אחת המגמות החיוביות והמעודדות ביותר שניתן לראות בכבישי ודרכי ישראל בעשור או שניים האחרונים, הוא הכמות של ילדים, בני נוער ומבוגרים אשר משתמשים בקסדות לאופניים בעת הרכיבה. בעוד מי שגדל בשנות השבעים או השמונים לא רגיל היה בדרך כלל לחבוש בעת הרכיבה על האופניים, בשנים האחרונות זה נהיה סטנדרט של ממש, בו עומדים אחוז ניכר מבין הרוכבים על אופניים. בעוד חלקנו איננו מייחסים בהכרח חשיבות גדולה כל כך לשימוש בקסדות לאופניים בעת הרכיבה, היגיון פשוט ומחקר מעמיק יותר של נושא זה מצביע על כך שחשיבות זו היא אכן עצומה.

פגיעת ראש – הסיכון הגדול ביותר ברכיבה על אופניים

אופניים הם בסך הכל מכלי התחבורה הנחמדים, הפשוטים והידידותיים ביותר לסביבה ולאדם. ניתן לרכוב עליהם החל מגיל של כמה שנים בלבד ולמשך כל החיים, הם לא עולים הרבה, לא מצריכים תחזוקה רבה או שימוש שוטף בדלק או מקורות אנרגיה מזהמים אחרים, הם מציעים שיטה נוחה ביותר להתנועע ולהתנייד, בעיקר בשטחים עירוניים, והרכיבה על אופניים מהווה פעילות ספורטיבית בריאה ומהנה המאפשרת לטייל ולהתנייד ולעבוד על הכושר והבריאות באותו זמן.

מכיוון שמדובר בכלי תחבורה פופולארי כל כך בעולם בכלל ובישראל בפרט, חשוב להבין היכן נמצאים החסרונות שברכיבה על אופניים, וכיצד ניתן להתמודד עימם על מנת להמשיך וליהנות מכל היתרונות שכלי זה מציע לנו. ובכן, החיסרון (או הסיכון) העיקרי ברכיבה על אופניים, הוא הפוטנציאל להיפצע כתוצאה מנפילה או תאונה זו או אחרת. בדומה לרוכבים על רכבים דו גלגליים ממונעים, החל מאופנועים וקטנועים ועד לאופניים חשמליות, גם רוכבי האופניים ה"רגילות" חשופים לפגיעתם של כלי רכב אחרים, יציבים וחזקים יותר, כמו גם לנפילות מסיבות שונות.

ניסיון של אינספור שנים מסביב לעולם מלמד כי הסכנה הראשונה בחשיבותה במקרה של תאונות עם כלי רכב דו גלגליים היא פגיעת ראש. כאשר אנחנו על אופניים או כלי רכב דו גלגלי אחר, איננו נהנים מההגנה של שלדה ומסגרת עמידה, בדומה לזו שניתן למצוא במכוניות. אם אנחנו עפים מהאופניים, הגוף שלנו חשוף וכך גם הראש עצמו, וקל מאוד לספוג פגיעת ראש במקרה מסוג זה.

לכן נכנסו לשימוש קסדות לאופניים. מדובר בפתרון יעיל ונוח, אשר הוכח כאפקטיבי באינספור מקרים, כך שאין שום ספק של ממש בחשיבות של אביזר בטיחותי זה. רוכבי אופנועים וקטנועים מחויבים בחבישת קסדה על פי חוק, ואין כל סיבה שכל אדם אשר רוכב גם על אופניים לא יחבוש קסדה. על אחת כמה וכמה כאשר מדובר על ילדים, אשר מבחינות רבות פגיעים יותר ונמצאים ברמת סיכון גבוהה יותר לסבול מתאונה ומפגיעה כתוצאה מכך, החשיבות של חבישת קסדות לאופניים היא עצומה, והאחריות לוודא שהם אכן חובשים את קסדות מוטלת בראש ובראשונה על הוריהם.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.