ראשי מפלגת '' וחברי הקבינט המדיני-ביטחוני, נפתלי בנט ושרת המשפטים , מסרו הבוקר (ב') הצהרה לתקשורת בו הודיעו כי לא יפרשו מהממשלה.

השניים הגיבו להחלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לשמור אצלו את לאחר התפטרות ליברמן, זאת על אף דרישת הבית היהודי כי התיק יינתן לשר בנט. "מדינת ישראל מצויה במשבר אמון ביטחוני, הבעיה איננה באויבינו", אמר השר בנט. עוד טען השר כי "הלוחמים מפחדים יותר מהפצ"ר מיחיא סינוואר".

"המצב היום אינו מסוכן יותר מאשר לפני כמה חודשים כאשר רה"מ פעל להפיל את ממשלתו שלו מסיבות פוליטיות בגלל התאגיד. המצב אותו דבר. גם אז לא נכון היה לעשות פוליטיקה מהביטחון. אין שום אפוקליפסה בדרך, יש אויבים", הוסיף בנט. "אך לא האויב הוא שמדאיג אותי. משהו לא טוב קורה לנו בפנים. כבר עשור שהממשלות בראשות נתניהו הפסיקו לנצח".

"כשישראל תרצה לנצח אנחנו נחזור לנצח", הצהיר השר, "מסירים את כל דרישתנו הפוליטית כדי שישראל תחזור לנצח". לדבריו, "המדינה חשובה יותר מהכל". גם איילת שקד הביעה מורת רוח מהתנהלות הממשלה. "לא נבחר מאחריות ולא נבחר בחרפה", הבהירה שקד, "לא נעצים את ההישג התדמיתי שהעניק ליברמן לארגוני הטרור".

קודם להצהרת בנט ושקד אמר רה"מ בפתח ישיבת ועדת חוץ וביטחון כי "אנחנו בתוך מערכה שעדיין לא הסתיימה. בתקופה ביטחונית רגישה כזאת זה חוסר אחריות להפיל את הממשלה".

רה"מ בוועדת חוץ וביטחון. צילום: אלירן טל

 

בבית היהודי קראו לבנט ושקד לא להתפטר

לאור ההערכות כי השרים יתפטרו מהממשלה, מוקדם יותר ערכו פעילי המפלגה ניסיונות של הרגע האחרון וקראו לבנט ושקד "לא לפרק את הממשלה ולא לסכן את כל העשייה הגדולה שלכם ושלה".

בסיעת "האיחוד הלאומי" במפלגת "הבית היהודי" הודיעו כי הם מגבים את דרישת תיק הביטחון לבנט "כדי לשנות באופן מהותי את מדיניות הביטחון הנוכחית וכדי שצה״ל יחזור לנצח". לדבריהם, אם תוכרז הליכה לבחירות יכונס מרכז המפלגה ונציגיה בכנסת, השר אורי אריאל וח"כ בצלאל בסמוטריץ', יצביעו על החוק לפיזור הכנסת בהתאם להחלטת המרכז ולהתייעצות עם רבני המפלגה.

נתניהו לשרי הקואליציה: "אל תפילו את הממשלה בעיתוי ביטחוני רגיש זה"

אמש אמר בנאומו ראש הממשלה כי "אנחנו באחת התקופות הביטחוניות המורכבות ביותר. בתקופה כזו לא מפילים ממשלה ולא הולכים לבחירות. זה חוסר אחריות. אנחנו בעיצומה של המערכה, ובאמצע המערכה לא נוטשים ולא משחקים בפוליטיקה. ביטחון המדינה הוא מעבר לזה. אני עושה כל מאמץ למנוע בחירות מוקדמות. זה הזמן לגלות אחריות – אמרתי לשרי הקואליציה: אל תפילו את הממשלה הזו, ובייחוד לא בעיתוי ביטחוני רגיש זה".

ראש הממשלה בהצהרה לתקשורת מהקריה. צילום: תומר ניוברג, פלאש 90

 

הכרזתו של רה"מ מגיעה לאחר פגישה עם שר האוצר משה כחלון, אשר הסתיימה חצי שעה קודם לכן ללא תוצאות. השניים סיכמו כי יפגשו שוב בהמשך. קודם לכן הודיעה לשכת רה"מ כי אלי בן דהן ימשיך לכהן כסגן שר הביטחון, זאת לאחר שבבוקר דווח כי פוטר מתפקיד זה עקב התפטרות ליברמן.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.