המשנה ליועמ"ש קבע כי החלטת המתפ"ש על אי החזרת גופות המחבלים איננה חוקית, בצה"ל נערכים להסלמה בגדר. 

ברצועת עזה לא אהבו את תשובת ישראל לפיה היא לא תאפשר לצלב האדום להיכנס לשטחה ולחלץ את חמשת גופות המחבלים שקבורות תחת המנהרה שפוצצה בתחילת השבוע. על רקע המתיחות הגוברת ואיומי הג׳יאהד האיסלאמי לנקום על פיצוץ המנהרת וחיסול 19 מחבלים, בצה״ל נערכים להסלמה בהפגנות על הגדר היום בצהרים לאחר תפילות יום השישי.

גם הבוקר צה״ל לא מחדש את העבודות לבניית המכשול על הגדר ורק בשבוע הבא תיתקיים הערכת מצב נוספת בנושא ולאחריה יוחלט מתי לחדש את העבודות. גורם בכיר בפיקוד הדרום אמר השבוע ״למרות העצירה אנחנו עומדים בקצב בניית המכשול שבתוך כמה חודשים עד שנה יהפוך לפתרון מוחלט לנושא המנהרות״.

פיצוץ המנהרה. צילום פלסטיני
פיצוץ המנהרה. צילום פלסטיני

המשנה ליועמ"ש: "החלטת המתפ"ש אינה חוקית"

בתוך כך העיתון מעריב מפרסם הבוקר כי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה גיבש חוות דעת לפיה החלטת המתפ״ש האלוף פולי מרדכי שלא לאפשר לצלב האדום להכנס ולהוציא את הגופות היא לא חוקית. חוות הדעת מנוגדת לעמדת שר הביטחון אביגדור ליברמן.

לפי הפרסום, מאחר והגופות קבורות בשטח ״הפרמטר״, אותו שטח שלפלסטינים מותר להכנס רק באישור ישראל, החלטת המתפ״ש אינה חוקית. למרות חוות הדעת במשרד היועמ"ש, בצה״ל לא מתכוונים בשלב זה לשנות את החלטתם וגם הבוקר מבהירים כי החזרת הגופות מהמנהרה היא תנאי להתקדמות מול עסקת הנעדרים ברצועה.

כזכור, ביום רביעי העביר ארגון הצלב האדום העביר לישראל את בקשת חמאס לאפשר לגורמים פלסטינים לחלץ את גופות מחבלי הג׳יהאד האסלאמי ממנהרת הטרור שהושמדה השבוע על ידי צה״ל. משפחות החללים הנעדרים הדר גולדין הי"ד ואורן שאול הי"ד קראו לממשלה שלא להיענות לבקשה. "כל מחווה הומניטרית ישראלית כלפי חמאס חייבת להיות מותנית בהשבת הבנים הביתה", אמרו המשפחות.

יושבי ראש השדולה להשבת החיילים, יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי וח"כ עמיר פרץ מסרו כי "אם חמאס רוצה את גופות המחבלים שקבורים תחת הריסות המנהרה, שישיב לנו את הנעדרים".

הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90
הלוויית המחבלים שנהרגו במנהרה, עזה. צילום: עבד רחים ח'אטיב, פלאש 90

מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יואב (פולי) מרדכי, שוחח אמש (ה') עם ראש משלחת הוועד הבינלאומי של הצלב האדום בישראל, ז'אק דה מאיו, והבהיר באופן נחרץ כי ישראל לא תאפשר את פעולות החיפוש במרחב הפרימטר הביטחוני ברצועת עזה, ללא התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים הישראליים.

בתגובה עתר ארגון השמאל הקיצוני 'עדאלה' לבג"ץ בדרישה להורות לצה"ל "לאפשר ללא דיחוי את כניסתם של צוותי החילוץ וההצלה הפלסטינים בעזה ל'אזור החיץ' בעזה לצורך איתורם וחילוצם של לכודים". העתירה הוגשה גם בשם אביו של אחד הנעדרים, חסן עבד אלגליל סבאחי ומרכז 'אלמיזאן' לזכויות אדם בעזה.מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20