היום (ו') יגיעו האיראנים לקלפיות כדי לבחור נשיא לרפובליקה האסלאמית. במדינה נתפשות הבחירות בעיקר כמעין משאל עם על תפקודו של הנשיא המכהן חסן רוחני, שתקופת שלטונו נחשבת לשקטה ביחס לזו של קודמו מחמוד אחמדינג'אד. מול רוחאני מספר מתמודדים הנחשבים שמרנים ממנו. "מבחינת ישראל ככל שהמנהיג יותר רדיקלי ושמרני ב'הפוך על הפוך' טוב לנו יותר", אמר ל'ערוץ 20' ד"ר סולי שהוואר, מומחה לאיראן.

חסן רוחאני נשיא איראן. צילום: אתר הקרמלין
חסן רוחאני. צילום: אתר הקרמלין

הנושאים הבולטים העומדים על סדר היום במערכת הבחירות באיראן הם יוקר המחיה והמחסור במקומות עבודה. שיעור האבטלה במדינה עומד על כ-12 אחוזים, והוא אף גבוה יותר בקרב צעירים. על פי סקר שנערך בחודש ינואר, 73 אחוזים מהאיראנים אמרו שהסכם הגרעין עם המעצמות לא שיפר את תנאי המחייה שלהם ומצבם הכלכלי.

"אם ראיסי ייבחר –  יתפרש הדבר בעם כזיוף תוצאות הבחירות"

ד"ר סולי שהוואר מומחה לאיראן מאוניברסיטת חיפה, סיפר לערוץ 20 כי לפי הערכתו, לראיסי סיכוי קטן מאוד להביס את רוחאני: "ראיסי הוא דמות בעלת הרבה היבטים שליליים" מסביר שהוואר, "הייתה לו יד ורגל בכל מני פעילויות שליליות של המשטר בעבר, והוא לא מוכר בציבוריות האיראנית, אם נשווה אותו לקליבאף, שפרש מהמירוץ ומוכר בתור ראש עיריית טהראן למשל".

נטיית הבוחרים האיראנים לפי שהוואר היא "להעדיף מישהו שעל פניו פחות מקורב למשטר". שהוואר מסביר כי קשה להסתמך על סקרי דעת קהל באיראן כדי לצפות את תוצאות הבחירות, "הסקרים באיראן בעייתיים, בגלל אופי המשטר אנשים לא בהכרח אומרים מה שלבם חפץ".

מה שאומר שיכולה להיות הפתעה בקלפי?

"אני צופה לרוחאני ניצחון כבר בסיבוב הראשון" אומר שהוואר ומסביר, "רוחאני הוא מועמד מוכר בעל תמיכה רחבה בציבור ופעילותו נתפשת חיובית, הוא מדבר באופן פומבי על כך שלאזרחים באיראן יש זכויות, ולא ניתן להמשיך בשחיתות – כלומר דברים שהעם מתחבר אליהם". "אם ראיסי ייבחר, יתפרש הדבר בעם כזיוף תוצאות הבחירות, אני צופה שאם הוא ייבחר תתקיים מחאה ציבורית רחבה שיכולה להתפתח למשהו רציני" הוא מוסיף.

בכל זאת ראיסי נהנה מתמיכתו של חמינאי. 

"ייתכן שמדובר באסטרטגיה של המשטר, מפני שחמינאי מעוניין שרוחאני ייבחר הוא מציג את תמיכתו דווקא במועמד כראיסי, מפני שהוא מעריך שהעם ייבחר הפוך ממנו". "אחמדינג'אד לעומתו היווה סכנה לחמינאי מפני שיש לו תומכים באיראן. אופציה נוספת היא שמפני שראיסי נחשב כמועמד מתאים להחליף את חמינאי, הרצתו לבחירות משמשת כדרך להציג אותו לציבור".

עלי חמינאי המנהיג העליון של איראן. צילום: האתר הרשמי של עלי חמינאי
חמינאי. מכין את היורש? צילום: האתר הרשמי של עלי חמינאי

איך עלולות תוצאות הבחירות להשפיע על ישראל? 

"מבחינת ישראל תמיד ככל שהמנהיג יותר רדיקלי ושמרני ב'הפוך על הפוך' טוב לנו יותר, כאשר יש נשיא כמו רוחאני העולם נפתח לאיראן, כשיש מנהיגים רדיקליים יותר איראן יותר מבודדת".

הנשיא האיראני עומד בראש הזרוע המבצעת, אך הוא כפוף לעלי חמינאי המנהיג העליון המתפקד למעשה כראש המדינה וכסמכות הדתית האסלאמית השיעית העליונה ברפובליקה. בנוסף ישנם מספר מוסדות ממשלתיים אשר לא נמצאים תחת שליטתו, בהם רשות השידור הממלכתית ומשמרות המהפכה הנתונים למרותו הישירה של חמינאי.

מספר בעלי זכות ההצבעה באיראן עומד על 55 מיליון בוחרים, 2.5 מיליון מהם מתגוררים מחוץ למדינה. הסיבוב הראשון בבחירות ייערך היום, אך אם אף אחד מהמועמדים לא יזכה בלמעלה מ-50 אחוזים מקולות הבוחרים ייערך בדיוק שבוע לאחר מכן, ב-26 במאי סיבוב שני בין שני המועמדים המובילים. באיראן לא נהוג לערוך מדגמי קלפיות, ותוצאות סופיות צפויות במהלך יום ראשון או שני.

 

 
עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20


:עוד באותו נושא