היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט בוחן פתרונות אפשריים למנוע את הריסת הבתים ביישוב נתיב האבות, שעתיד להיהרס בעקבות החלטת בג"ץ. ב"מקור ראשון" פורסם הבוקר (ו') כי מנדלבליט בודק אפשרות להוציא צו אלוף שיעניק לשבעה מבנים מתוך 17, היתרי בנייה זמניים שימנעו את הריסתם.

בימים אלה נבחנת במשרד המשפטים, משרד הביטחון והמנהל האזרחי האפשרות להוציא צווים זמניים לבתים שרק אחוזים בודדים מהם יושבים על קרקעות שלא הוכרזו כקרקעות מדינה, והעתקת שאר המבנים ביישוב לחלקה סמוכה.

כזכור, בחודש שעבר הורה בג"ץ להרוס את ששת בתי נתיב האבות סמוך לאלעזר ואת הנגרייה שנהרסה חלקית. מדובר בשישה בתים מתוך 15 שנבנו בחלקם על קרקע פרטית ושני מבנים נוספים, אנדרטה ונגרייה, אשר הוגשה נגדם עתירה לבג"ץ. ביהמ"ש קבע כי יש להרוס את הבתים עד לחודש מרץ 2018. ואולם בהמשך הגישו התושבים עתירה לעכב את הריסת שישה מהמבנים בטענה כי ניתן להסתפק רק בהריסתם החלקית.

מפגינים בנתיב האבות. צילום: פלאש90
מפגינים בנתיב האבות. צילום: פלאש90

 

"ההכרעה במקרה דנן התבססה על התשתית העובדתית שהוצגה לביהמ"ש שלפיה אף שעסקינן בבתים 'חצויים' מדובר במקרה של 'הכל או כלום': או שמסדירים את המבנים בדרך כזו או אחרת או שמורים על מימוש צווי ההריסה שהוצאו להם במלואם", לשון פסק הדין. לטענת השופטת מרים נאור, לא נטען במועד כי ניתן להסדיר את המבנים או את חלקם וכן המדידות שהוגשו בדיעבד לא הוגשו בשלב בו ניתנה ההכרעה ועל כן יש להרוס לחלוטין את המבנים.

בתגובה לפסק הדין מסרו תושבי נתיב האבות כי "בג"ץ שוב בחר להתעלם מהתושבים ולא מוכן לבחון את המציאות בשטח ולמרות האבסורד ועוגמת הנפש, החליט שוב להראות כי ידו על העליונה וכי הצדק לא נר לרגליו, ובכח דוחף אותנו למאבק חסר פשרות. פסק הדין הוא רוע לב צרוף. בג"ץ ממשיך להיות פוליטי ואכזרי ולהפלות את הציבור היהודי אך כשמדובר בערבים פעם אחר פעם בגץ פוסק לטובתם. אנחנו עומדים המומים מול אזלת היד של הפוליטיקאים וחוסר היכולת שלהם לשלוט במדינה היקרה שלנו. ראש המשלה שוב מוכיח את החלשותו מול מצוקה של תושבים ואזרחים במדינת ישראל, הוא ורק הוא יכול לשנות את הגורל כמו שהוא יודע ואנו מחכים ומצפים למוצא פיו ולמתן פתרון מיידי".

מתכוונים להתבצר

בשבוע שעבר פורסם באתר ערוץ 20, כי מאבק תושבי שכונת 'נתיב האבות' ביישוב אלעזר שבגוש עציון עולה הילוך. לקראת הפינוי של 15 הבתים שיושלם במרץ הקרוב, בימים הקרובים ועל פי החלטת בג"ץ ייהרס המבנה הראשון. לקראת תחילת הפינוי הצפוי בימים הקרובים, תושבי השכונה מתכוננים להתבצר במבנה הצפוי להיהרס בימים הקרובים ונערכים למנוע זאת גם במחיר של פינוי כפוי תוך התבצרות במבנה המשמש נגרייה, הצפוי להתפנות. בנוסף, התושבים קוראים לציבור להגיע ולמנוע את ההרס.

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם


:עוד באותו נושא