הדרה או ניסיון להצר את רגליהם של לוחמים דתיים? במסגרת קמפיין למימון המונים שמטרתו המוצהרת "לעצור את הדרת החיילות ואפלייתן בצה"ל", בחר ארגון השמאל הקיצוני "שדולת הנשים בישראל" להפיץ סיפור שמציג באור שלילי לוחמים דתיים. אלא שתגובת דובר צה"ל מאירה באור שונה לחלוטין את מה שקרה..

קמפיין גיוס הכספים של "שדולת הנשים בישראל". צילום מסך

 

השבוע התפרסמה באתר Ynet כתבה בעקבות סיפור שהגיע "לקו החם" של "שדולת הנשים בישראל". עפ"י טענות הארגון, במהלך נופש בן חמישה ימים שאירע לפני 4 שבועות בכפר הנופש באשקלון, לוחמות מהגדוד המעורב ברדלס שהגיעו למקום בתום תעסוקה מבצעית בחברון, התבקשו ע"י המצילים ובהוראת הרס"ר לצאת מהבריכה זמן קצר לאחר שנכנסו כיוון שמדובר ב"זמן מגדרי".

"שאלנו איפה פרסמו את הזמנים האלה והם אמרו שלא פרסמו אותם", אמרה בכתבה ש' שמשרתת בגדוד. "יצאנו מהבריכה ולאחר מכן, בשעה 18:00, היא נסגרה". לדבריה למחרת חזר התרחיש על עצמו. עוד טענה כי כמה מהחיילים הדתיים יצאו בתגובה מהבריכה. "הרגשנו מושפלות ומנוצלות", סיכמה ש'.

אילוסטרציה. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בכפר הנופש הפנו אותה לתגובה מצה"ל. בדובר צה"ל הסבירו כי לאורך הנופש הוקצתה שעה יומית אחת לגברים בלבד, בעוד שאר השעות היו מעורבות וכי החיילות עצמן דחו הצעה לאפשר שעה מקבילה לנשים. "צה"ל הוא צבא העם וככזה מגייס לשורותיו חיילים וחיילות מכל חלקי החברה. צה"ל פועל על מנת לאפשר שירות ושימור אורח החיים של כלל חיילי צה"ל, חילונים ודתיים", הבהירו בדובר צה"ל.

"בחודש שעבר קיבלו גדוד ברדלס וכמה יחידות נוספות נופש מבצעי בכפר הנופש אשקלון. כחלק מחוקי כפר הנופש, יכלו החיילים והחיילות להיכנס לבריכה בכל שעות היום, זאת מלבד שעה אחת אשר הוקצבה לחיילים בלבד, לאור בקשה של מספר חיילים דתיים. יש לציין כי הוצעה לחיילות שעה נפרדת לנשים בלבד, אך הן לא רצו בכך", לשון התגובה.

"השקרים של ארגוני ההנתקה ממשיכים לזרום"

לטענת אלינור דוידוב, מנהלת תחום הדרת נשים בארגון השמאל הקיצוני, המקרה מדגים "שצה"ל שם במרכז את החייל הדתי על חשבון המרחב הפיזי, ועל חשבון זכויותיהן של חיילות". עוד אמרה ל-Ynet כי "רוב החיילים הדתיים כלל לא מזוהים עם הדרישות הקיצוניות של הרבנים". לבסוף קראה לציבור להתגייס לקמפיין שמטרתו "למגר את ההשפעה הבעייתית של הרבנים הקיצוניים על הצבא".

יש לציין כי בעוד לאורך תיאור המקרה הובהר כי החיילות משרתות כלוחמות, הלוחמים בכתבה הוצגו כ"חיילים דתיים" בלבד ללא ציון העובדה כי גם הם משרתים שירות קרבי. בנוסף, בתחתית הדברים צויין כי שדולת הנשים מנהלת בימים אלה "קמפיין לאיסוף עדויות של חיילות של אפליה בצה"ל" וצורף קישור המפנה לקמפיין מימון ההמונים לפרוייקט.

לוחמי גדוד ברדלס. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

מבדיקת ארגון "הפורום הציבורי", המחזקת את תגובת דובר צה"ל, עולה כי בכפר ישנה הקצאה מיוחדת לשעת רחצה בבריכה עבור גברים ושעת רחצה עבור נשים, כאשר ביתר הזמן השימוש בבריכה מותר לכולם. הארגון הוקם כתגובת נגד לקמפיין ה"הדתה" הפועל לניתוק הציבור מהמסורת.

"לא הדרה, ולא הדתה. שקרים גסים בחסות השנאה וההסתה הבלתי נגמרת בין המגזרים השונים וליהדות ולמסורת במדינת ישראל. ברור לכולם שאם היה קורה ההפך, והיתה זו שעת הרחצה עבור הנשים, היו אלה החיילים הגברים שהיו מתבקשים לצאת מהבריכה", אמר איתי גרנק, יו"ר הפורום הציבורי, בתגובה לדברים.

"השקרים של פעילי וארגוני ההנתקה ממשיכים לזרום. עובדים על עם ישראל בעיניים. לשדולת הנשים נוח מאוד לספר חצאי אמת, לנפח את המקרים, ולצאת בפרסום אגרסיבי הגובל בהכפשה של ממש כדי לקדם הנתקה מהמסורת, וכמובן על הדרך לגייס כספים עבור העמותה שלהן", הוסיף גרנק.

שדולת הנשים: "יש מענה נקודתי שמסרב להסתכל על התמונה הגדולה"

משדולת הנשים נמסר בתגובה: "תגובת דובר צה"ל לתקרית ההדרה שהובאה על ידי שדולת הנשים בישראל מצערת. בכל פעם שאנחנו מפרסמות עוד סיפור של אפליית נשים, אכיפת כללי צניעות הזויים על חיילות וריקון תפקידים של חיילות מתוכן יש מענה ספציפי ונקודתי שמסרב להסתכל על התמונה הגדולה. לעומת זאת, הציבור הרחב כבר מבין את התמונה הגדולה: הלחץ האגרסיבי של הרבנים על הצבא הצליח – נשים נדחקות הצידה מפני הצורך בהתחשבות בחיילים דתיים. פקודת השירות המשותף, ההתנהלות של המפקדים בשטח וההחמרה של הפקודה מוכיחות זאת".

עוד נמסר כי "במקרה המסוים הזה, חוסר סדר או תכנון דחק שוב, לכאורה במקרה, את הנשים. כשמקריות חוזרת על עצמה כל כך הרבה פעמים היא אינה מקריות יותר – היא נוהג, ולנוהג הזה אנחנו מתנגדות. שדולת הנשים בישראל תמשיך לסייע ולטפל בפניות של חיילות וחיילים ולפרסם ככל שניתן את התופעה הפסולה של הדרת חיילות בצה"ל".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20