"יהודים בכל העולם בסולידריות עם עומר ברגותי ופעילות ה-BDS" כך הוכתר הקמפיין שמכוון ליהודי העולם לפעול למען מייסד תנועת החרם על ישראל, ד"ר עומר ברגותי. על העצומה עליה חתומים עשרות יהודים מרחבי העולם מתנוססים שמותיהם גם של יהודים ישראלים, חלקם מרצים באוניברסיטאות ישראליות. כידוע, פועלו של ד"ר ברגותי מכוון לטובת החרמת ישראל ומוסדות ישראליים, בין היתר גם מוסדות אקדמיה ישראליים.

עומאר ברגותי. צילום: פייסבוק
עומאר ברגותי. צילום: פייסבוק

על ברגותי הוטלו לאחרונה סנקציות על ידי משרד הפנים הישראלי והשר אריה דרעי. ד"ר ברגותי, יליד קטאר, מסתובב בעולם עם אזרחות ישראלית שהוענקה לו בזכות נישואים לישראלית, תושבת עכו. בעקבות פרסום באתר 'מידה' אודות כנס תמיכה בתנועת ה-BDS שהתקיים במגזר הערבי ואורח הכבוד היה ד"ר ברגותי, פנתה ח"כ נאווה בוקר לשר אריה דרעי בדרישה להטיל סנקציות על ברגותי.

במשרד הפנים הוחלט לאחרונה שלא להאריך את תוקף מסמכי הנסיעה הישראליים של ברגותי, דבר השולל ממנו את האפשרות, נכון לעכשיו, לעזוב את ישראל. במשרד הפנים שוקלים גם לשלול את מעמד התושבות שיש לברגותי, מהלך שיהווה דה-פקטו סילוק ממדינת ישראל.

קמפיין: מתאחדים למען ברגותי

בעקבות הסנקציה הזו, החלו בארגוני החרם על ישראל לארגן קמפיינים וזעקות שבר לביטול הגזרה. אחת היוזמות הגיעה מקבוצת יהודים, תומכי החרם על ישראל, שיזמו קמפיין המכוון ליהודי העולם. הקמפיין קורא ליהודי העולם להתאחד למען מר ברגותי הקורא להחרמתה של ישראל. יש לציין כי ברגותי מתנגד לקיומה של מדינת ישראל בכל צורה, ומבחינתו הפתרון הצודק הוא הפיכת היהודים למיעוט בין הים לירדן תחת מדינה פלסטינית גדולה.

מי החותמים על העצומה? יותר מעשרה ארגונים יהודים מרחבי אירופה, ארה"ב וצפון אמריקה. בין היתר אפשר למצוא שם מרצים מישראל כדוגמת הקולנוען פרופ' אייל סיוון, פרופ' רחל גיורא וד"ר ענת מטר מאוניברסיטת תל אביב, פרופ' נורית פלד אלחנן שבעברה הייתה חברת הוועד המנהל של ארגון 'שוברים שתיקה', עופר ניימן ממייסדי ארגון 'חרם מבפנים' וגם בני הזוג מתניה ועפרה בן ארצי. פרופ' מתניה בן ארצי הוא אחיה של אשת ראש הממשלה, שרה נתניהו.

ח"כ ברקו. צילום: הליכוד
ח"כ ברקו. צילום: הליכוד

"ישראל הכריזה באופן רשמי על נחישותה להשתמש בכל כוחה על מנת להפחיד ולדכא את המנהיגים והתומכים של התנועה הבינלאומית ה-BDS", נכתב בעצומה, "כולל שימוש בסוכנויות מודיעין. שרת המשפטים איילת שקד הורתה למחלקה הבינלאומית של משרדה 'להכין תוכנית של צעדים משפטיים כדי לעבור ממגננה להתקפה'".

ד"ר ענת ברקו (הליכוד) קיימה השבוע פגישה עם שר הפנים והיא מספרת ל'שביעי' כי השר דרעי אמר כי הוא פועל לשלול לברגותי את מעמד התושבות. "ברגותי הגיע דרך איחוד משפחות. הוא מוביל את ה-BDS בעולם, שופר החרמות נגד מדינת ישראל, ולכן צריך לסגור בפניו את השערים של מדינת ישראל. הוא רוצה להוציא את דיבתנו רעה? לא כתושב ישראלי".

לגבי הישראלים שתומכים בסולדיריות עם ברגותי ותומכים בתנועת ה-BDS אומרת ברקו כי היא "קוראת לסנקציות נגדם". עוד אמרה ברקו כי "יש פה קבוצה של כמה עשרות הזויים שדרך הדמוקרטיה מנסים ליצור פה אנרכיה וכל זאת תוך כדי שהם מקבלים משכורת מהממסד האקדמי והישראלי. בחוק יש סעיפים נגד אלו שמחבלים ביחסי החוץ של ישראל וזו עבירה על החוק".