23:29 17/12/2017
דף הבית > מורשת > היום לפני: יום פטירתו של הרב קוק – ג' באלול

היום לפני: יום פטירתו של הרב קוק – ג' באלול

יום פטירת מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל, אלפים עולים לציונו בהר הזיתים מול מקום המקדש והר הבית

"מה קרה?" שאלה רבקה אשתו וקולה חדרה, "מדוע אתה חיוור כל כך? האם אינך חש בטוב?"
הוא אימץ אותה אליו, עצם עיניו לרגע קט, כמתאמץ להתגבר על סערת רוחו, ואמר:
"השנאה גדולה. לא ייאמן עד כמה ואם היא דועכת קצת, דואגים הקיצונים משני המחנות ללבותה מחדש.
את יודעת רבקה, הגיע המצב בארץ לידי כך, שכל אדם, בין שהוא רוצה ובין שאינו רוצה, חייב להזדהות עם מחנה זה או אחר.
קו ברור חוצה בין הבריות – אם אתה שייך למחנה זה, חייב אתה לשנוא את המחנה האחר ולהילחם בה עד חורמה. אין דרך ביניים".
"ומה בדעתך לעשות?" שאלה רבקה בדאגה.
"אינני יודע", השיב בעלה בכנות. "דבר אחד ברור לי איני יכול לסבול את הפיצול בעם פה בארץ ישראל".
"ואנו עומדים בתווך, עדים לשו-שיח מוזר של חירשים ועיוורים".
"ואתה, האם תוכל להיות מקובל על שניהם?"
"אין לי ברירה, הלא לשם כך באתי לכאן".

זה היה מרן הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ"ל שהיום, ג' באלול, חל יום פטירתו. אלפים עלו לציונו בהר הזיתים מול מקום המקדש והר הבית.

"איני יכול לסבול את הפיצול בעם פה בארץ ישראל". הרב קוק זצ"ל
"איני יכול לסבול את הפיצול בעם פה בארץ ישראל". הרב קוק זצ"ל

ארגונים שונים בציונות הדתית ובארגון מפלגות האיחוד הלאומי והבית היהודי יזמו עליה לקברו של הקב מתוך מגמה לחזק האחדות בקרב תלמידי הרב וממשיכי דרכו.

הרב קוק זצ"ל, מגדולי ישראל בתקופה האחרונה, ומגדולי הוגי הדעות בעם ישראל. הרב נודע בגדולתו והיה מגדולי הדור בנסתר ובגלוי. כבר בצעירותו נודע הרב בגדולתו בתורה ושמש כרבה של העיר זוימל, מאוחר יותר שימש כרבה של העיר בויסק. כאשר קיבל הזמנה לשמש כרבה של העיר יפו והמושבות נענה להזמנה והגשים את חלומו לפקוד את ארץ ישראל, על אף שהוצעו לו הצעות נכבדות לשמש כרב בקהילות גדולות בחוץ לארץ.

כאשר שימש כרבה של העיר יפו והמושבות חיזק הרב את הקשר בין העולם היהודי המסורתי ליישוב החדש. בהמשך, אף מונה לרבה של ירושלים, שם ייסד את הרבנות הראשית\ ושימש כרב הראשי הראשון לישראל. מאוחר יותר ייסד הרב בירושלים את הישיבה המרכזית שנודעה כ"ישיבת מרכז הרב". מישיבה זו צמח במשך שנים דור שלם של תלמידי חכמים שמפיצים תורה ומשמשים כראשי ישיבות ורבני ערים וקהילות ברחבי הארץ.

הראי"ה קוק זצ"ל ראה בתהליך שיבת העם לארצו כחלק מתהליך הגאולה, וקרא לחזור לתורת ארץ ישראל שמאחדת בין התורה שבעל פה לתורה שבכתב. הרב קרא להתחזק בלימודי האמונה ומחשבת ישראל\ ודגל בגישה של קירוב רחוקים. הרב ראה בחילונים ובאלה אשר התרחקו מתורת ישראל ככאלה שיש להושיט להם יד ולקרבם מתוך אהבה אל המקורות. בנוסף, לימד זכות על עם ישראל, שיבח את מעשי החלוצים הציונים הפועלים למען בניין ארץ ישראל.

בג' אלול תרצ"ה נפטר הרב והשאיר אחריו ספרים וכתבים בכל חלקי התורה, ותלמידיו ובהם בנו וממשיכו הרב צבי יהודה הכהן קוק זצ"ל הוציאו לאור את כתביו שהיוו נדבך חשוב ביהדות ופרסו את השקפתו ביחס לתהליכי גאולת ישראל.

כיום דור שלם של תלמידים בציונות הדתית מתחנך לאור משנתו ודרכו, לאהבת התורה, אהבת ישראל ואהבת ארץ ישראל ונטילת חלק בבניין העם והמדינה.

 

רינת ורדי

רינת ורדי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

1

חדרי הבריחה שיאפשרו לכם ללמוד על מורשת צה"ל

לכבוד חג החנוכה: מוזיאון ההעפלה ומוזיאון בתי האוסף לתולדות צה"ל מציעים לכם להתנסות בהצצה לספינת מעפילים אמיתית, וגם לחידות צבאיות מסובכות במיוחד