צילום:Pixabay

 

אינה חוויה קלה בשום צורה ואופן, וזאת בין אם מוזמנים לחקירה בתור עדים ובין אם מוזמנים לחקירה בתור חשודים. גם אם מדובר בנחקרים שכבר התנסו בחקירות פליליות, וקל וחומר אם מדובר בנחקרים שעתידים לעבור חקירה לראשונה בחייהם, מדובר בהליך מלחיץ ומאיים. רבים לא מודעים לכך שעל פי המשפט הישראלי, ישנה זכות לכל נחקר לקבל ייעוץ משפטי שיכול להקל על התהליך. אם גם אתם זומנתם לחקירה או שאתם נמצאים במהלכה של חקירה, דעו כי חשוב וחיוני לקבל סיוע וליווי מעורך דין פלילי. אנשים הנמצאים בחקירה יכולים לקבל את הסיוע גם בתחנת המשטרה או במשרדי הרשות החוקרת (רשות ניירות ערך, רשות המיסים או רשות חקירה אחרת) כאשר הרשות החוקרת מאפשרת לחשוד להיפגש עם עורך דינו ביחידות ולקבל ייעוץ.

חקירה פלילית – גם כרעם ביום בהיר

עורכי דין מנשה רון, אומרים כי לא תמיד ניתן לצפות את תחילתה של החקירה, ובמקרים רבים מוצאים עצמם אנשים מוזמנים אל חקירה עם דפיקה על דלת ביתם או בשיחת טלפון. בעוד ישנם אלה שיכולים לשער מדוע הם זומנו לחקירה, רבים מוצאים עצמם עם סימן שאלה גדול לגבי הזימון שלהם ולגבי אופן ההתנהלות הרצוי לאורך החקירה: האם הם יכולים לסרב להיחקר, האם ניתן לדחות את החקירה, האם למסור גרסה או לשתוק, מהן הזכויות שיש לנחקר בחקירה וסוגיות רבות נוספות.

תחושת הבלבול מובנת, ולכן חשוב להיוועץ עם פלילי מיד עם הזימון לחקירה. עצם פתיחה בחקירה אינה אומרת כי יוגש כתב אישום נגד הנחקר. החקירה נותנת פתח ואפשרות לשנות את פני הדברים ואת התוצאות של ההליך. התנהלות הנחקר במהלך החקירה והתשובות שנותן הנחקר לאורך החקירה ישפיעו בצורה משמעותית על תוצאות ההליך, ולכן ישנה חשיבות רבה לקבל ייעוץ וליווי של פלילי לפני החקירה. לעתים, תשובות מסוימות של הנחקר בנקודות מרכזיות יכולות לשנות את מעמדו ואת תוצאות התיק ולהוביל לסגירת התיק מחוסר אשמה חלף העמדה לדין. זכרו כי הודות לליווי וייעוץ של פלילי, אתם יכולים להגיע מוכנים ככל שניתן לחקירה, להיות מודעים לזכויותיכם ולצלוח את החקירה בשלום.

לכל אחד יש זכות להתייעץ עם עורך דין

ישנה זכות בסיסית השמורה לכל נחקר החשוד בעבירה: לקבל ייעוץ וליווי משפטי. כל עוד לא קיבלתם את הייעוץ המגיע לכם, זכותכם לעשות שימוש בזכות נוספת המוקנית לכם כחשודים והיא זכות השתיקה, ולא להשיב לשאלותיו של החוקר עד לקבלת הייעוץ מעורך הדין שבחרתם שילווה אתכם. לא אחת ישנם חוקרים המעודדים את הנחקרים להשיב לשאלותיהם עוד בטרם הגעת עורך דין לייעץ לנחקר, תוך הפעלת לחצים וטקטיקות פסיכולוגיות שונות. הרצון להוכיח את חפותכם מובן, אך ייעוץ של עורך דין פלילי טרם החקירה ו/או במהלכה הינו חיוני וחשוב, זאת מאחר ומענה לא נכון או מדויק שלכם יכול לגרום להפללה ולתוצאות שליליות. את התהליך המלחיץ והמאיים של חקירה פלילית ניתן להפוך לפחות מלחיץ עם הכנה יסודית לקראת החקירה הצפויה לכם. לכן חשוב שלא לוותר על זכותכם להיוועץ עם עורך דין פלילי.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא