נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הודה הלילה (ראשון) לראש הממשלה בנימין נתניהו למדינת ישראל על כך שיישוב בגולן יוקם על שמו.

 

מוקדם יותר התכנסה הממשלה לישיבה חגיגית ביישוב ברוכים – קלע אלון שבגולן. ראש הממשלה בנימין נתניהו, שגריר ארה״ב בישראל דיוויד פרידמן וראש המועצה האזורית גולן חיים רוקח הסירו בפתח הטקס את הלוט מעל שלט היישוב ״רמת טראמפ״.
ראש הממשלה בנימין באירוע חשיפת שלט היישוב החדש. צילום: קובי גדעון/לע״מ

 

נתניהו אמר בפתח דבריו כי: "התלבטנו אם זה יהיה מגדל טראמפ או רמת טראמפ. אבל ברמה החלטנו – 'רמת טראמפ'. ואנחנו, אנחנו שולטים ב׳רמה׳ ברמה, ועכשיו הוספנו נדבך עצום וחשוב עם משמעות מעשית ומשמעות סמלית להמשך שליטתנו ברמת הגולן שתמיד תהיה חלק ממדינת ישראל".

"זהו רגע חגיגי שייזכר לדורות כציון-דרך בתולדות רמת הגולן", אמר ראש הממשלה והוסיף:"עברו הרבה שנים מאז שקם יישוב חדש ברמת הגולן, היום זה קורה: אנחנו עושים צעד חשוב לקראת עלייתו על הקרקע של היישוב "רמת טראמפ". הוא נושא בגאון את שמו של ידיד גדול מאוד של מדינת ישראל, ואני גם גאה מאוד לומר: ידיד גדול שלי – נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ". עוד אמר נתניהו: "הנשיא טראמפ הוא ידיד גדול מאוד של מדינתנו. מנהיג שעשה דברים שלא נעשו קודם לכן והיו צריכים להיעשות בתוקף הצדק והאמת".

אירוע חשיפת שלט היישוב החדש. צילום: קובי גדעון/לע״מ

 

"אבל לפני הכל יש כאן הגשמה של החזון הציוני במיטבו. בניין ארץ ישראל הוא יסוד-מוסד של חיינו הלאומיים, והגולן – היה ויהיה חלק בלתי-נפרד מארצנו וממדינתנו. הגולן הוא ישראלי. חשוב לחדד את הנקודה הזאת שוב ושוב: איננו זרים בגולן. אנו נמצאים בגולן בזכות. בזכות שורשי עמנו שנעוצים באדמת הגולן זה אלפי שנים. אתם מכירים את זה היטב, עשרות בתי-הכנסת העתיקים שפזורים ברחבי הגולן, מלמדים על החיים היהודיים התוססים שהתקיימו כאן באזור, בימי המשנה והתלמוד".

"אנחנו משפצים את בתי-הכנסת המרהיבים הללו, ואנחנו מחיים את מורשת אבותינו. זה לא רק בתי הכנסת זה גם גמלא. שתיים מתושבות מושב נטור, האחת אלירז והשנייה רינה, הביאו מחרוזות שהן עיצבו על סמך האבנים של מחרוזת אישה יהודייה, מחרוזת זכוכית שנמצאה ברחובות גמלא. זה מרגש אותי עד עומק נשמתי. הנה אנחנו מקיימים את מצוות הדורות. גמלא קמה שוב, ישראל קמה שוב, בתי הכנסת קמים שוב, העם היהודי קם שוב. עם ישראל חי בגולן"

"אבל יש עוד סיבה שבגללה הגולן שלנו בזכות: הגולן חזר לידינו במלחמת-מגן שאין מוצדקת ממנה. מלחמה שבה לוחמינו האמיצים והמופלאים שחררו נחלת אבות זו לפני 52 שנים. הרי מה היה כאן, כשלא אנחנו שלטנו פה? תוקפנות סורית בלתי-פוסקת נגדנו. במלחמת העצמאות הסורים גלשו מן המצוקים מטה. אתם מכירים את הטנק בדגניה אל"ף, הטנק הסורי, הם נהדפו ממש שם למטה. אחרי 1948 הם הפכו את רכסי הגולן ליעד צבאי מבוצר. הם בנו בונקרים, עמדות-נשק, מהם הם המטירו אש בלתי פוסקת על היישובים שלנו למטה"

"קראנו לגולן 'הרמה המאיימת'. אויבינו הפגיזו את התושבים והחקלאים בכנרת, בעמק החולה ובעמק הירדן. הם גם פעלו להטות את מקורות הירדן. כל זה השתנה באבחה במלחמת ששת הימים, במהלכה שוחרר הגולן בגבורת לוחמינו. ושוב, במלחמת יום הכיפורים, כשחיילינו ומפקדינו הגנו על הגולן בהקרבה עילאית. הדפנו את מתקפת הפתע ותוך שלושה שבועות היינו בפתחת דמשק. בזכות הימצאותנו על הגבעות הללו, בזכות העוצמה וכושר ההרתעה שלנו, אנו שולטים ברמת הגולן, שולטים ברמה ביד רמה".

"21 שנים היה הגולן תחת שלטון סורי, כתולדה של המנדט הצרפתי – 52 שנים הוא נמצא תחת שלטון ישראלי כתולדה של זכות היסטורית ושל זכות ההגנה העצמית. ב-52 שנים הללו הבאנו לגולן חיים חדשים: טיפוח הנוף והטבע, התיישבות, חקלאות, תיירות".

אירוע חשיפת שלט היישוב החדש. צילום: קובי גדעון/לע״מ

 

"אנחנו משחזרים בתי כנסת קדומים במבצע מרהיב של טיפוח המורשת. מי שעוד לא היה בעין הקשתות חייב ללכת ופשוט לדמיין – שומעים את אבות אבותינו בתפילה ובשיח שם. מים צלולים יש פה, אוויר טהור, פירות נפלאים, יין משובח, אנשים משובחים. הודות לנוכחות שלנו בגולן, נשמרים השקט והיציבות באזור. גם בגולן מוכח, שישראל היא נכס אסטרטגי למדינות רבות במזרח התיכון".

"ידידיי, החלטת הנשיא טראמפ להכיר בריבונות ישראל על הגולן, היא פרי הבנה מפוכחת שמדובר במציאות בלתי-הפיכה. הנשיא טראמפ מוכיח שוב ושוב את המחויבות האיתנה שלו לביטחוננו ולעתידנו, בעמידה תקיפה אל מול האיום האיראני, בהחלטה להכיר בירושלים כבירת ישראל, בהעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, והעברת השגריר האמריקני לירושלים, וכאמור, בהכרה בריבונותנו על רמת גולן. במשך 52 שנים סירבו מנהיגי העולם להכיר בעובדה ההיסטורית והמדינית הפשוטה הזו – הגולן צריך להישאר בידי ישראל כחלק ממדינת ישראל. עד שבא הנשיא טראמפ ואמר את המובן מאליו, וציטטתי קודם את מנחם בגין שממשלתו קיבלה את חוק הגולן ב-1981: "גם המובן מאליו צריך שיאמר לפעמיים".

טקס הסרת הלוט בהכרזת היישוב 'רמת טראמפ'. צילום: דוד כהן, פלאש 90

 

"אני בטוח שהיישוב רמת טראמפ יעניק תנופה מחודשת לפיתוח רמת הגולן. שמחתי מאוד לשמוע על ההתעניינות הגדולה של משפחות צעירות, שמבקשות לקשור את עתידן במקום הזה. אנחנו נמשיך להשקיע כדי שהיישוב הזה והגולן בכלל ילך ויפרח – בבנייה, בתעסוקה, בתחבורה, בחינוך, בתרבות, בתיירות. אנחנו עושים זאת לטובת כלל התושבים – יהודים ולא יהודים, ובתוכם אחינו הדרוזים – תבורכו".

"נמשוך לגולן אלפים ורבבות, שיהפכו את סלעי הבזלת לגן פורח. יחד נצעיד את הגולן לפסגות חדשות. מזל טוב לרמת טראמפ, חג שמח לרמת הגולן".

"כזכור, הסרת הלוט מעל היישוב החדש קרמה עור וגידים אודות החלטת נתניהו להביא לאישור הממשלה את ההוראה על הקמת יישוב חדש ברמת הגולן על שם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ".

 

 

רה"מ נתניהו ונשיא ארה"ב טראמפ לאחר החתימה על ההכרה בגולן. צילום: רויטרס

ההצעה הוגשה על רקע ההכרה של הנשיא טראמפ בריבונות ישראל ברמת הגולן ובהכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות האמריקנית אליה. במהלך האירוע התקיים טקס חשיפת שלט היישוב החדש על ידי ראש הממשלה.

בהצעת ההחלטה שהפיצה מזכירות הממשלה נכתב: "מתוך הערכה לפועלו של נשיא ארה"ב ה-45 הנשיא דונלד טראמפ למען מדינת ישראל במגוון רחב של תחומים ומתוך הבעת תודה על ההכרה האמריקנית בירושלים כבירת ישראל וההכרה בריבונות הישראלית ברמת הגולן שאותה הוביל הנשיא דונלד טראמפ, הוחלט ליזום הקמתו של יישוב קהילתי חדש ברמת הגולן בשם 'רמת טראמפ'".

עוד נכתב כי הממשלה תטיל על משרד הבינוי והשיכון לקדם עבודת מטה מקצועית תוך 90 יום למועצת התכנון הארצית וכן יוטל על האוצר להגיש תכנית למימון הקמת הישוב החדש. יש לציין כי מדובר בממשלת מעבר וההחלטה אינה מחייבת את הממשלה הבאה.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא