכה בה ופועל להחרמתה. אמשיך לפעול בכל הכוח למנוע תמיכה במי שפוגע בביטחון המדינה".
מארגון בצלמו, שפעל רבות בנושא ושלך מכתבים ליועמ"ש ולמשנה ליועמ"ש, נמסר: "המחרים יוחרם. אחרי ששללנו מימון ובני שירות לאומי מארגוני החרם אמנסטי והטלוויזיה החברתית כעת אנחנו פועלים לשלול תושבות למנהיג תנועת החרם. ידע כל מחרים שמדינת ישראל תיאבק בו ולא תיתן לו כל עזרה. אנחנו קוראים לשר הפנים- הזמן עוד היום לשימוע מיידי את מר ברגותי. ושלול לו את התושבות".
אלדר ממן

אלדר ממן