מנדלבליט מול בכרי. צילום: פלאש 90
מנדלבליט מול בכרי. צילום: פלאש 90

 

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, הודיע לבית המשפט המחוזי מרכז, כי החליט לעשות שימוש בסמכותו הייחודית ולהתייצב להליך האזרחי במסגרתו הגיש קצין המילואים, סא"ל (מיל') ניסים מגנאג'י נגד , יוצר הסרט 'ג'נין, ג'נין'.

כזכור, בעבר נדחתה תביעת לשון הרע שהגישו 5 לוחמי צה"ל במילואים נגד בכרי, למרות שנקבע שהסרט כולל לשון הרע וליוצרו לא עומדות ההגנות הקבועות בחוק, וזאת, בנימוק שלתובעים – שלא הופיעו בסרט – לא עומדת עילת תביעה אישית נגדו שכן, הצופה הסביר אינו מזהה לשון הרע על קבוצת חיילי צה"ל שלחמו בג'נין עם כל אחד מהחיילים הנמנים עליה. היועץ המשפטי לממשלה דאז, התייצב להליך הערעור של הלוחמים לבית המשפט העליון, שנדחה אף הוא, כמו גם בקשות לדיון נוסף שהוגשו ונדחו.

בשונה מהמקרה הנ"ל, התובע בהליך הנוכחי, שלא היה מעורב בהליכים המשפטיים הקודמים טוען, כי הוא נראה ומזוהה בסרט בקטע שבו מרואיין מבוגר תושב ג'נין שטוען כי במהלך הלחימה עלו לכאורה חיילים לביתו וגזלו את כל חסכונותיו. מגנאג'י נראה כשהוא פוסע עם שני קצינים נוספים ליד ג'יפ צבאי, כאשר ברקע אומר המרואיין: "אמר לי 'תשתוק או שאחסל אותך'". לטענת התובע, הסרט ממשיך להיות מופץ ומוקרן גם בימים אלה.

אל היועץ המשפטי לממשלה הגיעו פניות ציבור שונות, לרבות פנייתו של הרמטכ"ל, רא"ל גדי אייזנקוט, ובהן נתבקשה בחינת אפשרות התייצבותו של היועץ המשפטי לממשלה להליך.

מאחר שבניגוד להליכים הקודמים, מדובר הפעם בתובע שניתן לזהותו ושמופיע בסרט בזמן שמסופרת "עדות" כביכול המאשימה את חיילי צה"ל בביזה, החליט היועץ המשפטי לממשלה להתייצב ולתמוך בתביעתו של סא"ל (מיל') מגנאג'י, נוכח העניין הציבורי הקיים בהליך.

מנציגות הלוחמים והמשפחות השכולות של הקרב בג'נין נמסר בתגובה כי "בשנתיים אחרונות נפגשנו עם הרמטכ"ל איזנקוט מספר פעמים וכן עם מפקדים בכירים בצבא בהם אלוף פיקוד המרכז, אלוף רוני נומה, שלוקחים חלק במאבק מתוך חובה ורצון לעמוד לצד מי שנשלח בשם המדינה להלחם, לסכן ואף להקריב את חייו".

לדבריהם, "לוחמי צה"ל והמשפחות השכולות, מקווים, ודורשים! שאחרי 16 שנים שבהן הפסידו בכל הערכאות המשפטיות, בית המשפט יפסוק לטובת צה"ל ולוחמיו, ויטהר את שמם מול ההאשמות השקריות הזדוניות בסרט 'ג'נין, ג'נין' שהם רוצחים, פושעי מלחמה ונאצים".

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי


:עוד באותו נושא