יו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת ח"כ אלי אלאלוף הודיע הבוקר (ג') יחד עם המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, כי החל מהשבוע יוכלו רופאים מצרפת לבצע סטאז' והתמחות בישראל. מאות רופאים צעירים מצרפת הגישו עצומת מחאה בנושא, מתוך רצון לעלות לישראל ולהשתלב במערכת הבריאות בה.

ח"כ אלי אלאלוף. צילום: פלאש 90
ח"כ אלי אלאלוף. צילום: פלאש 90

צרפת, בניגוד למדינות אחרות, לא מעניקה תואר 'דוקטור ברפואה' לפני סיום ההתמחות אלא תעודה אחרת, ולכן סירב משרד הבריאות עד כה לאפשר למי שלא מחזיק בתואר דוקטור להתחיל בהתמחות. "מדינות אחרות, בהן כלל מדינות האיחוד האירופי וארצות הברית, כן איפשרו לרופאים הצרפתים להתמחות אצלן" הסביר אלאלוף והוסיף "כך הפסדנו עולים רבים וכוח אדם מצוין בבתי החולים בישראל", הוסיף אלאלוף והודה לפרופ' גרוטו על ההיענות ליוזמתו.

פרופ' גרוטו אמר כי "בוגרי הרפואה מצרפת יידרשו לבחינה לקראת סטאז' והשלמת תקופת סטאז' בישראל. מי שהשלים לפחות שנת התמחות אחת בצרפת, לא יידרש לבחינה".

יו"ר אסותא, פרופ' שוקי שמר, הסביר כי "הבירוקרטיה מביאה לכך שכל רצון טוב נעצר. במדינת ישראל חסרים אלפי רופאים. בגלל המחסור הזה, חלק מהרופאים עובדים כאן בשלוש משרות. צריך לגייס 250 רופאים ומאות אחיות לבית החולים החדש באשדוד, מאיפה ניקח אותם? אחיות לא יעשו עלייה אם יידרשו לבחינות ולהשתלמויות. אנחנו מוכנים לקלוט אותן ולהעביר אותן את הבחינות תוך כדי העסקתן".

רפאל דרמן, המתמחה ברפואה בצרפת אמר בהתכנסות הוועדה: "אשתי ואני התחתנו לפני ארבעה חודשים ורוצים לבנות בית ומשפחה בארץ, שילדינו יהיו גאים ביהדותם. ביום הזה אני רק רוצה לברך. זו לא רק בשורה טובה למתמחים הצרפתים, אלא גם לישראל שתוכל לקלוט למערכת הבריאות מתמחים ראויים".

 

 מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20