בדיון שנערך היום (ה’) על רשימת העמותות המבקשות לקבל את אישור ועדת הכספים להיות מוכרות לעניין החזר מס לפי סעיף 46 לפקודת מס הכנסה, היה ניסיון כי ארגון ‘אמנסטי’, ארגון אשר פועל נגד מדינת ישראל וחיילי צה”ל, יקבל אישור מוגבל לשנה בעוד עמותות אחרות זכו לאישור לשלוש שנים. למרות הניסיון, ועדת הכספים אישרה מתן זיכוי במס על תרומות ל-75 עמותות למשך 3 שנים, בניהן גם לארגון ‘אמנסטי’.

טובה תחת רעה. מתוך ‘הפטריוטים הערב (ה’)

עם זאת, נקבע כי אם בבדיקת הוועדה בשנה הבאה אכן יימצא שהארגון פועל נגד ביטחון המדינה – תישלל ממנו ההטבה. חברי הכנסת מיקי זוהר (הליכוד) ובצלאל סמוטריץ’ (הבית היהודי) הודיעו כי יפעלו לקדם הצעת חוק לשינוי אמות המידה למתן ההטבה כך ש’אמנסטי’ לא תהיה זכאית לה.

בנוסף על כך עוד היום יוגש תיקון לחוק מס הכנסה ע”י ח”כ סמוטריץ’ בגיבוי שרת המשפטים שקד בו כתוב כי רק עמותות הפועלות לטובת אזרחי ישראל ושלא פועלות נגד מדינת ישראל בעולם יהיו זכאיות להטבת מס עבור התורמים של העמותה. שרת המשפטים תקדם את החוק בתהליך מזורז, זאת בניסיון למנוע בעתיד מצבים שארגונים הפועלים נגד מדינת ישראל יקבלו הטבות המס ממדינת ישראל.

ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח”כ בצלאל סמוטריץ’. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח”כ סמוטריץ’: “מחזירים את השפיות למדינת ישראל – המדינה לא תממן ארגונים הפועלים נגדה. היום, לא רק שהגבלנו מאד את ההטבה של ארגון ‘אמנסטי’ הפועל בעולם נגד מדינת ישראל, גם סיכמנו להפסיק את האבסורד בו עמותות אנטי ציוניות פועלות נגד המדינה ובעזות מצח דורשות הטבות מס ממדינת ישראל. הדמוקרטיה הישראלית מסוגלת להכיל עמותות מכל הסוגים אבל ממש לא תעודד ותתמוך בארגונים הפועלים נגדה. נמשיך לעשות כל שביכולתנו לצמצם את פעילותן של עמותות אלו במדינת ישראל.”

שרת המשפטים איילת שקד הוסיפה: “מדינת ישראל לא תיתן את הלחי השניה שלה. נפעל להפסקת האבסורד שארגונים נהנים מכספי משלמי המסים של אזרחים נגדם הם פועלים. את הדוגמאות לפעילות של הארגונים ראינו בעמידת בצלם יד ביד עם אויבי המדינה במועצת הביטחון של האו”ם”.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.