בכניסה לבית הדין הצבאי בקריה, היום. צילום: נועם אמיר

הלוחם אלאור אזריה עמד הבוקר (רביעי) בפני ועדת שחרור בבית הדין הצבאי בקריה, בראשה עומדת השופטת מפיקוד צפון. עורך דינו של אזריה יורם שפטל, ביקש לשחרר אותו ממעצרו לאחר סיום מחצית מעונשו. התנגדה בנימוק כי אזריה "לא הביע שום חרטה או הסתייגות מהמעשים". ההחלטה בעניינו תפורסם בימים הקרובים.

אזריה עצמו הסביר את עמדתו מול הוועדה ואמר: "יריתי במחבל בזירה מבצעית. אם בדיעבד הייתי יודע שהוא ללא מטען לא הייתי יורה".

"במהלך השירות שלי עברתי דברים קשים", אמר אזריה, "פגשתי חיילים וראיתי דברים לא פשוטים. באחד המקרים פגשתי לוחם שסיפר לי שהוא מתגעגע לבית שלו לחברה שלו וכמה ימים לאחר מכן הוא נרצח בפיגוע דריסה".

"ראיתי סיטואציות קשות לא כמו פה במזגן. שירות צבאי באמת קשה. עברתי הרבה דברים קשים כולל פציעה ברגל מבלוק שמחבל זרק עלי והמשכתי רגיל עם אותה מוטיבציה ואותו מורל".

"לקראת חג החירות אני מבקש מכם תנו לי לחזור הביתה לשקם את חיי ואת הפצע הגדול שנפער. אני מבקש מכם שחררו אותי הביתה", סיכם את דבריו.

 

צילום: נועם אמיר

התובעת הצבאית הראשית אל"ם שרון פנחס זגגי התנגדה להקדמת שחרורו: "על פי המקובל, השחרור של האסיר אחרי מחצית מריצוי עונשו, מתקיים רק בנסיבות חריגות וזאת מתוך רצון ליצור הלימה אל מול המערכת השיפוטית האזרחית".

פנחסי הוסיפה: "אני אקדים את המאוחר ואומר שאנו נותיר לשיקול דעת הועדה לשחרור לפני שליש".

התובעת התייחסה לעובדה שאזריה לא הביע חרטה על מעשיו: "יש לציין כי הנאשם לא נטל אחריות על מעשיו ולא הביע חרטה, וגם היום לא שמענו נטילת אחריות וחרטה".

"אירוע שפגע קשות בערכי קדושת החיים וטוהר הנשק"

"גם בית הדין קבע כי האסיר לא הביע שום חרטה או הסתייגות מהמעשים. השיקולים הצבאיים אינם קשורים לתקדימים שהציגה כאן ההגנה. ובמקרה הזה ישנם שיקולים שלא ניתן להתעלם מהם".

"מדובר באירוע צבאי שפגע קשות בערכי קדושת החיים וטוהר הנשק", אמרה התובעת.  "גם בית הדין הצבאי לערעורים אמר שאין חלוק כי מדובר במעשה אסור שמטיל קלון על המערכת, זו כמובן סיבה מרכזית למה לא לקבל את בקשתו".

"שתי הערכאות השיפוטיות הקלו בעונשו והתחשבו במצבו ובמצב משפחתו. גם ראש המטה הכללי הקל בעונשו. ובהתחשב בשיקולים אלו גם מצד בית הדין וגם מצד הרמטכ"ל, אנו סבורים שאין מקום להקלה נוספת".

צילום: נועם אמיר

עורך דינו של אזריה יורם שפטל אמר בפתח הדיון: "מעולם לא היה קיים כזה פער בין תחושת הציבור לעמדת צה״ל. ככל שהפרשה תסתיים מהר יותר כך ייטב לכולם".

שפטל התעקש כי "לא היה תקדים. אין מקרה אחד בכל תולדות הוועדות הללו ובכל תולדות צה״ל שהועדה דחתה בקשה לאחר שהרמטכ״ל הקל בעונשו. אין לקחת את המקרה הזה ולהפוך אותו לתקדימי. אסור שאלאור יהיה החייל הראשון בצה״ל שיהפוך לתקדים".

"נמצא בסיוט מתמיד ובלתי פוסק מזה שנתיים ושבוע"

"עוד לא קרה בהיסטוריה של צה״ל ששנים עשר שרים ובראשם ראש הממשלה חתמו על בקשה בפני נשיא המדינה שישקול הקלה בעונשו של אלאור. תשובתו של הנשיא הייתה טכנית ולא עניינית". "כל התחזיות לכך שמורל הצבא נפגע בגלל הפרשה התבדו. עובדה היא שהמורל עלה ולראייה חבריו ליחידה שביום השחרור קיימו מפגן הזדהות".

שפטל הוסיף כי אלאור "נמצא בסיוט מתמיד ובלתי פוסק מזה שנתיים ושבוע".

עורך הדין ציין לטובה את התנהגותה הטובה של אלאור במהלך מאסרו: "כבר לאחר חודש מיום מעצרו הוחלט לשחרר את אלאור לחופשתו הראשונה ומאז מידי 28 יום הוא יוצא לחופשה של 72 שעות. זהו סדר חסר תקדים וזה נובע בזכות התנהגותו המופתית", הדגיש.

שפטל התייחס לסוגיית בקשת המחילה מצדו של אלאור ואמר כי "לא על פי החשד ולא על פי פסיקות העליון ובג״ץ, אין חובה שעל מנת שחייל ייהנה מהקלה בעונשו שהוא יודה בעבירה שהוא נשפט עליה ויבקש מחילה סליחה ויביע צער".

בהמשך התייחס עורך הדין לעובדה שגם נשיא המדינה ראובן ריבלין בחר שלא לחון את אזריה: "אפילו נשיא המדינה רמז רמז ברור שהוא לא חונן את אלאור בגלל שעוד רגע מתכנסת הועדה הזו. ויתרה מכך שאם הבקשה תידחה – יצא שהמבקש נפל בין שני הכיסאות".

צילום: נועם אמיר

כמו כן התייחס עורך הדין למצב משפחתו של אלאור: "התרחיש האיום ונורא שאם הועדה תדחה ישליך על סביבתו הקרובה. ראו את אימו שנראית כמו שלד עצמות. היא השילה עשרות ק״ג ממשקלה. עד היום בלי כדורי שינה היא לא מסוגלת לישון. אביו קיבל אירוע מוחי משמעותי והוא היה בתהליך ארוך וקשה של שיקום".

צילום: נועם אמיר

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20:עוד באותו נושא