שופט בית המשפט הצבאי לערעורים במחנה עופר, סא”ל יאיר תירוש, דחה היום (ג’) את ערעורו של עבדאללה פואד מוצטפא מחמוד, אשר סייע למחבל מברקן בעת שנמלט מכוחות הביטחון לאחר הפיגוע בו רצח את קים לבנגרונד יחזקאל וזיו חג’בי הי”ד. על מחמוד נגזרו 20 חודשי מאסר בפועל, והוא הגיש ערעור על חומרת העונש.

בדיון דחה השופט את ערעורו של הסייען ואף ציין כי “העונש שנקבע.. נותן לדעתי משקל יתר לשיקולים לקולא”. עוד הוסיף השופט כי לו היה ביכולתו, היה מחמיר את עונשו של הסייען “אלמלא הוראות חוק סדר הדין הפלילי.. היה אף מקום שלקול את החמרת עונשו של המערער”.

השופט ציטט את נשיא בית המשפט הצבאי לערעורים אל”מ שאול גורדון “מי אשר בוחר לסייע למבוקשים הנסים מפני כוחות צה”ל בעת שאלה לוחמים בטרור, ראוי הוא לעונש חמור במיוחד”.

עו”ד חיים בלייכר מארגון חוננו המלווה את משפחות הנרצחים כנפגעי עבירה ברך על פסיקת השופט “השופט קבע שאותו סייען שקיבל 20 חודשי מאסר קיבל למעשה עונש מקל ואין מקום לקבל את ערעורו על חומרת העונש, אלא להיפך – היה ראוי להחמיר את עונשו, ואם היה ביכולתו היה מחמיר אותו”.

עו”ד בלייכר פנה לשאר ערכאות המשפט “זוהי קריאת כיוון לתובעים ולפרקליטות שהגיע הזמן להחמיר בעונשים של הסייענים לטרור. הדרך היחידה להילחם בטרור היא החמרה בענישה, שכל טרוריסט וכל סייען שלו ידע כי אם יהיה חלק מזה הוא יבלה שנים רבות בכלא ויאבד את חירותו. אנו מקווים שמערכות המשפט ייקחו לתשומת ליבן את פסק הדין הזה, ונראה החמרה בעונשם של שאר הסייענים, גם מהעבר וגם להבא, שידעו שלא יצאו מזה בזול”.

רפי לבנגרונד, אביה של קים, הביע תקווה כי החלטת השופט תשפיע על ההחלטות הבאות בנושא “יצאנו מבית משפט לערעורים למרות שלא אנחנו המערערים, אלא הסייען ערער על חומרת העונש, שלדעתנו זה עונש קל מידי. גם השופט תמך בזה שזה עונש קל, שבית המשפט בשומרון לא פסק עונש הראוי למעשים. אנו מקווים שאלו שצריכים להסיק את המסקנות בעקבות דברי השופט ייקחו את זה ברצינות, ובמדיה וביהמ”ש שומרון יטעה ויתן עוד פפעם עונש קל לסייען או לרוצח או למשפחת המחבל שלא יפחדו לערער, כי השופט קבע שהעונש הוא קל לעומת חומרת המעשים של הסייענים והמשפחה”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.