ביום שני הקרוב ידון בית הדין הצבאי לערעורים בבקשתו של אלאור אזריה להשתחרר עם חבריו לביתו. אחרי הפיגוע המזעזע בהר הבית, נראה כי על שולחן השופטים צריכה להיות סוגיה אחרת לחלוטין: לא שחרורו של אזריה למעצר בית, אלא שחרור מוחלט. למה? כי בניגוד לכתב האישום, לא רק אלאור אזריה עמד למשפט. מי שעמד למשפט הוא כל אדם מכוחותינו שנקלע וייקלע לסיטואציה דומה: מחבל מנוטרל, אך עדיין חי. מי יכול להבטיח איך זה ייגמר?

המחבל קם ויורה
המחבל קם ויורה. זירת הפיגוע בשער האריות בירושלים

 

כך למשל, היום, בהר הבית, פעלו לפי מורשת משפט אזריה. הם הניחו שנטרול המחבל מספיק, אך לפתע אחד המחבלים, שהוגדר "מנוטרל" קם ומנסה לפגוע בשוטרים.

היו הרבה דיונים על אורך הזמן שלקח לאזריה להגיע לעמדת ירי במחבל בחברון, על קור הרוח בו הוא מבצע את וידוא ההריגה בסרטון שהופץ בידי בצלם. סוגיית הזמן איננה רלוונטית, רק תחושת האיום והסכנה חשובה כאן.

זירת האירוע בחברון, בו ירה אלאור אזריה במחבל. צילום: מתוך הסרטון של בצלם
זירת האירוע בחברון, בו ירה אלאור אזריה במחבל. צילום: מתוך הסרטון של בצלם

 

יש מי שיקרא את המילים האלו בזעזוע, ינענע את ראשו ויגיד שמדובר בפגיעה בערך יסוד בכל דמוקרטיה באשר היא: הזכות למשפט הוגן. הרי חיסול מחבל בזירת הפיגוע הוא הוצאה להורג בלא משפט.

ואני אומר, כי כל דמוקרטיה צריכה להתגונן מפני הגורמים המאיימים להרוס אותה. מחבלים שמוציאים לפועל פיגוע נגד כוחותינו אינם מממשים את זכותם הדמוקרטית, הם אונסים אותה. הם שואפים להחליף אותה במשטר אחר, רודני, טירני, אנטי דמוקרטי.

השוטרים שנרצחו. רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן
אין מקום לסובלנות כשזה מגיע לטרור. השוטרים שנרצחו. רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן

 

מה שעוד מלמד על כוונות אותם מחבלים הוא המיקום והזמן בו בחרו לבצע את הפיגוע. בימי שישי, כל אחד יודע, יהודים לא נכנסים אל הר הבית. זהו יום תפילת המוסלמים, ליהודים אין כניסה. למה דווקא ביום הזה בחרו המחבלים לבצע את הפיגוע? כי המאבק שלהם אינו ביהודים המתנחלים בהר הבית במשך שעתיים ביום, אלא בריבונות הישראלית בארץ ישראל באשר היא. עד שלא יניחו את חרב המאבק, אסור לנו להיכנע. אין מקום לסבלנות ולסובלנות כשזה מגיע לטרור.