זומנה לתת עדות. שרה נתניהו. צילום: ישראל סלם, פלאש 90
שרה נתניהו. צילום: ישראל סלם, פלאש 90

 

היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, הודיע לבא כוחה של גב' שרה נתניהו, רעיית ראש הממשלה, כי הוא שוקל להעמידה לדין בעבירות קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ועבירות מרמה והפרת אמונים. לרעיית רה"מ עומדת הזכות לשימוע בטרם יוכרע סופית אם להגיש כתב אישום.

כתב האישום נגד נתניהו צפוי להיות מוגש בשל חלקה בפרשת הארוחות, בו הוזמנו שפים וארוחות מוכנות למעון רה"מ בשווי כ-360 אלף ש"ח. כזכור, אמש פורסם לראשונה בערוץ 20 על כוונת היועמ"ש להודיע על ההחלטה היום. היועמ"ש בחן את חומר הראיות בתיק וקביל את ההחלטה לאחר המלצות פרקליט המדינה ופרקליטות מחוז ירושלים. גם עזרא סיידוף, סמנכ"ל מבצעים ונכסים במשרד ראש הממשלה, זכאי לשימוע בטרם יוגש נגדו כתב אישום באותן הפרשות בגין עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, וזיוף מסמכים.

גורמים בסביבת ראש הממשלה הביעו צער רב על ההחלטה וסבורים שמני נפתלי הוא זה שהיה צריך לעמוד לדין ולא אשת ראש הממשלה, זאת בשל העובדה שבמהלך תקופת עבודתו כאב-הבית במעון ראש הממשלה עלו באופן ניכר ההוצאות במעון. אמש העביר סנגורה של נתניהו, עו"ד יוסי כהן, חומרים נוספים ליועמ"ש. הוא צפוי לייצג אותה בשימוע.

היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

 

בהודעת היועמ"ש נכתב כי נתניהו וסיידוף פעלו יחד "ליצירת מצג שווא שלפיו במעון הרשמי של ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים לא מועסקת מבשלת, למרות שבפועל לאורך כל התקופה הועסקו במעון מבשלות. זאת, על מנת לעקוף את הוראות הנוהל, בהן נקבע בין היתר כי: 'במצב בו לא מועסק/ת במעון הרשמי מבשל/ת, ניתן יהיה להזמין על פי הצורך מזון מבושל מוכן למעון הרשמי…', ולהשיג כתוצאה מכך את מימון המשרד הן להעסקה של מבשלות שבישלו ארוחות במעון והן להזמנת ארוחות מוכנות ולהזמנת שפים שיבשלו במעון. בדרך זאת התקבלו במרמה מהמדינה מאות ארוחות ממסעדות ומשפים בשווי של כ-359,000 ש"ח".

"לפי כתב החשדות, סיידוף הנחה את השפים, את אבות-הבית ואת מזכירותיה של גב' נתניהו, לזייף את החשבוניות בגין אותן ארוחות. עם קבלת כל אחת מהחשבוניות המזוייפות האמורות, הוסיף סיידוף את חתימתו המאשרת את האמור בחשבונית ובמכתב הנלווה, והעביר את החשבונית לחשבות", צויין בהודעה. לגבי הגב' נתניהו לא נמצאה תשתית ראייתית מספיקה כי הייתה מודעת למצג השווא בנוגע לארוחות או לזיוף החשבוניות ועל כן נסגר נגדה התיק.

בנוסף נסגרו התיקים נגד נתניהו בפרשת המלצרים, פרשת החשמלאי שהוזמן לבית בקיסריה וכן בנוגע לטיפול הסיעודי שקיבל אביה.

אי הפללה עצמית. מני נפתלי. צילום: פלאש 90
מני נפתלי. צילום: פלאש 90

 

החקירה הפלילית בוצעה על ידי היחידה הארצית לחקירות הונאה בלה"ב 433, תחת פיקוחו של ראש אגף חקירות ומודיעין במשטרת ישראל, ניצב מני יצחקי, ולוותה על ידי פרקליטות מחוז ירושלים (פלילי), בראשות פרקליטת המחוז דאז, המשנה לפרקליט המדינה (תפקידים מיוחדים), גב' נורית ליטמן, ופרקליט המחוז דהיום, מר דניאל ויטמן.

בסוף חודש מאי 2016 הועבר תיק החקירה לפרקליטות מחוז ירושלים, אשר החלה בבחינת החומרים שנאספו בחקירה ובוצעו השלמות חקירה ע"י המשטרה בהן עלו חשדות נוספים. בחודש מאי 2017 הועבר התיק לפרקליט המדינה, ובהמשך לכך קיים פרקליט המדינה מספר דיונים, בהשתתפות פרקליטות המחוז וגורמים בכירים נוספים מפרקליטות המדינה, במסגרתן נדונו סוגיות שונות שעלו מן התיק. ביולי האחרון הביא פרקליט המדינה את התיק בפני היועץ המשפטי לממשלה.

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20