הגישה הישראלית המוכרת לכולנו, בפרט כשאנו עומדים בפני אתגר כלשהו, היא גישת ה"יהיה בסדר, סמוך על סמוך". תרבות הסמוך על סמוך היא אולי תרבות חוצה יבשות והישראלים לא המציאו אותה, אך בהחלט יש לזנוח אותה בהקדם ולהיצמד לכללים ולתקנות הבטיחות הרבות שנקבעו בחוק. תקנות אלו נחקקו, לא מפתיע, בניסיון לצמצם את הסכנות האפשריות בכל תחום שהוא. בעבודות בגובה בפרט ניתן לראות התקדמות משמעותית ובימינו החוקים ברורים, אך לא כולם מודעים להם. מפתיע?

מדוע חובה להעביר בטיחות המיועדות לעובדים, בעצם?

משרד התמ"ת פרסם כבר בשנת 2007 כללי עבודה המחייבים את הקבלן והמעסיק להכשיר כל פועל שעובד בגובה לעבודה המתאימה עבורו. הכשרה מקצועית, תיאורטית ומעשית, תעניק הסמכה חוקית לביצוע כל עבודת גובה שהיא. ביצוע עבודות בגובה ללא ההכשרה המתאימה וללא הכרת ציוד הבטיחות המתאים ובקיאות באופן תפעולו היא עבירה על החוק, וחמור מכך היא מהווה סיכון משמעותי לחיי העובדים, לרכוש ולעוברי אורח.

על מי חלה חובת ההדרכה לעבודה בגובה?

על כל עובד המבצע את עבודתו בגובה מומלץ לקבל הדרכת בטיחות מחברה מובילה עם מדריכי עבודה בגובה כמו עידן בגובה, כאמור. ואם לפרט נתבקשנו, אז הנה: עבודות גיזום וטיפול בעצים, כל סוגי עבודות התחזוקה החיצונית במבנים, התקנת מזגנים בגובה, התקנת מעליות, עבודה עם בורות, מעל גגות ומבני קונסטרוקציה העשויים ממתכת, בהקמת במות, אפילו עבודה על סולמות, שלכאורה נראית בטוחה, מחייבת הדרכות בטיחות התואמות את אופי העבודה עצמה. הכללים, כמובן, משתנים מעבודה לעבודה, לכל תחום יש את הציוד המותאם לו ואת ההכשרה המתאימה במיוחד עבורו.

מי רשאי להעביר הדרכות בטיחות במקום העבודה?

הדרכות עבודה בגובה שונות חייבות להתבצע על ידי מדריך עבודה בגובה מוסמך, וכמובן גם הדרכות בטיחות בעבודה, מועברות על ידי מדריכי עבודה מוסמכים. מדריך עבודה בגובה, למשל, הוא מדריך אשר סיים קורס אצל מוסד להכשרה והוא רשאי ומוסמך לעשות כן. כאן המקום לציין שמדריכים כאלו, וכן מוסדות הרשאים להכשיר מדריכים או עובדים לעבודות גובה, מוכרחים להופיע במרשם המופיע באתר האינטרנט של משרד התעשייה, המסחר והתעסוקה. את המרשם מפרסם מפקח העבודה הראשי והוא פתוח ונגיש לעיון הציבור. אז שלא יעבדו עליך!

אופן ביצוע ההדרכה

ראשית, יש לציין שעל אף שכל האמור לעיל מתייחס לעבודות גובה, הדרכות בטיחות מתייחסות לכל סוג של עבודה. עם זאת, במאמר זה אנו מתייחסים לעבודות גובה דווקא. ההדרכה מחולקת לשני חלקים: חלק תאורטי וחלק מעשי. בחלק התאורטי יעברו העובדים הכרה בסיסית בציוד המגן שברשותם, יבינו את הסכנות השונות וילמדו על התקנות ומשמעותם. בחלק המעשי יקבלו העובדים התנסות בשטח שתעניק להם את הניסיון הנדרש, ולאחר סיום ההדרכה ניתן יהיה לקבל תוקף חוקי לעבודה בגובה. בהצלחה!

אם ברצונך לקיים הדרכות בטיחות בעבודה, או שתחתיך נמצאים עובדים וברצונך להעבירם השתלמות מצילת גוף וחיים, הכתובת שלך היא חברת עידן בגובה. מדריכנו המומחים יגיעו עד לאתר הבנייה, העסק או המפעל שלך לביצוע הדרכת בטיחות מקיפה. לפרטים נוספים ולבירורים ניתן ליצור עמנו קשר ולפנות אלינו בטלפון 073-3745759

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20