12:45 24/10/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הטוב, הרע והמכוער

הטוב, הרע והמכוער

החייל היורה מחברון מובל כשפניו מפוקסלות וסביבו שלושה חיילי משטרה צבאית גלויי ראש ועטורי זקן. אז מה באמת חשוב הנראות או המהות?

בסערת החייל היורה מחברון צדה את עיני תמונה אחת שהתפרסמה ביום ראשון השבוע. בתמונה נראה החייל כשפניו מפוקסלות וסביבו שלושה אנשי משטרה צבאית. לתדהמתי הרבה שלושתם היו עטורי זקן באורך משתנה ונטולי כיפה.

רק לפני שבועות ספורים געשה ורעשה הארץ על החלטת צה"ל להקשיח עד מאוד את פטור הזקן הניתן לחיילים. ברשתות התפרסמו מקרים רבים של חיילים דתיים שלא קיבלו אישור לגדל זקן על אף המלצה של רב היחידה.

מגיבים מכאן ומכאן תקפו את ההחלטה או הצדיקו אותה, אבל הצבא ומפקדיו שידרו שהם לא מתרגשים והם דבקים במטרה הלא ברורה. והנה, דוקא החיילים האמונים בצבא על שמירת הפקודות, המם צדיקים, הם עצמם מעל החוק ויכולים לגדל זקן אם רק לא מתחשק להם להתגלח.

החייל מובל לבית המשפט. צילום: פלאש 90
החייל מובל לבית המשפט. צילום: פלאש 90

לא קשה למצוא קשר בין המקרה של החייל היורה לאיסור על הזקן. בשניהם מדובר בעניין של נראות ולא של מהות. לולי צילום הסרטון וההד התקשורתי שהוא עורר בארץ ובעולם, הסיפור של החייל היה נסגר בשקט ובפרופורציות הראויות לו. אבל מרגע הפרסום הכל הסתבך ואיבד כיוון.

רק כדי לשמור על הנראות, הפליגו גורמים בצה"ל בהאשמות קשות נגד החייל והגיעו עד לרצח. לא אכחיש – הנראות היא חשובה ודווקא בגלל חשיבותה על מפקדי הצבא לתת את דעתם קודם כל למתרחש פנימה – ולהשפעת התנהלותם על המהות של צבא ההגנה לישראל.

הם חייבים לחשוב היטב מה עושה תמונת לוחם בצה"ל כשהוא מובל באזיקים לבית דין צבאי וגורמים פוליטיים וצבאיים מתחרים בתיאורים המגנים אותו, ללוחמים אחרים המוצבים בחזית מלחמת הטרור הנוכחית? מה זה עושה להורים שלהם? למועמדים לשירות? למוטיבציה של צעירים? ולמילואימניקים? תשומת הלב לכך חשובה הרבה יותר מחרדה לדעת הקהל העולמית הצבועה והעלובה, שנוטה תדיר חסד למחבל דוקר ומתפוצץ וסולדת מחייל שמגן בגופו על חיי אזרחים.

שלומי פרץ

שלומי פרץ

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

ניידת משטרה, אילוסטרציה. צילום: רפאל חיון

שוטר נעצר בחשד שנהג בשכרות

השוטר עוכב לבדיקת "ינשוף" ולאור ממצאיה רישיונו נשלל במקום, ונפתח נגדו הליך של הוצאה לחופשה כפויה