לפני פחות משנה סערה הארץ עקב חידוד נהלים במד"א. מנכ"ל הארגון הבהיר שכאשר מתנדבי מד"א מגיעים לזירת פיגוע, הם מטפלים בפצועים אך ורק על פי מצבם הרפואי. בין הדגיש כי הדבר כולל הקדמת הטיפול במחבל המפגע – במקרה בו הוא הפצוע הכי קשה בזירה.

בין באולפן "הפטריוטים"

דבריו של בין עוררו התנגדויות רבות בקרב אנשים וחברי כנסת שמחו על המצב האבסורדי בו מדינת ישראל מעדיפה טיפול באדם שבחר לפגוע באחרים על פני הטיפול בחפים מפשע אותם פצע, כשמנגד קמו קולות רבים שהצדיקו את מדיניות מד"א בשם טוהר הרפואה.

אחד הקולות הבולטים שייצגו את הדעה הזאת היה פרופסור , שמלבד תפקידו כנויורולוג בכיר בבית החולים הדסה מכהן גם כיו"ר הלשכה לאתיקה בהסתדרות הרפואית לישראל, ששינתה אף היא את נהליה באותה תקופה והחליטה ש"עניי עירך אינם קודמים" ושיש להעדיף טיפול במחבל במקרה והוא הפצוע הקשה בשטח.

פרופ' רכס העניק באותם ימים ראיונות רבים לכלל כלי התקשורת הישראלים, בהם הגן על החלטת הלשכה שלא להפריד בין טיפול במחבל ובין טיפול בנפגעים. בסוף דצמבר 2015 אף כתב פרופ' רכס טור דעה מיוחד בעיתון הארץ המסביר את החלטתם.

באותו הטור חזר והדגיש פרופ' רכס שהרפואה צריכה להתייחס אך ורק למצב הפצועים בשטח, ללא קשר לזהותם ואשמתם, ו"להתעלות מעל לכל שיקול זר, פוליטי, לאומי או דתי".

פרופ' אבינעם רכס. התעלות מעל כל שיקול זר או אינטרסים גיאופוליטים? צילום: האוניברסיטה העברית
פרופ' אבינעם רכס. התעלות מעל כל שיקול זר או אינטרסים גיאופוליטים? צילום: האוניברסיטה העברית

חלפו מספר חודשים, ונדמה כי דעתו הנחרצת של פרופ' רכס לגבי שוויון הטיפול ברפואה השתנתה מקצה לקצה. בשבוע האחרון העניק פרופ' רכס ראיון נרחב לאתר 'וואלה' ובו סיפר על התהליכים הרפואיים שעובר נשיא המדינה לשעבר , שמאושפז כעת בבית החולים תל השומר. בין הטיפולים שהזכיר רכס נמנים הקמת חמ"ל מקצועי מיוחד שמתעסק אך ורק בקבלת החלטות בנוגע לנשיא התשיעי .

פרופ' רכס לא נזקק לשום שאלה או התקלה מהמראיין, וציין בעצמו שזהו טיפול פריווילגי שהעם צריך "להחזיר" לפרס על כל מה שעשה למען המדינה. פרופ' רכס הוסיף שהוא יודע מה תהיה הביקורת על דבריו, אבל הוא מצטער, "יש שווים ויש שווים יותר, ולא יעזור כלום".

מה גרם לפרופסור רכס לשנות כך את עמדתו המוסרית השוויונית לטובת המשפט האורווליאני על אלה ששווים יותר? מה אפשר לאדם שטען בתוקף שצריך לשמר את הקוד האתי הרפואי במנותק מהפוליטיקה לנמק את ההעדפה הרפואית לפרס בכך שיש לניתוחו של הנשיא לשעבר "השלכות גיאופוליטיות וחברתיות רחבות מאוד"?

נראה שמדובר באחד מאותם המקרים בהם אלה הדורשים שוויון קדוש, המנותק מכל שיקול אישי ולאומי, מתרסקים אל קרקע המציאות בה לכל אדם יש בהכרח מעגלי משפחה, חברים, ולאומים החשובים לו.

הרבה יותר קל ליצור שוויון מוחלט בין מחבל מוסלמי ובין הקרבנות כאשר הקרבנות היהודים הם נערים ואנשים אנונימיים, מגוש עציון או מהשרונה מרקט בתל אביב. קצת יותר קשה לפעול על פי אותו שוויון עיוור כאשר מדובר באדם שחייו ומעשיו המדיניים שווים יותר בעיני פרופ' רכס.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.