No Tag To Print

בנימין נתניהו, אבו מאזן

הטרור החקלאי: לא תאמינו כמה דבש נגנב בחודשיים האחרונים

דבוראי מאיזור המרכז, סיפר לערוץ 20 כי "כל גנבי הדבש שתפסתי, ותפסתי הרבה, ערבים". ממועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים בישראל נמסר כי "בחודש האחרון נרשמת עלייה חדה בגניבת חלות דבש וכוורות"

הדבוראית נגה ראובן ממושב מנות, הגיעה הבוקר (ה') אל נקודות הצבת הכוורות, הפזורות בגליל המערבי, בשטחים הפתוחים, לצד צמחי בר ושדות חקלאיים, לטובת האבקה של הגידולים החקלאיים והבר, במטרה לבדוק את מצבן ושלומן של הדבורים. נגה גילתה לאסונה, כי נגנבו תכולתן של מעל ל- 60 כוורות דבש, ושאר הכוורות בשטח הושחתו. גניבה זו מצטרפת לגניבות הרבות שחוותה בחודש האחרון. בכל גניבה כזו, יש הפסד קשה של עשרות אלפי שקלים, ואבדן עבודה של שנה שלמה בטיפוח ודאגה לדבורים.

 

 

דבוראי נוסף, המעדיף להישאר בעילום שמו, הסובל אף הוא מהטרור החקלאי ומהגניבות הרבות, סיפר לערוץ 20 כי "מה שמאפיין את הגניבות, זה עניין כלכלי, אך גם עניין אידאולוגי. כל הגנבים שתפסתי, ותפסתי הרבה, ורובם הגדול הועמדו לדין, כולם, היו ערבים". הדבוראי סיפר על מקרה גניבה שהתרחש לפני יומיים "שלשום היו לנו התראות על גניבה באיזור מודיעין. לקח לנו המון זמן לצאת. הגענו למקום אחרי שעה, ראינו מחזה מחריד: רוקנו לנו את הכוורות מחלות הדבש. הנזק שנגרם לנו, הוא עצום. נזק שאי אפשר לאמוד אותו. לא רק שאני עובד ביום אני גם מטורטר בלילה".

 

צילום: מועצת הדבש

 

צילום: כוורת פרחי הגליל

 

ממועצת הדבש וארגון מגדלי הדבורים בישראל נמסר כי, "החל מחודש יולי השנה, נרשמה עלייה חדה במקרי הגניבות בכוורות בכל הארץ. מנתונים שנאספו עד כה בחודש יולי ותחילת אוגוסט, נמצא כי מדובר בהיקף גניבות ונזקים של מעל ל- 400 כוורות, וכ- 800 חלות דבש, כ- 8500 ק"ג דבש, עלייה של מאות אחוזים, ביחס לשנה שעברה בה נגנבו, בעונה זו, כ – 100 כוורות". עוד אמרו במועצת הדבש, כי "ההערכה ראשונית לנזק הכלכלי עומד על מאות אלפי שקלים. בנוסף – עם המצוקה הכלכלית השתנה גם אופי גניבות הכוורות, בעבר היו גונבים את הכוורת בשלמותה עם הדבורים למטרת הפעלת עסק דבוראות לא חוקי, ולאחרונה ניתן להבחין, כי נגנבות לרוב חלות, הגדושות דבש בעונה זו, אשר היו אמורות להיות בשלב הרדייה (תהליך הפקת הדבש), לקראת חגי תשרי הנמצאים בפתח, דבר המעיד על גניבה ממוקדת של דבש כמוצר מאכל ומכירתו".

 

צילום: מועצת הדבש

 

נגה ראובן, דבוראית ממושב מנות מכוורת 'פרחי הגליל' מספרת כי "לצערנו, מדי שנה בעונה הזו מתבצעות גניבות של כוורות הגדושות דבש. השנה קיימת עלייה בכמות הגניבות. הבוקר הגעתי לנקודות הצבה של כוורות בגליל המערבי, אותן היה צריך לרדות ממש כעת, אך תכולתן נעלמה ומספר כוורות נגנבו ולא ניתן לאתרן. מראה הכוורות ההרוסות והדבורים שנעלמו, הינה חוויה מטלטלת וקשה עד מאוד ושברה את ליבי. חברי הדבוראים ברחבי הארץ חווים זאת גם הם, ואנו מקווים כי ממשלת ישראל תשים את החקלאות בסדרי העדיפויות שלה, הרי ללא דבורת הדבש לא תהיה האבקה, וכך לא יהיו פירות וירקות".

צילום: השומר החדש

זאב מידן מנכ"ל מועצת הדבש: "תופעת הגניבות בענף הדבש היא רחבה וקשה מאוד. אופי הגניבות בחודש האחרון, של חלות דבש, מעיד על מצוקה כלכלית קשה בשל הקורונה וכן ניכר כי התגברותן נעשית לקראת חגים ומועדים, ובזמן בו הכוורת נחשבת כלכלית ביותר וגדושה בדבש. אני קורא לממשלת ישראל להגן על החקלאות וענף האבקה והדבש ולהקצות תקציבים למלחמה בתופעה החמורה של פשיעה חקלאית".

 

צילום: כוורת פרחי הגליל

 

במאמץ למיגור התופעה שותפים משטרת ישראל, היחידה המרכזית לאכיפה וחקירות במשרד החקלאות (פיצו"ח- פיקוח על הצומח והחי), 'השומר החדש' המוביל עם הדבוראים פיילוט לתכנית ארוכת טווח למיגור התופעה, מג"ב והסיירת הירוקה של רט"ג, הפועלים בשיתוף פעולה ובאופן מידי בסיוע לתפישת הגנבים, ויצירת הרתעה, במטרה להביא לשמירה על ענף הדבש והאבקה אשר הינו קריטי לחקלאות בישראל, שכן מעבר לייצור הדבש, דבורת הדבש הינה המאביקה העיקרית בטבע שאחראית להאבקת 80% מהיקף הגידולים החקלאיים בעולם.