אחת הטענות המרכזיות נגד מדיניותו של הנשיא היוצא ברק חוסיין אובמה הייתה כי הוא מסרב להודות שמתקפות הטרור הפוקדות את מדינתו בפרט ואת העולם בכלל – מקורן באיסלם. אך בעוד הנשיא היוצא התעקש להימנע מהשימוש במונח " איסלאמי", נראה כי הנשיא הנכנס דונלד נחוש להצביע על מקור הרשע, כבר ביומו הראשון בתפקיד.

"טרור איסלאמי רדיקלי צריך להימחק מעל פני האדמה". צילום: דוברות הבית הלבן

יממה לאחר השבעתו, הגיע טראמפ למפקדת הביון האמריקאית (ה-CIA) בווירג'יניה ושם חזר על המסר שהשמיע בנאום ההשבעה שלו. "צריך להיפטר מדאעש, אין לנו ברירה. טרור איסלאמי רדיקלי – ואמרתי את זה אתמול – צריך להימחק מעל פני האדמה. זוהי רמה של שעוד לא ראינו", הכריז הנשיא הנכנס.

ביקורו של טראמפ במפקדת ה-CIA בא על רקע המתיחות בין הנשיא לבין ראשי המודיעין לאחר שנחשף כי ראשי קהילת המודיעין תדרכו את טראמפ כי רוסיה מחזיקה במידע אישי רגיש על הנשיא וכי דבר זה יכול להשפיע על קבלת החלטותיו.

שואת דאעש. צילום מסך
"רמה של רשע שעוד לא ראינו".

 

למרות אותה מתיחות הדף טראמפ את הטענות למחלמה בינו לבין ראשי קהילת המודיעין ואמר דברים מפוייסים במסיבת עיתונאים שנערכה במפקדה. "אנחנו באמת מעריכים את מה שעשיתם, אלו באמת אנשים מיוחדים ומדהימים. מעט מאוד אנשים יכולים לעשות את העבודה שאתם עשיתם", אמר הנשיא, והוסיף: "אני איתכם אנשי ה-CIA באלף אחוז".

במסיבת העיתונאים הוא אף התייחס לראש ה-CIA שמינה מייק פומפיאו, למרות שמינויו טרם אושר על ידי הסנאט. "זה האיש היחיד שפגשתי, לא רציתי לראות אחריו אף אחד אחר", אמר על פומפיאו, "אנשים אוהבים אותו, אבל יותר חשוב מבחינתי – כולם מכבדים אותו. אני איתכם אנשי ה-CIA באלף אחוז".

טראמפ בהשבעתו
טראמפ בהשבעתו

 

"חג הפטריוטים", מינויים לקבינט וביטול הסכם האקלים

את יומו הראשון והעמוס החל הנשיא הטרי בחתימה על יום חג לאומי חדש בשם "יום הפטריוטים". לאחר מכן חתם על מספר צווים נשיאותיים, מינויים חדשים לקבינט וכן על מינויו של מפקד המארינס לשעבר, ג'יימס מאטיס, לתפקיד שר ההגנה.

אקט נוסף שעשה בניגוד לקודמו בתפקיד, היה להכריז על ביטול הסכם האקלים שעליו חתם אובמה רק לפני שנה. בהודעה שפרסם ע"י דובר הבית הלבן, נכתב: "הנשיא טראמפ מחויב לביטול ההחלטה המזיקה והלא נחוצה מבחינת מדיניות כגון הסכם האקלים והסכם המים. הסרת ההחלטות הללו תסייע לעובדים אמריקאים, תסייע להגדיל משכנתאות ביותר מ-30 מיליארד דולר במשך שבע השנים הקרובות".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.