ועדת שרים לענייני חקיקה צפויה לאשר היום (א') את יוזמתה של יו"ר סיעת הבית היהודי, חברת הכנסת שולי מועלם-רפאלי, לביטול חוק ההתנתקות מצפון השומרון. החוק מקודם יחד עם יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן וראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן ומטרתו לאפשר תנועת יהודים במרחבים שנעקרו במסגרת ההתנתקות מצפון השומרון.

טיולים גם לשם. חומש. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90
"11 שנים חיכינו". חומש. צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

 

"מאז ביצוע תכנית ההתנתקות, אדמות יישובי צפון השומרון נותרו אדמות מדינה באחריות ביטחונית של צה"ל", מסבירה היוזמת ח"כ מועלם-רפאלי. "לא הייתה שום הצדקה מדינית או ביטחונית לביצוע הגירוש, והציבור מבין זאת היטב. לפיכך אין שום הצדקה להמשיך ולמנוע חופש תנועת יהודים במרחבים אלו". עוד מסבירה מועלם-רפאלי כי הצעת החוק היא רק ההתחלה, "חוק זה הוא שלב ראשוני ובסיסי לצורך מהלך רחב יותר והוא הקמת היישובים מחדש".

לדברי ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן, "11 שנים חיכינו, וכל דקה נוספת מיותרת. הגיע הזמן לבטל את חוק ההתנתקות בכל מקום ובוודאי בצפון השומרון, שם מלבד לעקור אנשים מביתם, לשם העקירה, לא נעשה דבר. היישובים מחכים לתושביהם שיחזרו. הכבישים שם, עמודי החשמל, המדרגות המחברות בין הישובים. מן הצד השני, גם האיוולת נשארה, ואותה הגיע הזמן לבטל".

ח"כ שולי מועלם רפאל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
"שלב ראשוני לצורך הקמת היישובים מחדש". ח"כ שולי מועלם רפאל. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20