בוועידת מינכן, אתמול. צילום: רויטרס

חשש בקרב יהודי על רקע גל החקיקה האחרון וההתבטאות ראש הממשלה הפולני במהלך סוף השבוע: חברים בקהילה אמרו לסוכנות AP כי על רקע האירועים האחרונים הם חווים חרדה ופחד.

מתילדה יונאס- קוואליק בת ה-22 מוורשה אמרה ל-AP: "זה הבית שלי, אף פעם לא גרתי במקום אחר ואני רוצה שזה ימשיך להיות הבית שלי".

"זה גורם לי לחרדה רבה", הוסיפה הצעירה, "אני לא יודעת למה לצפות".

קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל ומתאוש מורבייצקי ראש ממשלת פולין בברלין בסוף השבוע. צילום: רויטרס

"אם הסבים והסבתות שלנו לא עזבו אחרי ב-1968, זה אומר שהם התגברו על הרבה קשיים כדי להישאר. השאלה היא האם אנחנו מוכנים לעשות את אותו הדבר, אם אנחנו מוכנים לעתיד כזה קשה".

מיקולאי גרינברג בן ה-52 אמר ל-AP כי היהודים בארצו מרגישים המומים ו"אבודים". "בכל פעם שישנו גל , ישנם שבוחרים לעזוב", אמר גרינברג.

"זאת לא רק קפריזה, זה הפחד שלהם, היהודים יודעים מה עלול להגיע אחר כך".

הפגנת הימין הקיצוני לצמיכה ב"" מול ארמון הנשיא בוורשה, בתחילת החודש. צילום: רויטרס

אתמול (שבת) עוד לפני ששחרר רה"מ הפולני את אמירתו השנויה במחלוקת פרסם חשבון הטוויטר הרשמי של משרדו תמונה ובה הוא נראה כשהוא מניח זרים על אנדרטה של מחתרת פולנית הידועה בכך ששיתפה פעולה עם הגסטאפו.

כאמור, במהלך ועידת הביטחון במינכן, אמר ראש ממשלת פולין, מתאוש מורבייצקי דברים מקוממים לאחר שנשאל ע"י העיתונאי הישראלי על "חוק השואה" שעבר לאחרונה בפרלמנט הפולני ובמסגרתו נאסר השימוש בביטוי "מחנות השמדה פולניים".

"לא יהיה על זה עונש. זה לא יהיה פלילי לומר שהיו פושעים פולניים, כמו שהיו פושעים יהודים, רוסים ואוקראינים. לא רק פושעים גרמניים", אמר מורבייצקי.

בין פולין וישראל התחולל בשבועות האחרונים משבר דיפלומטי על רקע החקיקה במדינה של חוק החותר להגביל את השיח סביב . במקביל, דווח בשבוע האחרון על יוזמת חקיקה בפרלמנט הפולני שתגביל את השחיטה הכשרה במדינה.

ראש הממשלה בנימין הגיב אתמול לדברי מורבייצקי  ואמר כי הם "מקוממים". "יש פה בעיה של חוסר הבנה של ההיסטוריה וחוסר רגישות לטרגדיה של עמנו. אני מתכוון לדבר איתו בהקדם", אמר .

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.